Založ si blog

Ako sa v žilinskej Miráži plnia sny futurológie?

Tu je článok, vedecký dôkaz, v ktorom som zverejnil vznik Miráže pred 20 rokmi. Asi o 12 rokov skôr než ju postavili. Bolo to v Žilinskom večerníku č. 8, ročník VIII, 17.2.1998, strana 23.

Aké zvláštne, nemám rád ľahké otázky. Kedysi pred rokmi som uverejnil tento článok s názvom Farské schody. /Žilinský večerník č. 8, ročník VIII, 17.2.1998, strana 23./ Iďte do archívu knižnice a overte to. Dávam to sem len preto, že v poslednom čase je tu v meste „najednou“ akosi veľa vizionárov a futurológov. Úspešne protéžovaných. Bijú sa v prsia a nechávajú o sebe vypisovať celé dvojstrany v novinách. Tak poďme na tie schopnosti…

Pohľad na žilinské Farské schody – foto autor

Jednoducho, v článku som napísal ako som v sne išiel domov zo stanice po rokoch a z diaľky som zbadal, ako po farských schodoch kaskádovito tečie modrá voda. Toto sa mi totiž vtedy snívalo. Ako sa asi po 12-tich rokoch ukázalo – bola to čistá vidina – analógia, FATAMORGÁNA. Kto vtedy – pred dvadsiatimi rokmi predpokladal, že by mohli v miestach, ktoré opisujem – zrúcať starú faru a postaviť obchodný dom Miráž! A schody? Sú a boli neoddeliteľnou súčasťou fary i kostola. Trafil som vlastne územne len o desať metrov vedľa. Choďte dnes do tej Miráže, ktorá tu nie je dlho – asi tak 5 rokov – na prízemie. A čo tam uvidíte? Presne takýto modrý, kaskádovitý svet rýb, takýto obraz, takúto atmosféru, o akej som písal, vybudovaný dokonca akoby v mojom znamení – aquarius, vodnár. Toto sú trefy – a znova tvrdím na báze vedeckého dôkazu – kedysi v novinách odo mňa vychádzali veci, ktoré ešte len mali nastať, byť – vízie futúra. Slovensko potrebuje futurológov a nie protéžovaných blbečkov, ktorí rušia noviny sťa kockatohlavý technokratický Napoleón, vyhodia ťa z roboty, a napríklad za peniaze Žilinského samosprávneho kraja akože idú opravovať cesty, no vždy pred voľbami – bavia sa pred kamerou ani tĺci – o výtlkoch – och. /Nebavkajte sa tam, farizejkovia bez žurnalistického povedomia a vzťahu – za peniaze daňových poplatníkov. Novinár a píšuci politik, – to nie je to isté. A čo by ste tak o sebe naoktrojovali tým svojim madonam, ak by som tam bol ja?/ Mal som teda vidinu vo svojom sne – FATAMORGÁNU. Ale aké bolo moje prekvapenie, keď som si pozrel do slovníka, čo to vlastne znamená slovo MIRAGE. Myslel som si, že to znamená úľ, alebo včelie plasty – lebo sú tam svietiac nad vchodom – ale kdeže. MIRÁŽ – to nie je nič iné, než FATAMORGÁNA. A presne toto slovo som použil pred rokmi aj v tamtom článku – no čo sa tak dívate?

Apropo – Žilina možno má svojich „kingov“ politiky – čo majú v tvári nervózne svoje tiky. Ale nezabudnite, že vždy tu bude jeden duchovný king – duch mesta – genius loci, ktorý sa tu narodil a žije, hoci ho hŕstka militantných technokratov chce ukryť, aby sama vynikla. Lenže hore je prozreteľnosť a tá vidí všetko. Zvláštne. Nedávno mi jeden starý človek zo Zboru Žilincov pove

Schody s vodou, ktorá sa mi prisnila – sú aj doteraz v pýche Žiliny – v OD Miráži. foto autor

dal, že keď tam ešte neboli tie farské schody – teda pred sto rokmi – fakt tade tiekol potok – voda. Naozaj nemôžem za to, že vidím budúcnosť – a dokonca aj minulosť. No majú mi za zlé tamtí protéžovaní farizejkovia.

A na záver – neviete si predstaviť, čo som si vystál po redakciách, kým mi toto – aj iné podobné články vôbec uverejnili v novinách. Keď som to tam priniesol, tvárili sa, akoby som ich chcel atakovať, obrať o robotu atď. Vraj toto nie je nič, žiadny žáner a či to oni teraz majú určovať – čo to vlastne je? Ja som ale nikdy nepísal pre formu – ale pre obsah. Tu je dôkaz, a tu je jeden komplexný rok – ukážka toho, ako sa plnia moje veci – vízie https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1123206571032430&set=a.1204875502865536.1073741841.100000292938724&type=3&theater

Takto sa kedysi chodievalo na dovolenky

23.04.2018

PUSTEVNY - valašské múzeum - Valašské Medziřičí - drevená honosná horská osada minulosti aj s horským hotelem. Krajšie než v Mrázikovi - rozprávke. Celý komplex. Tady jsem dělal i tady viac »

Lepšiu záchrannú zelenú sieť nemá ani green Pelegríny

09.04.2018

[caption id="attachment_1384" align="alignright" width="300"] Približne takto to môže vyzerať - len teda hustejší, vyšší a na oblo zostrihanejší pás jemnej dreviny živého plota, vtáčí viac »

Dôkaz a či len náznak večného života? 

02.04.2018

[caption id="attachment_1376" align="alignright" width="300"] ilustračná snímka autor[/caption] Dôkaz večného života? Sú sviatky, každý uvažuje aj trochu ináč. Preto - mal by som aktuálne viac »

ministerstvo vnútra, mv sr, budova

Rokuje užšie vedenie Smeru, Saková je hlavnou kandidátkou na ministerku vnútra

23.04.2018 18:49, aktualizované: 18:55

Tomáša Druckera vo funkcii ministra vnútra by mala nahradiť štátna tajomníčka rezortu Denisa Saková.

Košice, súd, Antonino Vadala, predbežná väzba, návrh

Prokuratúra predbežne vyšetruje Antonina Vadalu

23.04.2018 18:33

Prokurátor vykoná výsluch, v rámci ktorého bude zisťovať aj to, či obvinený s vydaním do Talianska súhlasí. Ak bude súhlasiť, o vydaní rozhodne prokurátor, ak nie, o prípustnosti vydania bude rozhodovať krajský súd.

Roberto Fico, taliansko

Rokovania o zostavení vlády v Taliansku bude viesť Roberto Fico

23.04.2018 18:18

Taliansky prezident Mattarella si pozval na stretnutie predsedu dolnej komory parlamentu Roberta Fica, ktorý by mal viesť ďalšie kolo rokovaní o zostavení vlády.

Egypt, kresťania, Islamský štát

Poslankyňa NR SR Verešová: Každý deň zomrie osem kresťanov pre svoje náboženské presvedčenie

23.04.2018 18:10

Riaditeľ organizácie Open Doors, ktorá monitoruje tento problém, Michel Varton priblížil, že vo svete čelí prenasledovaniu okolo 250 miliónov kresťanov, čo znamená, že z celkového počtu veriacich ide o jedného z 12 kresťanov.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 87
Celková čítanosť: 92104x
Priemerná čítanosť článkov: 1059x

Autor blogu

Kategórie