Založ si blog

Zober loptu, nie drogy

Drogy nie – áno, loptu. snímka autor

Išiel som nedávno okolo tohto plagátu pri múre niekdajšieho letného kina na Bôriku. Teraz je tam ihrisko na volejbal. Udrel mi do očú. Uvedomil som si jednu závažnú životnú skutočnosť – čo je to vlastne lopta? Celý svet, celý život, určite život a svet dieťaťa…
Keď som kedysi ako novinár modrých Zdravotníckych novín navštívil v Žiline ordinariát AT MUDr. Ivana Chabana – poslanca – venoval mi veľmi málo času. No bolo to tak poučné, že som si to zapamätal dodnes…Doktor bol vedúcim záchytky, hovoril mi o ťažkých prípadoch – aj pre zdravotnícky personál. Hovoril o alkohole, na ktorý niekto má nesmiernu slabosť a nezbaví sa ho do konca života a preto by nemal nikdy piť. Ani kvapku. Vravel, že videl kvantum zničených rodín, osudov, ľudí…
– Viete, je to všetko pritom tak jednoduché… Stačí len jedna – jediná lopta v živote. Dieťaťu musíte dať svoj čas, svoju prítomnosť a loptu. Venovať sa mu, pohrať sa s ním, vychovávať s trpezlivosťou, počúvať ho. Viete, len jedna-jediná lopta… a všetko sa mení. Netreba peniaze, žiadne veľké majetky… nič. Jedna-jediná lopta, aby sa dieťaťu rozžiarili oči…
– Ako veľký novinársky nafúkanec som si v duchu vtedy pomyslel – no a toto má byť celá reportáž? O jednej-jedinej lopte? Ako to mám dať vlastne do novín – takúto jenoduchosť?
Ale áno. Postupne som v živote zostarol a pochopil, čo mi to vtedy vlastne tento lekár rozprával – inak hlavný slovenský poradca vlády pre narkomániu, toxikológiu. Čo som ja ale vtedy vedel, s kým mám tú česť? Pospomínal som si, ako loptu – futbal – šport vôbec milovala celá generácia našich otcov, dedov. Ako mi otec ako chlapcovi hovoril, že hrávali futbal aj celý deň pri pasení kráv. Ako sme si išli kúpiť prvý futbal – televíznu loptu. Jednoduchí chalani, ale aj veľkí páni. Ako chodili na štadión ku starému Zvarovi, Bezdedovi, Kozinkovi. Sám som zažil aj s kámošmi v základnej škole futbalovú prípravku na škvarovom ihrisku v Budatíne s trénerom Muhelyim.
Áno, jedna lopta za tri koruny – a táto spomienka ma dnes až dojíma. Jedna lopta a hráš na tráve celé prázdniny aj bosý. Prašiak na koberce – to bola bránka. Hrávali sme to za domom, pred domom, hrával som to s Dušanom aj Stanom Grigom z vedľajšieho paneláku… Boli sme šťastní. Takisto badminton, volejbal, vybíjanú… Aj pri nočnej pouličnej lampe. Nie a nie prestať. Ľudia z paneláku nás okrikovali z okien, ale nám to nevadilo.
Áno jedna lopta letiaca vzduchom ako planéta dokáže zaujať všetky ľudské pohľady aj asociácie, – René van de Kerkhof, bosý Pelé, Michael Platini, Di Stefano, Antonín Panenka, Marek Mintál, Maradona aj iné hviezdy… Snívanie, vízie, užitočne strávený voľný čas – a šport vôbec. Nechajte deti snívať – dajme toto dieťaťu, mládeži, vráťme im to!

Vyhlasujem nový žáner starého tmárstva, presnejšie nového vinárstva

30.05.2018

Prisvojujem si autorstvo - nový žáner v novinárstve ako jej obohatenie. Všimol som si, že starí vinári, presnejšie noví novinári píšuci do internetových periodík - digitálnych - nikdy nepoužívajú viac »

S euromenou špekulujú jak Beta. . . nechcem tu povedať, že s čím

24.05.2018

Oni furt len zahusťujú tú menu - až tak, že napokon stráca reálnu svoju kúpnu silu, hodnotu. Išiel som si kúpiť na chodbu do automatu dobožku. Vypadol mi vydávok - 50 centi. Vyletel až von viac »

Zamkli ich sťa bicykle – a vôbec každý tu všetko len zamyká

22.05.2018

Moja dnešná kompozičná téma fotovernisáže mesta - sudiaky. Všade kam len z okna pozriem - rančrovery - autiaky. Aj mne dolu parkujú dva - kontajnery, sudiaky.... A začali ich zamykať. Prečo? viac »

pocasie, ochladenie, vietor, dazd, dazdnik

Západné Slovensko môžu večer zasiahnuť búrky s krúpami, varujú meteorológovia

21.07.2018 13:06

Varuje pred nimi Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý upozorňuje pred výskytom búrok na celom Slovensku aj v nedeľu.

Proactiva Open Arms, loď, migranti

Na Malorke zakotvila záchranná loď s mŕtvymi telami dvoch migrantov

21.07.2018 12:54

Španielska záchranná loď na palube s mŕtvymi telami dvoch migrantov a jednej preživšej utečenkyne z potopeného člna zakotvila v sobotu v prístave na Malorke.

Benzín, nafta

Ceny ropy majú za sebou tretí týždňový pokles po sebe

21.07.2018 12:23

Ubezpečenie Saudskej Arábie, že nezaplaví ropný trh dodávkami, totiž nestačilo na to, aby vykompenzovalo 4,2-% pád ceny zo začiatku týždňa.

Roberto Saviano

Salvini žaluje novinára, ktorý píše o mafii

21.07.2018 12:00

Talianskemu ministrovi vnútra už dlho leží v žalúdku. Novinár Roberto Saviano, ktorý sa zaoberá mafiou a od vydania knihy Gomora musí žiť v utajení.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 94
Celková čítanosť: 106386x
Priemerná čítanosť článkov: 1132x

Autor blogu

Kategórie