Založ si blog

Ako sa v žilinskej Miráži plnia sny futurológie?

Tu je článok, vedecký dôkaz, v ktorom som zverejnil vznik Miráže pred 20 rokmi. Asi o 12 rokov skôr než ju postavili. Bolo to v Žilinskom večerníku č. 8, ročník VIII, 17.2.1998, strana 23.

Aké zvláštne, nemám rád ľahké otázky. Kedysi pred rokmi som uverejnil tento článok s názvom Farské schody. /Žilinský večerník č. 8, ročník VIII, 17.2.1998, strana 23./ Iďte do archívu knižnice a overte to. Dávam to sem len preto, že v poslednom čase je tu v meste „najednou“ akosi veľa vizionárov a futurológov. Úspešne protéžovaných. Bijú sa v prsia a nechávajú o sebe vypisovať celé dvojstrany v novinách. Tak poďme na tie schopnosti…

Pohľad na žilinské Farské schody – foto autor

Jednoducho, v článku som napísal ako som v sne išiel domov zo stanice po rokoch a z diaľky som zbadal, ako po farských schodoch kaskádovito tečie modrá voda. Toto sa mi totiž vtedy snívalo. Ako sa asi po 12-tich rokoch ukázalo – bola to čistá vidina – analógia, FATAMORGÁNA. Kto vtedy – pred dvadsiatimi rokmi predpokladal, že by mohli v miestach, ktoré opisujem – zrúcať starú faru a postaviť obchodný dom Miráž! A schody? Sú a boli neoddeliteľnou súčasťou fary i kostola. Trafil som vlastne územne len o desať metrov vedľa. Choďte dnes do tej Miráže, ktorá tu nie je dlho – asi tak 5 rokov – na prízemie. A čo tam uvidíte? Presne takýto modrý, kaskádovitý svet rýb, takýto obraz, takúto atmosféru, o akej som písal, vybudovaný dokonca akoby v mojom znamení – aquarius, vodnár. Toto sú trefy – a znova tvrdím na báze vedeckého dôkazu – kedysi v novinách odo mňa vychádzali veci, ktoré ešte len mali nastať, byť – vízie futúra. Slovensko potrebuje futurológov a nie protéžovaných blbečkov, ktorí rušia noviny sťa kockatohlavý technokratický Napoleón, vyhodia ťa z roboty, a napríklad za peniaze Žilinského samosprávneho kraja akože idú opravovať cesty, no vždy pred voľbami – bavia sa pred kamerou ani tĺci – o výtlkoch – och. /Nebavkajte sa tam, farizejkovia bez žurnalistického povedomia a vzťahu – za peniaze daňových poplatníkov. Novinár a píšuci politik, – to nie je to isté. A čo by ste tak o sebe naoktrojovali tým svojim madonam, ak by som tam bol ja?/ Mal som teda vidinu vo svojom sne – FATAMORGÁNU. Ale aké bolo moje prekvapenie, keď som si pozrel do slovníka, čo to vlastne znamená slovo MIRAGE. Myslel som si, že to znamená úľ, alebo včelie plasty – lebo sú tam svietiac nad vchodom – ale kdeže. MIRÁŽ – to nie je nič iné, než FATAMORGÁNA. A presne toto slovo som použil pred rokmi aj v tamtom článku – no čo sa tak dívate?

Apropo – Žilina možno má svojich „kingov“ politiky – čo majú v tvári nervózne svoje tiky. Ale nezabudnite, že vždy tu bude jeden duchovný king – duch mesta – genius loci, ktorý sa tu narodil a žije, hoci ho hŕstka militantných technokratov chce ukryť, aby sama vynikla. Lenže hore je prozreteľnosť a tá vidí všetko. Zvláštne. Nedávno mi jeden starý človek zo Zboru Žilincov pove

Schody s vodou, ktorá sa mi prisnila – sú aj doteraz v pýche Žiliny – v OD Miráži. foto autor

dal, že keď tam ešte neboli tie farské schody – teda pred sto rokmi – fakt tade tiekol potok – voda. Naozaj nemôžem za to, že vidím budúcnosť – a dokonca aj minulosť. No majú mi za zlé tamtí protéžovaní farizejkovia.

A na záver – neviete si predstaviť, čo som si vystál po redakciách, kým mi toto – aj iné podobné články vôbec uverejnili v novinách. Keď som to tam priniesol, tvárili sa, akoby som ich chcel atakovať, obrať o robotu atď. Vraj toto nie je nič, žiadny žáner a či to oni teraz majú určovať – čo to vlastne je? Ja som ale nikdy nepísal pre formu – ale pre obsah. Tu je dôkaz, a tu je jeden komplexný rok – ukážka toho, ako sa plnia moje veci – vízie https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1123206571032430&set=a.1204875502865536.1073741841.100000292938724&type=3&theater

Umlčali Arabov. Ale z Múru nárekov sa včera vyvalil mohutný balvan. . .

24.07.2018

... a to s obrovským rachotom. Som všímavý na znamenia. Raz som verejne povedal - že ak nemôžem robiť žurnalistiku práve ja - ak musím verejne mlčať, potom nech kričia za mňa tieto balvany. viac »

Farár Kuffa a horolezec Fiala – duchovné veci súvisia, lenže treba mať videnie

22.07.2018

[caption id="attachment_1501" align="alignright" width="300"] Ilustračná snímka autor článku - je to jedna z vitráží kaplnky v žilinskom lesoparku.[/caption] Chcel by som vám sprístupniť túto viac »

Vyhlasujem nový žáner starého tmárstva, presnejšie nového vinárstva

30.05.2018

Prisvojujem si autorstvo - nový žáner v novinárstve ako jej obohatenie. Všimol som si, že starí vinári, presnejšie noví novinári píšuci do internetových periodík - digitálnych - nikdy nepoužívajú viac »

Richard Raši

Raši dostane viac právomocí, pribudne mu oblasť regionálneho rozvoja

16.10.2018 18:55

Počíta s tým novela zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy, ktorú schválil parlament.

Popadané stromy sú neodmysliteľnou súčasťou luhov. Nad hladinou poskytujú dobré stanovište pre vodné vtáctvo, pod hladinou zas vytvárajú úkryty pre ryby.
barat, Barát, dunaj, danube parks 2.0,

Parlament schválili Lex Žitný ostrov

16.10.2018 18:38

V chránených vodohospodárskych oblastiach bude zakázané napr. používať nebezpečné postreky, ťažiť nerasty či stavať budovy.

Parlament, Národná rada, NRSR

Politické strany dostanú limity na počet členov, upraví sa ich fungovanie aj názov

16.10.2018 18:21

Novinkou je aj to, že názov politickej strany nesmie obsahovať meno alebo priezvisko osoby, ktorá je štatutárnym orgánom.

Peter Pellegrini, Thorbjorn Jagland,

V obci na Spiši si vystačia so zdravým rozumom

16.10.2018 18:00

V Spišskom Hrhove zaviedli sociálny systém, ktorý napomáha spolužitiu Rómov s majoritným obyvateľstvom.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 96
Celková čítanosť: 128717x
Priemerná čítanosť článkov: 1341x

Autor blogu

Kategórie