Založ si blog

Lepšiu záchrannú zelenú sieť nemá ani green Pelegríny

Približne takto to môže vyzerať – len teda hustejší, vyšší a na oblo zostrihanejší pás jemnej dreviny živého plota, vtáčí zob a podobne 🙂 snímky autor.

Zlepšenie – hustý porast okolo panelákov – ekonomická a ekologická sieť za záchranu života. Tak tomuto hovorím predzáhradka, tak tomuto hovorím nápad. Lepší nevymyslí ani green house, ba ani green PeleGRÍNY. Na tento nápad som prišiel v spolupráci s Milanom Dokoupilom a Petrom Štrbkom, kedy sme priamo po tréningu videli vyskočiť chlapíka z 11-tého poschodia paneláku a zabiť sa… V trialógu sme si uvedomili a prišli na to, že by možno bolo dobré vysadiť takéto hustejšie zakosídlené kríky okolo panelákov, anglický hustý plot, alebo vtáčí zob a podobne, alebo hustejšie stromy – tujky a nielen ostré skalky. Prečo? Aspoň pod balkónmi, kde sa najviac pohybujú ľudia a deti… No lebo keď to niekomu prepne z tejto doby a republiky a má skrat – skočí dolu… Alebo aj dieťa – občas vypadne z okna, z balkóna. Často sa však dočítate, že ak niekto spadol do ihličnanov či kriakov – pôsobilo to ako trampolína a nastala takto prirodzená záchrana života… A zároveň – ak to už aj niekomu prepne – doba je emočne a ekonomicky vypätá – zachránia ho kriaky, prežije ten strach a… Dvakrát po sebe zatiaľ ešte žiaden samovrah nevyskočil – spamätal sa z toho šoku… Je to vlastne šoková terapia a každý si uvedomí, že ho zachránila príroda, zvaná niekedy aj boh a tá si želá, aby žil ďalej a zmenil svoje myslenie, alebo život.
A keďže sa pýtate, či by sa naozaj na tomto nikto nezranil – dodávam – takéto kríky – jemný a hustý anglický ŽIVÝ plot treba sadiť pred paneláky pre záchranu života… Alebo nahusto vysadené tuje – zaobľované strihaním… Ak si niekto myslí, že nemám pravdu a že toto nezachráni napríklad dieťa – stavím sa s ním, že do mnou upraveného živého plota vyskočím zo 4 poschodia celkom bezpečne – ale vopred upozorňujem, že to nebude stávka o tri koruny… 

A teraz to trochu ešte spresním. Čo som chcel povedať? Tento svet je sviňa a stavia neraz aj mladých ľudí – áno, náš štát aj Západ – do neznesiteľnej polohy ekonomického riešenia skratových problémov. Musíš plniť veci, ich diktáty, ale ak si dupneš, že chceme mať aj potraviny nedvojité alebo aj platy dvojnásobné ako na Západe – dopadneš ako Fico… 

Do obla ostrihané Tujky východné – to je ono… Zatiaľ najmäkší materiál – ker, ktorý som sa dopátral, je  Vtáčí zob – krásne hustý a mäkkušký. Vrelo odporúčam.

Začneš byť nepohodlný.  Akosi sa mi zdá byť v móde toto skákanie… Otvorím noviny… Zoskok. Otvorím televíziu – zoskok. Prosto mi ich prišlo ľúto, nemáme záchrannú sieť. Otvorím okno na telocvični – …
P.S.: No veď samozrejme, že treba vysadiť pás hrubý aspoň 4 metre a vysoký aspoň dva metre – to dá rozum a nik sa tam ani nedostane z chodníka – ak aj niečo padne z okna – kvetináč, nepadne to teda ani nikomu na hlavu. Alebo nejaký vzácny podnos, nádoba – starožitnosť po babičke – nikomu sa to nerozbije o hlavu, ale krásne to skončí v tých zelených kriakoch, jak keby to zniesli anjeli z neba. Aj vtáky tam začnú hniezdiť. Ani psíky sa tam nedostanú znečisťovať pod oknami… Je to aj prírodné zohľadnenie prostredia. Lenže kde to mám odfotiť, keď je to môj nový nápad a nikto to takto zatiaľ zriadené nemá? Berte túto snímku zatiaľ len ako ilustračnú… Zatiaľ najmäkší materiál – ker, ktorý som sa dopátral, je Vtáčí zob – krásne hustý a mäkkušký. Vrelo odporúčam.  Toto dielo ešte nie je dokonané, zošľachtené. No uchytí sa to nielen na Slovensku… A tu možno vyvalí oči aj prof. Hričovský, relácia Hurá na záhradu. Zachráni sa veľa životov. 

Umlčali Arabov. Ale z Múru nárekov sa včera vyvalil mohutný balvan. . .

24.07.2018

... a to s obrovským rachotom. Som všímavý na znamenia. Raz som verejne povedal - že ak nemôžem robiť žurnalistiku práve ja - ak musím verejne mlčať, potom nech kričia za mňa tieto balvany. viac »

Farár Kuffa a horolezec Fiala – duchovné veci súvisia, lenže treba mať videnie

22.07.2018

[caption id="attachment_1501" align="alignright" width="300"] Ilustračná snímka autor článku - je to jedna z vitráží kaplnky v žilinskom lesoparku.[/caption] Chcel by som vám sprístupniť túto viac »

Vyhlasujem nový žáner starého tmárstva, presnejšie nového vinárstva

30.05.2018

Prisvojujem si autorstvo - nový žáner v novinárstve ako jej obohatenie. Všimol som si, že starí vinári, presnejšie noví novinári píšuci do internetových periodík - digitálnych - nikdy nepoužívajú viac »

Maďarsko, protest, Budapešť

Protesty Maďarov proti zákonníku práce i Orbánovi pokračovali

16.12.2018 21:59

Maďarský parlament v stredu prijal kontroverznú novelu zákonníka práce.

sanitka, záchranári, prvá pomoc

Dievčatko z Revúcej privalil televízor, nešťastie neprežilo

16.12.2018 20:52

Maloletá na seba televízor pravdepodobne stiahla.

Belgicko, Brusel, protest, migračný pakt,

V Bruseli protestovali tisíce ľudí proti migračnému paktu

16.12.2018 20:04

Polícia použila proti demonštrantom slzotvorný plyn aj vodné delá.

sucho, pôda, zem

Farmári sa sťažujú, že nedostali odškodné za sucho v roku 2017

16.12.2018 19:00

Napriek sľubom vláda zatiaľ neposkytla stovke najviac postihnutých farmárov suchom v roku 2017 sľúbenú pomoc, tvrdia farmári.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 96
Celková čítanosť: 135942x
Priemerná čítanosť článkov: 1416x

Autor blogu

Kategórie