Založ si blog

Niekedy je štatistika – platov – hrozne veľká šlamastika

Tak koľko asi tak majú – vyberú?A kde nás tak najviac tlačí topánka? V bankomate! Ilustračná snímka autor článku

Životná úroveň je taká, aká je. Nik nevie presne, aká. Iste nevie ani samotný Karel Gott vo svojej piesni: Je jaká je. Ale možno predsalen by ktosi vedel. Totiž, bankári – večne uhladení profíci s pleciami jak vešiaky. A bankárky – pekné dievčatá pri pultoch, kde zabúda na to, prečo práve prišiel nejeden zákazník. Tie však údaje neposkytnú a neposkytnú. Nuž, natíska sa otázka, ako urobiť na verifikovateľnej báze solídny prieskum o stave financií bežných občanov v bežnom meste, štáte? Ale, našiel by sa: prieskum na „jedno hrábnutie“. Vlastnoručne ako rukolapný dôkaz.

Je veľkým šťastím pre investigatívnu žurnalistiku, že títo bankári a tieto bankárky zariadili, aby sa im priveľa bežných netlačilo priamo v priestoroch interiérov. Tam sú viac vítaní tí, so vznešenejšími spôsobmi. Veď, poznáte to. Dávno už preto zaviedli takzvané bankomaty, ktoré sa rozrástli a postupne začali byť aj navzájom kompatibilné. Dobrý prvok v evidencii a promptnosti naplnenia bežných finančných potrieb bol korunovaný úspechom. Sem-tam nejaká tá zhltnutá kartička, sem tam nejaký ten šmelinár v pokuse vybrať vám z konta financie, ale, dobre, v zásade. Sem tam aj bankomatová mafia, ale inak… Osvedčilo sa.

Bankomaty sú väčšie, menšie, prehľadnejšie i neprehľadnejšie, strieborné, tmavé, matné a lesklé, vyumývané – naduté i pokorené – ba občas aj závistlivo opľuté. Prosto, aké len chcete. S plentou, bez plenty, ale najmä – aj s odkladacím smetným košíkom pre lístky. Napohľad nejapný lístok (potvrdenie) o stave vášho konta však môže byť pozoruhodným sociologickým údajom. A tak som do takéhoto kontajnéra v záujme vedy, prieskumu a spravodlivosti – ku koncu mesiaca január – nehanebne „hrábol“. Štatistika na jedno hrábnutie obsahovala dvadsaťdeväť lístočkov o stave vášho konta. Samozrejme, že som sa hanbil, ale aj robotu si treba urobiť a dostať za ňu výplatu. A výsledok hrábnutia? Strašné – ako tie vrabce strešné. Vidím vás – všetci do jedného chodíte po ulici ani najväčší newspaperi tejto bezinvenčnej periférie… Pretvarujete sa – len aby sme v hanbe neostali, ale pritom… Ľudia, ale veď vy v podstate nemáte na kontách žiadne peniaze!

Medzi lístočkami sa našiel i použitý lístok na autobus (samozrejme polovičný) a odkaz písaný tlačeným písmom – čuduj sa svete – oslovenie bolo oddelené čiarkou: „Maťa, máš prísť na E 311. Pasta I.“ Len jeden jediný lístok bol znehodnotený a teda zabezpečený voči prečítaniu. No aj tak sa dal poskladať, prečítať. Ale všetky boli svorne pokrčené (to nestačí). Hm, slovenská mentalita. Ľudia vyberajú svoje skromné úspory najmä okolo obeda. (Raz – darmo, veď všetko, vrátane lásky ide cez žalúdok, a tak akékoľvek úsporné predsavzatie padá zhruba v štádiu slnečnej kulminácie dňa.) Vyberajú však aj okolo polnoci – pozrimeže – rovných sto eur – (ktovie načo?), občas i ráno. Čísla transakcií sa pohybovali v strede medzi 10 – 30 Eur. Takmer všetky z transakcií boli výbery v hotovosti. Pravda, občas sa niekto aj „nechytal“ pretože mu na konte ostávalo primálo, napríklad 2 eura. Máte tam zväčša tak pod 200 eur. Ale aj oveľa – oveľa menej. Len jediná svetlá výnimka, zostatok bez výberu – 2000 Eur. Impozantné.

