Založ si blog

Ako sa v žilinskej Miráži plnia sny futurológie?

Tu je článok, vedecký dôkaz, v ktorom som zverejnil vznik Miráže pred 20 rokmi. Asi o 12 rokov skôr než ju postavili. Bolo to v Žilinskom večerníku č. 8, ročník VIII, 17.2.1998, strana 23.

Aké zvláštne, nemám rád ľahké otázky. Kedysi pred rokmi som uverejnil tento článok s názvom Farské schody. /Žilinský večerník č. 8, ročník VIII, 17.2.1998, strana 23./ Iďte do archívu knižnice a overte to. Dávam to sem len preto, že v poslednom čase je tu v meste „najednou“ akosi veľa vizionárov a futurológov. Úspešne protéžovaných. Bijú sa v prsia a nechávajú o sebe vypisovať celé dvojstrany v novinách. Tak poďme na tie schopnosti…

Pohľad na žilinské Farské schody – foto autor

Jednoducho, v článku som napísal ako som v sne išiel domov zo stanice po rokoch a z diaľky som zbadal, ako po farských schodoch kaskádovito tečie modrá voda. Toto sa mi totiž vtedy snívalo. Ako sa asi po 12-tich rokoch ukázalo – bola to čistá vidina – analógia, FATAMORGÁNA. Kto vtedy – pred dvadsiatimi rokmi predpokladal, že by mohli v miestach, ktoré opisujem – zrúcať starú faru a postaviť obchodný dom Miráž! A schody? Sú a boli neoddeliteľnou súčasťou fary i kostola. Trafil som vlastne územne len o desať metrov vedľa. Choďte dnes do tej Miráže, ktorá tu nie je dlho – asi tak 5 rokov – na prízemie. A čo tam uvidíte? Presne takýto modrý, kaskádovitý svet rýb, takýto obraz, takúto atmosféru, o akej som písal, vybudovaný dokonca akoby v mojom znamení – aquarius, vodnár. Toto sú trefy – a znova tvrdím na báze vedeckého dôkazu – kedysi v novinách odo mňa vychádzali veci, ktoré ešte len mali nastať, byť – vízie futúra. Slovensko potrebuje futurológov a nie protéžovaných blbečkov, ktorí rušia noviny sťa kockatohlavý technokratický Napoleón, vyhodia ťa z roboty, a napríklad za peniaze Žilinského samosprávneho kraja akože idú opravovať cesty, no vždy pred voľbami – bavia sa pred kamerou ani tĺci – o výtlkoch – och. /Nebavkajte sa tam, farizejkovia bez žurnalistického povedomia a vzťahu – za peniaze daňových poplatníkov. Novinár a píšuci politik, – to nie je to isté. A čo by ste tak o sebe naoktrojovali tým svojim madonam, ak by som tam bol ja?/ Mal som teda vidinu vo svojom sne – FATAMORGÁNU. Ale aké bolo moje prekvapenie, keď som si pozrel do slovníka, čo to vlastne znamená slovo MIRAGE. Myslel som si, že to znamená úľ, alebo včelie plasty – lebo sú tam svietiac nad vchodom – ale kdeže. MIRÁŽ – to nie je nič iné, než FATAMORGÁNA. A presne toto slovo som použil pred rokmi aj v tamtom článku – no čo sa tak dívate?

Apropo – Žilina možno má svojich „kingov“ politiky – čo majú v tvári nervózne svoje tiky. Ale nezabudnite, že vždy tu bude jeden duchovný king – duch mesta – genius loci, ktorý sa tu narodil a žije, hoci ho hŕstka militantných technokratov chce ukryť, aby sama vynikla. Lenže hore je prozreteľnosť a tá vidí všetko. Zvláštne. Nedávno mi jeden starý človek zo Zboru Žilincov pove

Schody s vodou, ktorá sa mi prisnila – sú aj doteraz v pýche Žiliny – v OD Miráži. foto autor

dal, že keď tam ešte neboli tie farské schody – teda pred sto rokmi – fakt tade tiekol potok – voda. Naozaj nemôžem za to, že vidím budúcnosť – a dokonca aj minulosť. No majú mi za zlé tamtí protéžovaní farizejkovia.

A na záver – neviete si predstaviť, čo som si vystál po redakciách, kým mi toto – aj iné podobné články vôbec uverejnili v novinách. Keď som to tam priniesol, tvárili sa, akoby som ich chcel atakovať, obrať o robotu atď. Vraj toto nie je nič, žiadny žáner a či to oni teraz majú určovať – čo to vlastne je? Ja som ale nikdy nepísal pre formu – ale pre obsah. Tu je dôkaz, a tu je jeden komplexný rok – ukážka toho, ako sa plnia moje veci – vízie https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1123206571032430&set=a.1204875502865536.1073741841.100000292938724&type=3&theater

Vyhlasujem nový žáner starého tmárstva, presnejšie nového vinárstva

30.05.2018

Prisvojujem si autorstvo - nový žáner v novinárstve ako jej obohatenie. Všimol som si, že starí vinári, presnejšie noví novinári píšuci do internetových periodík - digitálnych - nikdy nepoužívajú viac »

S euromenou špekulujú jak Beta. . . nechcem tu povedať, že s čím

24.05.2018

Oni furt len zahusťujú tú menu - až tak, že napokon stráca reálnu svoju kúpnu silu, hodnotu. Išiel som si kúpiť na chodbu do automatu dobožku. Vypadol mi vydávok - 50 centi. Vyletel až von viac »

Zamkli ich sťa bicykle – a vôbec každý tu všetko len zamyká

22.05.2018

Moja dnešná kompozičná téma fotovernisáže mesta - sudiaky. Všade kam len z okna pozriem - rančrovery - autiaky. Aj mne dolu parkujú dva - kontajnery, sudiaky.... A začali ich zamykať. Prečo? viac »

pocasie, ochladenie, vietor, dazd, dazdnik

Západné Slovensko môžu večer zasiahnuť búrky s krúpami, varujú meteorológovia

21.07.2018 13:06

Varuje pred nimi Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý upozorňuje pred výskytom búrok na celom Slovensku aj v nedeľu.

Proactiva Open Arms, loď, migranti

Na Malorke zakotvila záchranná loď s mŕtvymi telami dvoch migrantov

21.07.2018 12:54

Španielska záchranná loď na palube s mŕtvymi telami dvoch migrantov a jednej preživšej utečenkyne z potopeného člna zakotvila v sobotu v prístave na Malorke.

Benzín, nafta

Ceny ropy majú za sebou tretí týždňový pokles po sebe

21.07.2018 12:23

Ubezpečenie Saudskej Arábie, že nezaplaví ropný trh dodávkami, totiž nestačilo na to, aby vykompenzovalo 4,2-% pád ceny zo začiatku týždňa.

Roberto Saviano

Salvini žaluje novinára, ktorý píše o mafii

21.07.2018 12:00

Talianskemu ministrovi vnútra už dlho leží v žalúdku. Novinár Roberto Saviano, ktorý sa zaoberá mafiou a od vydania knihy Gomora musí žiť v utajení.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 94
Celková čítanosť: 106396x
Priemerná čítanosť článkov: 1132x

Autor blogu

Kategórie