Založ si blog

Potok Všivák v Žiline bude potokom Šipák – foneticky to premenujú

/Žáner? – ESEJ!/  – vstupná informácia pre tých, ktorí nevedia, o čom píšem a moje „články“ sa im zdajú „AKÉSI DIVNÉ“… 🙂
Sedeli sme tak v robote s kolegyňou a cez prestávku, zrazu som nejako spomenul včerajšie spravodajstvo a rieku, ktorá preteká k nám na východné Slovensko z Ukrajiny, no je hodne znečistená.

„A či ty vieš, že aj v Žiline je takáto rieka a volá sa Všivák? – minule som to čítala v novinách – povedala kolegyňa.“

„No áno, viem – veď je to pozdĺž celého parku na Bôriku pri športovej hale a tiahne sa to od lesoparku z Rosiny a potom aj popod celé mesto až do Váhu,“ odvetil som.
I tak mi napadlo – ale veď vlastne áno. Mnohým, najmä mladým ľuďom sa tento názov ani príliš nezžil – lebo každý súci Žilinčan sa toto slovo – Všivák – hanbí aj vysloviť, najmä ak tu príde, trebárs – že návšteva z Bratislavy, či ešte horšie – z Bruselu… No ale prečo? Len, aby sme v hanbe neostali… Veď by stačilo len vyčistiť, zrekultivovať a kľudne by tam mohli byť aj vodné zátišia – zátočiny a jazierká plné farebných kaprovitých rýb tak, ako to vidíme povedzme v Japonsku. Nedávno mesto uvažovalo aj o natvrdo a grafotechnicky – prekrytí jeho koryta a tak naveké zabalzamovanie – zbavenie sa hanlivého a hanblivého problému. Teraz už robia aj veľkú rekonštrukciu Parku Ľ. Štúra. Ale prečo tento strašný názov – Všivák? Neviete? Tak ja vám to poviem.
Býval som neďaleko, prostredie je tam krásne, aj s krčmičkou na konci – Kaméliou. Tento anglický park, aký majú už len v Piešťanoch na pyšnej kolonáde najmä pre Blavu s nosením pohárikov s dutými uškami na pochlípavanie zdravej vody za prechádzky – tu vyrástol na bývalých svinských lúkach. Záhradník Červinka asi pred štvrť storočím to tu pozdvihol, zveľadil na slušnú úroveň. Pamätám sa, ako si chceli na tom prihriať svoju polievôčku ex post aj komunisti, a tak nasadili strážnika – dôchodcu s červenou páskou na rukáve saka, celého jedovato červeného v tvári. Akože pomocná stráž verejnej bezpečnosti. My ako chlapci sme ho volali Nervák – lebo nás naháňal s bakuľou a vyháňal z gaštanov. No ale tí komunisti asi tak v sedemdesiatych rokoch dali na úvod tohto parku od sídliska Hliny IV veľkú a nápadnú, dôstojnú konštrukciu a ceduľu – popis. Bola na nej mapa parku, zreteľne vyznačený a popísaný potok Všivák a ďalej malý okruh – 640 metrov, veľký okruh – 1020 metrov. Približne. Prechádzalo sa tu hromadne kvantum dôchodcov – akýsi predvoj Zboru Žilincov – robili si s palicami aj čiarky do snehu – no tak aby sa nezabudlo, koľko prešli. A dolu bola zmysluplne a dôstojne uvedená technicky výkresovo aj legenda – aby si sa vyznal a nezablúdil – isteže – najmä cestou naspäť z inak tradičnej krčmice – Kamélie. Všetko to, celé toto architektonické dielo bolo zakryté veľkým titulom hore olejovou farbou: AREÁL ZDRAVIA. Ale ako sme sa jedného rána nasmiali, keď sme išli v sobotu na plaváreň a na mapu niekto hrubou fixou urobil menšie kozmetické úpravy, a tak tam najednou už zdiaľky stálo: AREÁL SMRADU A ŠPINY. Potok Všivák takto ktosi tiež premenoval na Hovnianku. Ajáj. Tí komouši sa až zahanbili. A ceduľu museli deinštalovať 🙂
Inak, je to fakt pekný kúsok zátišia Žiliny – len – čo tomu chýba? Jediné – moc nezasadať po jalových zastupiteľstvách, kde je každý dôležitý jak Šipák, neprekrývať koryto, neinvestovať. Treba len to jediné – mať normálny ľudský nápad bez kvádra a kravaty, bez reflektorov a tribún, bez fanfár a narcisáčenia – PREMENOVAŤ TO. Nebazírovať na trápnych vsivaktradíciách a ani sa nesnažiť pripomínať, že si tam horthyovské, honvédske či aké iné vojsko kedysi – umývalo nohy a vôbec – bolo vraj vtedy celé zavšivavené. /Všetci vojaci sú chudáci, keď ich vy – spupní politici navlečiete do vašej drbnutej vojny…/ Na túto dejinnú epizódu si už prosto nikdy nikto v tomto duchu aj tak nespomenie a nezosmiešni Maďarov – ale len nás samotných – že to tu ešte stále takto nazývame. Tak ako to zmeniť? Napríklad? Brezový Potok, Vŕbový Potok, Potok Konvalinka. Potok Kamélia, alebo AMÉLIA? Alebo aj Šipák. Potok Šipák.