Prepáčte mi, že som takto natvrdo zaútočil na vaše údaje. To som robieval v začiatkoch svojej novinárskej práce pred časom. Vtedy sme sa v redakcii Cieľ spoločne s vami smiali na takýchto reportážach. Dnes moc do smiechu nie je. Iste, v bankách pribudli rôzne čiary diskrétnosti či pípacie a blikacie informačné systémy, ktoré vás tak vypípajú, až sa vám zdá že vás vypískali. A priznám sa, mne z nich občas i pípa a bliká. Najmä v noci. Jednoducho si pripadám ako filmový Chaplin v starých kapitalistických bankách Albiónu. Čo na tom, aj ja sa v ústave financií tvárim konzervatívne, ba aristokraticky. Aj ja, tak ako ostatní – keď som už pri okienku s krásnou dámou, nakloním sa k nej sebavedome ale vzadu podvedome prehodím nohu cez nohu, akoby chvost. Je to gesto kvázi – Chuck Norris, ktorým sa niečo zakrýva, ale aj prezrádza. Totiž, holá riť. Márne sa kedysi Smeráci – zväzáci dali takto odfotiť na bilbordy pred voľbami… Nič také DODNES nevyriešili. Teda, okrem seba. Ale čo – veď to dievča totiž vidí v počítači, ako sme občas reálne na tom. A domyslí si, že odtiaľto pobežím rovno na desať deka tresky. Podobne, ako po zatrúbení parnej sirény žilinskej Sloveny o druhej hodine popoludní za socializmu, kedy vybehla celá fabrika na Masaryčku, kde ju v Rybe predávali bez peňazí – na lístok – pripísaním ceny za tresku, dva rožky a malinovku pri pulte. /Platilo sa až pri búdke – okienku na odchode – pri výstupnej bráne. – To aby to už-už pripomínalo komunizmus, kedy malo byť všetko zadarmo… / Na stojáka – to aby si sa príliš nezasedel a rýchlo sa vystriedalo stravovanie národa. A v horúčavách smrdela celá ulica ani vyschnutá v lete Kysuca s krútidlom Váhu v budatínskom zámku. Lebo ryba smrdela od chvosta. Vtedy totiž – rovnako ako dnes – čarovala ryba, aby bola – vznikla kdesi dáka-tá  štatistická chyba… To len tento zatracený Lojzo im to tu zase takto natvrdo vykrámil… Peňazí nikde. / Pravda, dnes – tých kariet v peňaženke, ako stará kartárka… Už viacej než bankoviek. Ten svet peňazí – hoci v kravate – to nie je len finančná šťuka či žralok, ale jednoducho len veľký sviniar. 

Umlčali Arabov. Ale z Múru nárekov sa včera vyvalil mohutný balvan. . .

24.07.2018

... a to s obrovským rachotom. Som všímavý na znamenia. Raz som verejne povedal - že ak nemôžem robiť žurnalistiku práve ja - ak musím verejne mlčať, potom nech kričia za mňa tieto balvany. viac »

Farár Kuffa a horolezec Fiala – duchovné veci súvisia, lenže treba mať videnie

22.07.2018

[caption id="attachment_1501" align="alignright" width="300"] Ilustračná snímka autor článku - je to jedna z vitráží kaplnky v žilinskom lesoparku.[/caption] Chcel by som vám sprístupniť túto viac »

Vyhlasujem nový žáner starého tmárstva, presnejšie nového vinárstva

30.05.2018

Prisvojujem si autorstvo - nový žáner v novinárstve ako jej obohatenie. Všimol som si, že starí vinári, presnejšie noví novinári píšuci do internetových periodík - digitálnych - nikdy nepoužívajú viac »

Popadané stromy sú neodmysliteľnou súčasťou luhov. Nad hladinou poskytujú dobré stanovište pre vodné vtáctvo, pod hladinou zas vytvárajú úkryty pre ryby.
barat, Barát, dunaj, danube parks 2.0,

Parlament schválili Lex Žitný ostrov

16.10.2018 18:38

V chránených vodohospodárskych oblastiach bude zakázané napr. používať nebezpečné postreky, ťažiť nerasty či stavať budovy.

Parlament, Národná rada, NRSR

Politické strany dostanú limity na počet členov, upraví sa ich fungovanie aj názov

16.10.2018 18:21

Novinkou je aj to, že názov politickej strany nesmie obsahovať meno alebo priezvisko osoby, ktorá je štatutárnym orgánom.

Peter Pellegrini, Thorbjorn Jagland,

V obci na Spiši si vystačia so zdravým rozumom

16.10.2018 18:00

V Spišskom Hrhove zaviedli sociálny systém, ktorý napomáha spolužitiu Rómov s majoritným obyvateľstvom.

jahody

Zmrazené jahody z Poľska, ktoré spôsobili hepatitídu, mohli smerovať aj do SR

16.10.2018 17:50

Vo Švédsku zaznamenali 20 prípadov vírusového zápalu pečene, v Rakúsku 14 takýchto prípadov.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 96
Celková čítanosť: 128716x
Priemerná čítanosť článkov: 1341x

Autor blogu

Kategórie