Založ si blog

Za socializmu sa to na pracoviskách volalo inžinierska psychológia, ergonomika – dnes sa to volá feng-šui

Toto – našiel som v meste pri parku na bôriku na lavičke v zastávke autobusu 🙂 Dal som si do knihy vylisovať. Zalepím páskou a bude pekná romantická záložka. Psychotronicky, neuroparalyticky a možno aj – ergonomicky 🙂 snímka autor

Tak toto ti je len zvláštne. Odpozoroval, spozoroval a zjastril som niečo zo záhad nášho života. To už viete – ja si vám tak všímam, hoci nejako zvlášť vši nemám 🙂 Nedávno som pracoval v jednej firme. Bola tam nová kolegyňa, prijali sme ju na recepciu – ale po čase odišla. Stihla tam však zriadiť doslova Arborétum Mlyňany – vysadila všade asi 20 nových kvetov – prekrásne. Old riaditeľ jej dal aj peniaze na nové kvetináče – krásne, Emerigou, keď videl, ako ju to baví. A teraz… Po jej odchode sa stalo presne to, čo píše istá ruská autorka vo svojej knihe o pokojových – izbových rastlinách – Jelena Mazovová – Energie pokojových rostlín. A síce, že rastliny sú tvoje a zvyknú si na teba, tvoju prítomnosť, vyžarovanie, auru a tvoj režim, biorytmus. Naladia sa na teba. Osvojíš si ich podobne ako inú živú bytosť – a bez teba – chradnú, smútia… Lebo… – išiel som si uvariť kávu a nevdojak som si len tak povšimol na chodbe, že tie prekrásne zelené farby, chlorofyl a listy – začínali po jej odchode žltnúť… Plačú. Padajú im žlté slzy. Úplne ako v rozprávke Rozvíjej se poupátko. No ale tvoja rastlina je tvoja rastlina a tvoj sen je tvoj sen. Nuž, zdá sa, že ťažko niekomu vliezť do sna, života.
Ale nielen toto, no aby toho nebolo málo – neskôr, po nej – odišiel aj ten riaditeľ, čo jej dal peniaze na tie črepníky a čuduj sa svete. On ešte predtým mal vo svojej kancelárii veľký listnáč… Nenápadne mrknem cez sklo na dverách – ajhľa, čuduj sa svete – ten listnáč za ním tiež už plakal. Mal dokonca už až hnedé niektoré listy… Psychotronicky, neuropaticky, nervovo-paralyticky, nech si to vezmeš ako len chceš. Toto sa deje! Ale veď ich polievame ako treba – vraveli zamestnanci – lenže oni zrejme nechcú hoc akú ruku – krhlu. Od hocikoho… Plačú a plačú. Trucujú. Vzpoura mezkú. Akoby – no zrejme majú svoju, hoc i len jednoduchú – animálnu či vegetatívnu dušu, o ktorej písal už Aristoteles. A tá v nich riadi všetky životné procesy lepšie, než akýkoľvek zatracený computer Olivetti riadi kozmickú loď či iné technokratické zariadenie…
Viete, kedysi – za socializmu pracoval som na personálnom oddelení ZVL PRIUS – Projektový inžiniersky ústav ako bezpečnostný technik. Dozeral som na bezpečnú prácu, ochranné pracovné prostriedky, prostredie… Tak vtedy sa na toto inak dbalo. Dnes? Nič. A tak dávno hovorím, že za socializmu sa toto všetko volalo životné prostredie, pracovné prostredie, inžinierska psychológia alebo aj ergonomika… Dnes sa to zase volá, supluje to feng- šui. Aj preto všade presadzujem kvety, stromy, rastliny… Mali by byť aj v automobilkách. A prečo nie? A tu je tá kniha, ktorú spomínam od tej ruskej autorky. Zjastril som ju len nedávno v kníhkupectve, ajhľa. Kdehľa? Tuhľa https://scontent.fbts4-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/26907815_2417842014902206_8433690593856063313_n.jpg?oh=0ebe5167ce66f69831730f2acc92f589&oe=5B0EDCED

