Založ si blog

Aj tvrdohlavé tvory ti vedia narýchlo zmúdrieť

Na bielo zasnená kaplnka pri Váhu v Tepličke nad Váhom – dnes zátočina labutí, kedysi pasienok s vysokými topoľmi na brehu.  tá toho pamätá. snímka autor

Na narodeniny – rozmýšľal som, čo také životné – akú spomienku by som dal. Na čo som prišiel? Čo som zistil? Čo platí na Slovensku? Toto:

Prešiel som už celý systém nášho rozvinutého školstva a katedier, spísal som už dvakrát aj celé elektrárne na strednom Slovensku do ich značne význačných firmených novín, aj iné veci spísal aj sfilmoval. Dokonca aj jednu žurnalistickú na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Ale zatiaľ som ešte nestihol spísať to, čo som zažil pri pasení kráv na sihoti cez prázdniny s mojim bratrancom Mirom Grinčom, mojou sestrou Ivanou a sesternicou Kamilou. Miro je starší asi o päť rokov. Tie kravy sme pásli v Tepličke nad Váhom rovno pri Váhu – tam kde sa Váh stáča dvojnásobne – teraz je tam labutí raj. Neďaleko je železnica, ležali sme len tak v tráve – počúvali škovránky na nebi, a pozorovali na slnku nekonečné nákladné vagóny socializmu na trase Praha – Košice cez Bohumín s nápisom: vúz nesmí opustit území Československé socialistické republiky. A kedysi tu – na tej lúke boli aj domčeky – pumpehauzy, ktoré prečerpávali pitnú vodu pre Žilinu. A tiež – odjakživa – až dodnes veľká biela kaplnka učupená pod Dubňom.
Život na vidieku je celkom iný. Je tam aj viac srandy, ale aj nebezpečenstva. Tie kravy sme pásli – jednu od starej mamy a druhú od krstnej. V čase mojej mladosti bolo v Tepličke – ešte zopár kráv. Tichúčko nad lúkou, teplúčko, leto, vetrík – pasia. Aj kravy – paša a pasia. Pravda, iba do chvíle – kým sa nesplašia a nezačnú strečkovať. Nikdy som si nevedel predstaviť, čo urobiť s hovädom, ktoré má 500 a viac kg a rúti sa na teba v plnej rýchlosti, lebo sa začne bláznieť na slnku len preto, že ho doštípali ovädá. Ba práve – to tie ovädá boli hovädá a nie tie kravky, ktoré sa tam popásali. Je zvláštne zariadený tento život. Taký malý živočích môže premôcť, zdolať aj takého veľkého. Veľké a malé – nič nemajú spolu spoločné, len ten podobný názov. A ten, čo chce škodiť – môže škodiť – aj keď je iba krapatý a zákerný. Teda schováva sa poza kery – vyškerený a vycerený. Nikdy by som neveril, že také krpaté ovädo môže poštípať kravku až tak, že prosto krváca na nohách. Je to nepríjemné. Ale najhoršie je, že tá krava začne strečkovať a behať po lúke ako pes. Nezastaviš ju inak, než tak, že sa jej postavíš do cesty. Lenže – ak to nevieš – naberie ťa na rohy – pokole ťa. Tá krava ma zhodila na zem už len tým, že prebehla popri mne. Vyvalila ma hypnoticky vlastne dupotom kopýt, striasla ma na zem ako pri zemetrasení. Bol som biedny cowboy, veď bola už v kohútiku o hlavu vyššia než ja. A naposledy som videl kravu len za ohradou v cirkuse, keď pritiahol do mesta. Vždy som sa čudoval, načo je pastierovi palica, však ju nikdy nepoužije. Len ju tak vyrezáva nožom a píska si pri tom. Veď krava sa ťahá za tebou, stačí ju len uviazať na špagát. Milé zvieratko – dáš jej dve vedrá vody a … dva kýble mlieka denne pre ľudí… Prosto zázrak. Ani sa nedivím, že je v niektorých končinách sveta aj posvätná.
No ale tú palicu – bakuľu – ako som si všimol. predsa len do života tak trochu aj potrebuješ – hoci má ornamenty. Lebo ten bratranec sa jej postavil do cesty – presne ako ten Nebojsa z Dobšinského rozprávky, len teda – nemal valašku. Malina bežala už-už na hradskú, kde by ju zrejme zrazilo auto. No a on s tou bakuľou – natvrdo – ovalil ju po gebuli – presnejšie obojručným forhendom – tasol ju presne medzi rohy, len to tak hvizdlo: ieeeeéb! Despotizmus, patriotizmus… Ale vtedy, čuduj sa svete jak keby uťal. Švihnutím čarodejného prútika – akoby navôkol zaraz všetko stíchlo, akoby sa náhle zablyslo aj zahrmelo z jasného neba. Naále, basom ti!. Veď toto bol, ale, zázrak. Tú mordu som zacítil aj ja ležiac roztrasený na tej tráve – paši – lúke – dovtedy len vľúdnej poľane. Až vtedy sa náhle spamätala z toho šoku a ZMÚDRELA jak uťatá a zastala. No a znovu sa začala pekne a pokľudne popásť v letnom povetrí. Akoby sa ani nechumelilo. Najednou – už nič nedunelo, netriasla sa zem a ani nohy. Ba vyšlo slnko spoza mraku a ja som zase jasne začul škovránky. Aj tá druhá – Belaňa – keď to videla, aj ju už prešlo to strečkovanie – voľné behanie po lúke od štreky po asfaltku – a zase im obom svorne začala chutiť šťavnatá byľ.
Taká odvaha? Postaviť sa hentomu splašenému hovädu len takto sám do cesty? A za dedinou na osirelej lúke? To sa mi zdá aj na túto dobu a dospelosť – nevídalé. Však bratranec mohol mať vtedy najviac takých 14 rokov…
Aj dnes, keď tam prídem k tej bielej kaplnke na pokojnej zátočine Váhu s labuťami – nič sa tam nehýba – tichúčko. Pre niekoho labutia zátočina, zátišie – ale pre niekoho zas – Turá Lúka. No lebo tie splašené kravy stále ešte vidím pred očami. Počujem to dunenie… Ale, ako len vtedy náhle ZMÚDRELI… Bleskem. No hádam aj rýchlejšie, než ja na tých katedrách. No zrejme – niekedy treba len zdravý sedliacky rozum a keď už niet pomoci – aj bakuľu. A vtedy, jaksi, zrejme aj tvrdohlavec zmäkne…
No, bohuprisám, ako vravím – prešiel som už všetky školy a katedry nášho rozvinutého školstva, spísal som už dvakrát aj celé elektrárne na strednom Slovensku, aj iné veci. Ale takto rýchlo, aby niekto zmúdrel… Tak to som ešte nevidel. Tu by sa, zaiste, jó sakra, začudoval aj sám učiteľ národov – Ján Ámos Komenský.

