Založ si blog

Potok Všivák v Žiline bude potokom Šipák – foneticky to premenujú

/Žáner? – ESEJ!/  – vstupná informácia pre tých, ktorí nevedia, o čom píšem a moje „články“ sa im zdajú „AKÉSI DIVNÉ“… 🙂
Sedeli sme tak v robote s kolegyňou a cez prestávku, zrazu som nejako spomenul včerajšie spravodajstvo a rieku, ktorá preteká k nám na východné Slovensko z Ukrajiny, no je hodne znečistená.

„A či ty vieš, že aj v Žiline je takáto rieka a volá sa Všivák? – minule som to čítala v novinách – povedala kolegyňa.“

„No áno, viem – veď je to pozdĺž celého parku na Bôriku pri športovej hale a tiahne sa to od lesoparku z Rosiny a potom aj popod celé mesto až do Váhu,“ odvetil som.
I tak mi napadlo – ale veď vlastne áno. Mnohým, najmä mladým ľuďom sa tento názov ani príliš nezžil – lebo každý súci Žilinčan sa toto slovo – Všivák – hanbí aj vysloviť, najmä ak tu príde, trebárs – že návšteva z Bratislavy, či ešte horšie – z Bruselu… No ale prečo? Len, aby sme v hanbe neostali… Veď by stačilo len vyčistiť, zrekultivovať a kľudne by tam mohli byť aj vodné zátišia – zátočiny a jazierká plné farebných kaprovitých rýb tak, ako to vidíme povedzme v Japonsku. Nedávno mesto uvažovalo aj o natvrdo a grafotechnicky – prekrytí jeho koryta a tak naveké zabalzamovanie – zbavenie sa hanlivého a hanblivého problému. Teraz už robia aj veľkú rekonštrukciu Parku Ľ. Štúra. Ale prečo tento strašný názov – Všivák? Neviete? Tak ja vám to poviem.
Býval som neďaleko, prostredie je tam krásne, aj s krčmičkou na konci – Kaméliou. Tento anglický park, aký majú už len v Piešťanoch na pyšnej kolonáde najmä pre Blavu s nosením pohárikov s dutými uškami na pochlípavanie zdravej vody za prechádzky – tu vyrástol na bývalých svinských lúkach. Záhradník Červinka asi pred štvrť storočím to tu pozdvihol, zveľadil na slušnú úroveň. Pamätám sa, ako si chceli na tom prihriať svoju polievôčku ex post aj komunisti, a tak nasadili strážnika – dôchodcu s červenou páskou na rukáve saka, celého jedovato červeného v tvári. Akože pomocná stráž verejnej bezpečnosti. My ako chlapci sme ho volali Nervák – lebo nás naháňal s bakuľou a vyháňal z gaštanov. No ale tí komunisti asi tak v sedemdesiatych rokoch dali na úvod tohto parku od sídliska Hliny IV veľkú a nápadnú, dôstojnú konštrukciu a ceduľu – popis. Bola na nej mapa parku, zreteľne vyznačený a popísaný potok Všivák a ďalej malý okruh – 640 metrov, veľký okruh – 1020 metrov. Približne. Prechádzalo sa tu hromadne kvantum dôchodcov – akýsi predvoj Zboru Žilincov – robili si s palicami aj čiarky do snehu – no tak aby sa nezabudlo, koľko prešli. A dolu bola zmysluplne a dôstojne uvedená technicky výkresovo aj legenda – aby si sa vyznal a nezablúdil – isteže – najmä cestou naspäť z inak tradičnej krčmice – Kamélie. Všetko to, celé toto architektonické dielo bolo zakryté veľkým titulom hore olejovou farbou: AREÁL ZDRAVIA. Ale ako sme sa jedného rána nasmiali, keď sme išli v sobotu na plaváreň a na mapu niekto hrubou fixou urobil menšie kozmetické úpravy, a tak tam najednou už zdiaľky stálo: AREÁL SMRADU A ŠPINY. Potok Všivák takto ktosi tiež premenoval na Hovnianku. Ajáj. Tí komouši sa až zahanbili. A ceduľu museli deinštalovať 🙂
Inak, je to fakt pekný kúsok zátišia Žiliny – len – čo tomu chýba? Jediné – moc nezasadať po jalových zastupiteľstvách, kde je každý dôležitý jak Šipák, neprekrývať koryto, neinvestovať. Treba len to jediné – mať normálny ľudský nápad bez kvádra a kravaty, bez reflektorov a tribún, bez fanfár a narcisáčenia – PREMENOVAŤ TO. Nebazírovať na trápnych vsivaktradíciách a ani sa nesnažiť pripomínať, že si tam horthyovské, honvédske či aké iné vojsko kedysi – umývalo nohy a vôbec – bolo vraj vtedy celé zavšivavené. /Všetci vojaci sú chudáci, keď ich vy – spupní politici navlečiete do vašej drbnutej vojny…/ Na túto dejinnú epizódu si už prosto nikdy nikto v tomto duchu aj tak nespomenie a nezosmiešni Maďarov – ale len nás samotných – že to tu ešte stále takto nazývame. Tak ako to zmeniť? Napríklad? Brezový Potok, Vŕbový Potok, Potok Konvalinka. Potok Kamélia, alebo AMÉLIA? Alebo aj Šipák. Potok Šipák.