Na dôvažok chcem ešte dodať – duchovné sily a zákony platia a existujú: Čítal som v istej knihe raz, už neviem, ako sa len volala… Ahaá – Biblia. Tuším sa tam písalo o istom Kýriusovi, ktorý zahriakol figovník cestou do Jerušalima… Ale aj dnes je niečo v tejto rastlinkárskej téme platné. Priamo v tlači. Tak napríklad, – tento old farmár vravel, že okoloidúci závistlivci neblaho pôsobili na jeho pole, lebo mu neprajnými psychopohľadmi zahriakavali úrodu, a tak na nich vymyslel iné lákadlo na psychotronické odrušenie ich vydrbaného neprajníctva 🙂 Odrušil ich ako komunisti kedysi odrušili štvavú vysielačku Slobodná Európa. Čuj sa svete, ale odvtedy mu už rastie zase len prekrásna kukurica… A zase: rozvíjej se poupátko. A to vraj človek nemôže pohľadom urieknuť rastlinu… bosoráčiť. Aj človeka, vedeli to už naše babičky, keď nám dávali červenú stužku na ruku, alebo dievčatám červenú mašľu do vlasov. Závisť, neprajníctvo, pachhryzejstvo svetom vládne 🙂http://www.topky.sk/cl/13/1691259/Farmar-nasiel-recept-na-bohatu-urodu–Priniesla-mu-ju-pornoherecka-na-FOTO

Vyhlasujem nový žáner starého tmárstva, presnejšie nového vinárstva

30.05.2018

Prisvojujem si autorstvo - nový žáner v novinárstve ako jej obohatenie. Všimol som si, že starí vinári, presnejšie noví novinári píšuci do internetových periodík - digitálnych - nikdy nepoužívajú viac »

S euromenou špekulujú jak Beta. . . nechcem tu povedať, že s čím

24.05.2018

Oni furt len zahusťujú tú menu - až tak, že napokon stráca reálnu svoju kúpnu silu, hodnotu. Išiel som si kúpiť na chodbu do automatu dobožku. Vypadol mi vydávok - 50 centi. Vyletel až von viac »

Zamkli ich sťa bicykle – a vôbec každý tu všetko len zamyká

22.05.2018

Moja dnešná kompozičná téma fotovernisáže mesta - sudiaky. Všade kam len z okna pozriem - rančrovery - autiaky. Aj mne dolu parkujú dva - kontajnery, sudiaky.... A začali ich zamykať. Prečo? viac »

pocasie, ochladenie, vietor, dazd, dazdnik

Západné Slovensko môžu večer zasiahnuť búrky s krúpami, varujú meteorológovia

21.07.2018 13:06

Varuje pred nimi Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý upozorňuje pred výskytom búrok na celom Slovensku aj v nedeľu.

Proactiva Open Arms, loď, migranti

Na Malorke zakotvila záchranná loď s mŕtvymi telami dvoch migrantov

21.07.2018 12:54

Španielska záchranná loď na palube s mŕtvymi telami dvoch migrantov a jednej preživšej utečenkyne z potopeného člna zakotvila v sobotu v prístave na Malorke.

Benzín, nafta

Ceny ropy majú za sebou tretí týždňový pokles po sebe

21.07.2018 12:23

Ubezpečenie Saudskej Arábie, že nezaplaví ropný trh dodávkami, totiž nestačilo na to, aby vykompenzovalo 4,2-% pád ceny zo začiatku týždňa.

Roberto Saviano

Salvini žaluje novinára, ktorý píše o mafii

21.07.2018 12:00

Talianskemu ministrovi vnútra už dlho leží v žalúdku. Novinár Roberto Saviano, ktorý sa zaoberá mafiou a od vydania knihy Gomora musí žiť v utajení.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 94
Celková čítanosť: 106385x
Priemerná čítanosť článkov: 1132x

Autor blogu

Kategórie