     To je ono. Stačí len vysadiť niekoľko šípkových kríkov popri jeho koryte – a je to vlastne zvukovo spodobiteľné – Všivák – Šipák. Teda tam, kde rastú tie šípky. Veď táto oblasť bôrika je odjakživa „proslulá“ ovocím ako trnky a šípky. Doslova tu rastie čaj a divé ovocné víno. Zvyknú si na to a o chvíľu si budú myslieť, že sa to odjakživa tak volalo a to len oni to tak kedysi zle – zlomyseľne počuli…. Chce to len trochu chochmesu. Bude to vlastne živý plot za tri koruny – bez veľkých investícií. No a teraz sa stavím s vami o tri koruny, že primátor dá na toto vyhlásiť – nenápadne – ale až po čase, keď sa zabudne, že toto vymyslel zase len ten LOJZO – verejnú výzvu do novín s cieľovou odmenou a prémiou za najinvenčnejší názov na premenovanie potoka Všivák na niečo znejúce oveľa-oveľa hrdšie, voňavejšie, zasnenejšie, poetickejšie, vzletnejšie a impozantnejšie. Teda ak sa náhodou nemýlim. Viete, lebo už veľa z toho, čo som tu nemenne a dôkazovo zavesil – nenápadne prevzali hlavy mesta, akože za svoje. Napríklad? No tak napríklad projekt ovocnej rajskej záhrady na sídlisku -Nová Orechová Potôň alias Pusté Úľany na Vlčinciach, ktorý v telke zjavne už vyrazil dych nielen prof. Hričovskému v ovocinárskej Nitre, ale uviedol v údiv a príslušnú filozofiu – do zamyslenia aj bratríkov v stověžaté Praze. Kdéééé zas? No túúú, zas! https://www.priroda.cz/clanky.php?detail=2701 No dobre, ale teda keď ja som tu táto HLAVNÁ HLAVA ä nemyslím teraz ako HLAVA 22 – prečo ma KRUTOHLAVATÉ HLAVY odsúdili vlastne už na dvanásť rokov sedenia a hrobovo mĺkveho čušania tak celkom mimo verejného diania? Zvláštne. No to je ale impozantné. 

Premiér Fico: Kapitalizmus áno, ale s ľudskou tvárou. . .

10.12.2017

[caption id="attachment_392" align="alignright" width="383"] Takto som kedysi pred 12-timi rokmi písal do novín o Smere - robil im roztlieskávača. Takto som im pomohol vyhrať voľby. Výsledok poznáme. viac »

Ako ma stará griňa na metle vyvalila aj so psom

09.12.2017

[caption id="attachment_373" align="alignright" width="300"] Lúka na žilinskom sídlisku Solinky, kde mesto nevie, čo postaviť - a tak tam venčíme psov a vadíme sa s chodcami a dôchodcami. foto viac »

Tradičnej primátorskej punč mu poradil nejakej vožrala

01.12.2017

[caption id="attachment_352" align="alignleft" width="300"] Na Mariánskom námestí v Žiline teďkom voní pouze punč, medovina - domovina. Všichni tady již týden nasávají leda čmeláci. Míňaj viac »

Kim Čong-un, sevrná kórea, kim, kldr

Južná Kórea uvalila nové sankcie na KĽDR

11.12.2017 09:16

Reagovala tak na severokórejský raketový test z konca novembra.

internet, počítač, heslo

Čínski špióni používajú falošné účty na LinkedIne, upozorňuje nemecká kontrarozviedka

11.12.2017 08:02

Čínska strana sa má takýmto spôsobom snažiť o verbovanie informátorov.

Maduro

Maduro zakázal opozícii zúčastniť sa prezidentských volieb

11.12.2017 07:37

Socialistický prezident použil argument, že kandidátov na prezidenta môžu postaviť len tie strany, ktoré sa zúčastnili komunálnych volieb.

vlak, rýchlik, rušeň, most Trenčín

Vlaky už môžu jazdiť stošesťdesiatkou, prvý vyrazil v nedeľu

11.12.2017 07:00

Rýchliky Železničnej spoločnosti Slovensko medzi Bratislavou a Púchovom môžu jazdiť od 10. decembra rýchlosťou 160 kilometrov za hodinu.

bignewspaper

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 38
Celková čítanosť: 31511x
Priemerná čítanosť článkov: 829x

Autor blogu

Kategórie