     To je ono. Stačí len vysadiť niekoľko šípkových kríkov popri jeho koryte – a je to vlastne zvukovo spodobiteľné – Všivák – Šipák. Teda tam, kde rastú tie šípky. Veď táto oblasť bôrika je odjakživa „proslulá“ ovocím ako trnky a šípky. Doslova tu rastie čaj a divé ovocné víno. Zvyknú si na to a o chvíľu si budú myslieť, že sa to odjakživa tak volalo a to len oni to tak kedysi zle – zlomyseľne počuli…. Chce to len trochu chochmesu. Bude to vlastne živý plot za tri koruny – bez veľkých investícií. No a teraz sa stavím s vami o tri koruny, že primátor dá na toto vyhlásiť – nenápadne – ale až po čase, keď sa zabudne, že toto vymyslel zase len ten LOJZO – verejnú výzvu do novín s cieľovou odmenou a prémiou za najinvenčnejší názov na premenovanie potoka Všivák na niečo znejúce oveľa-oveľa hrdšie, voňavejšie, zasnenejšie, poetickejšie, vzletnejšie a impozantnejšie. Teda ak sa náhodou nemýlim. Viete, lebo už veľa z toho, čo som tu nemenne a dôkazovo zavesil – nenápadne prevzali hlavy mesta, akože za svoje. Napríklad? No tak napríklad projekt ovocnej rajskej záhrady na sídlisku -Nová Orechová Potôň alias Pusté Úľany na Vlčinciach, ktorý v telke zjavne už vyrazil dych nielen prof. Hričovskému v ovocinárskej Nitre, ale uviedol v údiv a príslušnú filozofiu – do zamyslenia aj bratríkov v stověžaté Praze. Kdéééé zas? No túúú, zas! https://www.priroda.cz/clanky.php?detail=2701 No dobre, ale teda keď ja som tu táto HLAVNÁ HLAVA ä nemyslím teraz ako HLAVA 22 – prečo ma KRUTOHLAVATÉ HLAVY odsúdili vlastne už na dvanásť rokov sedenia a hrobovo mĺkveho čušania tak celkom mimo verejného diania? Zvláštne. No to je ale impozantné. 

Umlčali Arabov. Ale z Múru nárekov sa včera vyvalil mohutný balvan. . .

24.07.2018

... a to s obrovským rachotom. Som všímavý na znamenia. Raz som verejne povedal - že ak nemôžem robiť žurnalistiku práve ja - ak musím verejne mlčať, potom nech kričia za mňa tieto balvany. viac »

Farár Kuffa a horolezec Fiala – duchovné veci súvisia, lenže treba mať videnie

22.07.2018

[caption id="attachment_1501" align="alignright" width="300"] Ilustračná snímka autor článku - je to jedna z vitráží kaplnky v žilinskom lesoparku.[/caption] Chcel by som vám sprístupniť túto viac »

Vyhlasujem nový žáner starého tmárstva, presnejšie nového vinárstva

30.05.2018

Prisvojujem si autorstvo - nový žáner v novinárstve ako jej obohatenie. Všimol som si, že starí vinári, presnejšie noví novinári píšuci do internetových periodík - digitálnych - nikdy nepoužívajú viac »

Maďarsko, protest, Budapešť

Protesty Maďarov proti zákonníku práce i Orbánovi pokračovali

16.12.2018 21:59

Maďarský parlament v stredu prijal kontroverznú novelu zákonníka práce.

sanitka, záchranári, prvá pomoc

Dievčatko z Revúcej privalil televízor, nešťastie neprežilo

16.12.2018 20:52

Maloletá na seba televízor pravdepodobne stiahla.

Belgicko, Brusel, protest, migračný pakt,

V Bruseli protestovali tisíce ľudí proti migračnému paktu

16.12.2018 20:04

Polícia použila proti demonštrantom slzotvorný plyn aj vodné delá.

sucho, pôda, zem

Farmári sa sťažujú, že nedostali odškodné za sucho v roku 2017

16.12.2018 19:00

Napriek sľubom vláda zatiaľ neposkytla stovke najviac postihnutých farmárov suchom v roku 2017 sľúbenú pomoc, tvrdia farmári.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 96
Celková čítanosť: 135933x
Priemerná čítanosť článkov: 1416x

Autor blogu

Kategórie