Založ si blog

Lepšiu záchrannú zelenú sieť nemá ani green Pelegríny

Približne takto to môže vyzerať – len teda hustejší, vyšší a na oblo zostrihanejší pás jemnej dreviny živého plota, vtáčí zob a podobne 🙂 snímky autor.

Zlepšenie – hustý porast okolo panelákov – ekonomická a ekologická sieť za záchranu života. Tak tomuto hovorím predzáhradka, tak tomuto hovorím nápad. Lepší nevymyslí ani green house, ba ani green PeleGRÍNY. Na tento nápad som prišiel v spolupráci s Milanom Dokoupilom a Petrom Štrbkom, kedy sme priamo po tréningu videli vyskočiť chlapíka z 11-tého poschodia paneláku a zabiť sa… V trialógu sme si uvedomili a prišli na to, že by možno bolo dobré vysadiť takéto hustejšie zakosídlené kríky okolo panelákov, anglický hustý plot, alebo vtáčí zob a podobne, alebo hustejšie stromy – tujky a nielen ostré skalky. Prečo? Aspoň pod balkónmi, kde sa najviac pohybujú ľudia a deti… No lebo keď to niekomu prepne z tejto doby a republiky a má skrat – skočí dolu… Alebo aj dieťa – občas vypadne z okna, z balkóna. Často sa však dočítate, že ak niekto spadol do ihličnanov či kriakov – pôsobilo to ako trampolína a nastala takto prirodzená záchrana života… A zároveň – ak to už aj niekomu prepne – doba je emočne a ekonomicky vypätá – zachránia ho kriaky, prežije ten strach a… Dvakrát po sebe zatiaľ ešte žiaden samovrah nevyskočil – spamätal sa z toho šoku… Je to vlastne šoková terapia a každý si uvedomí, že ho zachránila príroda, zvaná niekedy aj boh a tá si želá, aby žil ďalej a zmenil svoje myslenie, alebo život.
A keďže sa pýtate, či by sa naozaj na tomto nikto nezranil – dodávam – takéto kríky – jemný a hustý anglický ŽIVÝ plot treba sadiť pred paneláky pre záchranu života… Alebo nahusto vysadené tuje – zaobľované strihaním… Ak si niekto myslí, že nemám pravdu a že toto nezachráni napríklad dieťa – stavím sa s ním, že do mnou upraveného živého plota vyskočím zo 4 poschodia celkom bezpečne – ale vopred upozorňujem, že to nebude stávka o tri koruny… 

A teraz to trochu ešte spresním. Čo som chcel povedať? Tento svet je sviňa a stavia neraz aj mladých ľudí – áno, náš štát aj Západ – do neznesiteľnej polohy ekonomického riešenia skratových problémov. Musíš plniť veci, ich diktáty, ale ak si dupneš, že chceme mať aj potraviny nedvojité alebo aj platy dvojnásobné ako na Západe – dopadneš ako Fico… 

Do obla ostrihané Tujky východné – to je ono… Zatiaľ najmäkší materiál – ker, ktorý som sa dopátral, je  Vtáčí zob – krásne hustý a mäkkušký. Vrelo odporúčam.

Začneš byť nepohodlný.  Akosi sa mi zdá byť v móde toto skákanie… Otvorím noviny… Zoskok. Otvorím televíziu – zoskok. Prosto mi ich prišlo ľúto, nemáme záchrannú sieť. Otvorím okno na telocvični – …
P.S.: No veď samozrejme, že treba vysadiť pás hrubý aspoň 4 metre a vysoký aspoň dva metre – to dá rozum a nik sa tam ani nedostane z chodníka – ak aj niečo padne z okna – kvetináč, nepadne to teda ani nikomu na hlavu. Alebo nejaký vzácny podnos, nádoba – starožitnosť po babičke – nikomu sa to nerozbije o hlavu, ale krásne to skončí v tých zelených kriakoch, jak keby to zniesli anjeli z neba. Aj vtáky tam začnú hniezdiť. Ani psíky sa tam nedostanú znečisťovať pod oknami… Je to aj prírodné zohľadnenie prostredia. Lenže kde to mám odfotiť, keď je to môj nový nápad a nikto to takto zatiaľ zriadené nemá? Berte túto snímku zatiaľ len ako ilustračnú… Zatiaľ najmäkší materiál – ker, ktorý som sa dopátral, je Vtáčí zob – krásne hustý a mäkkušký. Vrelo odporúčam.  Toto dielo ešte nie je dokonané, zošľachtené. No uchytí sa to nielen na Slovensku… A tu možno vyvalí oči aj prof. Hričovský, relácia Hurá na záhradu. Zachráni sa veľa životov. 

Vyhlasujem nový žáner starého tmárstva, presnejšie nového vinárstva

30.05.2018

Prisvojujem si autorstvo - nový žáner v novinárstve ako jej obohatenie. Všimol som si, že starí vinári, presnejšie noví novinári píšuci do internetových periodík - digitálnych - nikdy nepoužívajú viac »

S euromenou špekulujú jak Beta. . . nechcem tu povedať, že s čím

24.05.2018

Oni furt len zahusťujú tú menu - až tak, že napokon stráca reálnu svoju kúpnu silu, hodnotu. Išiel som si kúpiť na chodbu do automatu dobožku. Vypadol mi vydávok - 50 centi. Vyletel až von viac »

Zamkli ich sťa bicykle – a vôbec každý tu všetko len zamyká

22.05.2018

Moja dnešná kompozičná téma fotovernisáže mesta - sudiaky. Všade kam len z okna pozriem - rančrovery - autiaky. Aj mne dolu parkujú dva - kontajnery, sudiaky.... A začali ich zamykať. Prečo? viac »

pocasie, ochladenie, vietor, dazd, dazdnik

Západné Slovensko môžu večer zasiahnuť búrky s krúpami, varujú meteorológovia

21.07.2018 13:06

Varuje pred nimi Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý upozorňuje pred výskytom búrok na celom Slovensku aj v nedeľu.

Proactiva Open Arms, loď, migranti

Na Malorke zakotvila záchranná loď s mŕtvymi telami dvoch migrantov

21.07.2018 12:54

Španielska záchranná loď na palube s mŕtvymi telami dvoch migrantov a jednej preživšej utečenkyne z potopeného člna zakotvila v sobotu v prístave na Malorke.

Benzín, nafta

Ceny ropy majú za sebou tretí týždňový pokles po sebe

21.07.2018 12:23

Ubezpečenie Saudskej Arábie, že nezaplaví ropný trh dodávkami, totiž nestačilo na to, aby vykompenzovalo 4,2-% pád ceny zo začiatku týždňa.

Roberto Saviano

Salvini žaluje novinára, ktorý píše o mafii

21.07.2018 12:00

Talianskemu ministrovi vnútra už dlho leží v žalúdku. Novinár Roberto Saviano, ktorý sa zaoberá mafiou a od vydania knihy Gomora musí žiť v utajení.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 94
Celková čítanosť: 106383x
Priemerná čítanosť článkov: 1132x

Autor blogu

Kategórie