Založ si blog

Ako sa v žilinskej Miráži plnia sny futurológie?

Tu je článok, vedecký dôkaz, v ktorom som zverejnil vznik Miráže pred 20 rokmi. Asi o 12 rokov skôr než ju postavili. Bolo to v Žilinskom večerníku č. 8, ročník VIII, 17.2.1998, strana 23.

Aké zvláštne, nemám rád ľahké otázky. Kedysi pred rokmi som uverejnil tento článok s názvom Farské schody. /Žilinský večerník č. 8, ročník VIII, 17.2.1998, strana 23./ Iďte do archívu knižnice a overte to. Dávam to sem len preto, že v poslednom čase je tu v meste „najednou“ akosi veľa vizionárov a futurológov. Úspešne protéžovaných. Bijú sa v prsia a nechávajú o sebe vypisovať celé dvojstrany v novinách. Tak poďme na tie schopnosti…

Pohľad na žilinské Farské schody – foto autor

Jednoducho, v článku som napísal ako som v sne išiel domov zo stanice po rokoch a z diaľky som zbadal, ako po farských schodoch kaskádovito tečie modrá voda. Toto sa mi totiž vtedy snívalo. Ako sa asi po 12-tich rokoch ukázalo – bola to čistá vidina – analógia, FATAMORGÁNA. Kto vtedy – pred dvadsiatimi rokmi predpokladal, že by mohli v miestach, ktoré opisujem – zrúcať starú faru a postaviť obchodný dom Miráž! A schody? Sú a boli neoddeliteľnou súčasťou fary i kostola. Trafil som vlastne územne len o desať metrov vedľa. Choďte dnes do tej Miráže, ktorá tu nie je dlho – asi tak 5 rokov – na prízemie. A čo tam uvidíte? Presne takýto modrý, kaskádovitý svet rýb, takýto obraz, takúto atmosféru, o akej som písal, vybudovaný dokonca akoby v mojom znamení – aquarius, vodnár. Toto sú trefy – a znova tvrdím na báze vedeckého dôkazu – kedysi v novinách odo mňa vychádzali veci, ktoré ešte len mali nastať, byť – vízie futúra. Slovensko potrebuje futurológov a nie protéžovaných blbečkov, ktorí rušia noviny sťa kockatohlavý technokratický Napoleón, vyhodia ťa z roboty, a napríklad za peniaze Žilinského samosprávneho kraja akože idú opravovať cesty, no vždy pred voľbami – bavia sa pred kamerou ani tĺci – o výtlkoch – och. /Nebavkajte sa tam, farizejkovia bez žurnalistického povedomia a vzťahu – za peniaze daňových poplatníkov. Novinár a píšuci politik, – to nie je to isté. A čo by ste tak o sebe naoktrojovali tým svojim madonam, ak by som tam bol ja?/ Mal som teda vidinu vo svojom sne – FATAMORGÁNU. Ale aké bolo moje prekvapenie, keď som si pozrel do slovníka, čo to vlastne znamená slovo MIRAGE. Myslel som si, že to znamená úľ, alebo včelie plasty – lebo sú tam svietiac nad vchodom – ale kdeže. MIRÁŽ – to nie je nič iné, než FATAMORGÁNA. A presne toto slovo som použil pred rokmi aj v tamtom článku – no čo sa tak dívate?

Apropo – Žilina možno má svojich „kingov“ politiky – čo majú v tvári nervózne svoje tiky. Ale nezabudnite, že vždy tu bude jeden duchovný king – duch mesta – genius loci, ktorý sa tu narodil a žije, hoci ho hŕstka militantných technokratov chce ukryť, aby sama vynikla. Lenže hore je prozreteľnosť a tá vidí všetko. Zvláštne. Nedávno mi jeden starý človek zo Zboru Žilincov pove

Schody s vodou, ktorá sa mi prisnila – sú aj doteraz v pýche Žiliny – v OD Miráži. foto autor

dal, že keď tam ešte neboli tie farské schody – teda pred sto rokmi – fakt tade tiekol potok – voda. Naozaj nemôžem za to, že vidím budúcnosť – a dokonca aj minulosť. No majú mi za zlé tamtí protéžovaní farizejkovia.

A na záver – neviete si predstaviť, čo som si vystál po redakciách, kým mi toto – aj iné podobné články vôbec uverejnili v novinách. Keď som to tam priniesol, tvárili sa, akoby som ich chcel atakovať, obrať o robotu atď. Vraj toto nie je nič, žiadny žáner a či to oni teraz majú určovať – čo to vlastne je? Ja som ale nikdy nepísal pre formu – ale pre obsah. Tu je dôkaz, a tu je jeden komplexný rok – ukážka toho, ako sa plnia moje veci – vízie https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1123206571032430&set=a.1204875502865536.1073741841.100000292938724&type=3&theater

Ako môže Európa obuť aj celý tretí svet?

19.01.2018

[caption id="attachment_1007" align="alignleft" width="207"] Tak napríklad tieto moje nové kominárky - ovšimol som si - môžu byť vlastne takmer už pravoľavé. Nie sú najestetickejšie, funkčné viac »

Kde vás v tejto dobe najviacej tlačí topánka? No mňa na Slovensku – a k tomu na krku!

15.01.2018

Topánky na Slovensku - tie sú tu teraz ako kedysi slávne ruské lyže - tie nemajú páru... Stačí ti iba jedna. Najmä cenovo... Poviem vám to ale veľmi úprimne, priatelia, ako som ja len vypiekol viac »

Otáčacie dvere v nákupných centrách – využitie gravitácie

09.01.2018

[caption id="attachment_954" align="alignright" width="300"] Roll - door, otáčacie dvere v nákupných centrách sa dajú urobiť ako nášľapný šnekový systém podobne, ako to navrhujem ja. snímka viac »

Lavrov

Lavrov hájil dohodu s Iránom, situáciu sleduje aj KĽDR

20.01.2018 00:01

"Dohodu nebude možné plniť, pokiaľ ju jednostranne vypovie niektorý z jej účastníkov."

Plyn, energia, bývanie, oheň

Tanker s ruským plynom mieril do USA, záhadne zmenil smer

20.01.2018 00:00

Tri týždne po tom, keď sa tanker Gaselys vydal s kontroverzným nákladom ruského plynu do USA, loď sa otočila a pláva späť. Bola iba deň cesty od svojho cieľa.

plyn, oheň, sporák

Turecko schválilo výstavbu druhej vetvy plynovodu TurkStream

19.01.2018 23:17

Turecko schválilo výstavbu druhej vetvy podmorského plynovodu TurkStream v tureckých vodách. Informoval o tom Gazprom.

peniaze, euro, minca, bankovky

Európske akcie sa vyšplhali najvyššie za dva a pol roka

19.01.2018 22:30

Európske akcie v závere týždňa posilňovali, hore ich tlačí rastúci optimizmus týkajúci sa firemných ziskov a vývoja svetovej ekonomiky.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 55075x
Priemerná čítanosť článkov: 888x

Autor blogu

Kategórie