Umlčali Arabov. Ale z Múru nárekov sa včera vyvalil mohutný balvan. . .

24.07.2018

... a to s obrovským rachotom. Som všímavý na znamenia. Raz som verejne povedal - že ak nemôžem robiť žurnalistiku práve ja - ak musím verejne mlčať, potom nech kričia za mňa tieto balvany. viac »

Farár Kuffa a horolezec Fiala – duchovné veci súvisia, lenže treba mať videnie

22.07.2018

[caption id="attachment_1501" align="alignright" width="300"] Ilustračná snímka autor článku - je to jedna z vitráží kaplnky v žilinskom lesoparku.[/caption] Chcel by som vám sprístupniť túto viac »

Vyhlasujem nový žáner starého tmárstva, presnejšie nového vinárstva

30.05.2018

Prisvojujem si autorstvo - nový žáner v novinárstve ako jej obohatenie. Všimol som si, že starí vinári, presnejšie noví novinári píšuci do internetových periodík - digitálnych - nikdy nepoužívajú viac »

Maďarsko, protest, Budapešť

Protesty Maďarov proti zákonníku práce i Orbánovi pokračovali

16.12.2018 21:59

Maďarský parlament v stredu prijal kontroverznú novelu zákonníka práce.

sanitka, záchranári, prvá pomoc

Dievčatko z Revúcej privalil televízor, nešťastie neprežilo

16.12.2018 20:52

Maloletá na seba televízor pravdepodobne stiahla.

Belgicko, Brusel, protest, migračný pakt,

V Bruseli protestovali tisíce ľudí proti migračnému paktu

16.12.2018 20:04

Polícia použila proti demonštrantom slzotvorný plyn aj vodné delá.

sucho, pôda, zem

Farmári sa sťažujú, že nedostali odškodné za sucho v roku 2017

16.12.2018 19:00

Napriek sľubom vláda zatiaľ neposkytla stovke najviac postihnutých farmárov suchom v roku 2017 sľúbenú pomoc, tvrdia farmári.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 96
Celková čítanosť: 135937x
Priemerná čítanosť článkov: 1416x

Autor blogu

Kategórie