Založ si blog

Mám vzácne ochorenie očí, ktoré riešia až v Bratislave

Poliklinika Karlova Ves – je dnes už jediné miesto, ktoré ma vzácne spája s Bratislavou. Je to aj jediné miesto na Slovensku, kde riešia tvrdé kontaktné šošovky. na Molecovej ulici, Líščie údolie – pracovisko Angelika De Rossi – Lens optik. snímka autor

Rád by som sa s vami ako s čitateľmi podelil o svoje skúsenosti o zdraví ľudského zraku tak, ako to môže podať nie každý. Niet azda chúlostivejšieho orgánu ľudského tela, než je váš zrak – oči. Človek si celkovo dáva značný pozor na svoje zdravie, ale svoj zrak si každý skutočne podvedome váži a chráni ako príslovečné oko v hlave. Veď je to životne dôležitý orgán – vnímame ním najviacej podnetov zo svojho okolia zo všetkých zmyslov. A s poškodeným zrakom klesá kvalita života. Oči sú zároveň aj vstupnou bránou do duše ľudí – ako sa celkom správne hovorí. A zároveň – niekedy oči hovoria viacej než slová.

Celkom prirodzenou potrebou každého z nás je hlad po informáciách, udalostiach, vnímaní – čítaní, o každovečernom celoživotnom sledovaní televízie ani nehovoriac. Často vzniká otázka, čo je príčinou kaziaceho sa zraku u mládeže i dospelých? Niekto kladie dôraz na životosprávu, iný na správnu výživu. Celkovo to nevedia určiť ani lekári. Faktom ostáva, že ak sa zrak preťažuje, napríklad nadmerným namáhaním – treba ho chrániť, poškodzuje sa. Dnes vznikajú už aj najnovšie vedecké tézy o tom, že napríklad dlhé čítanie do noci síce unaví zrak, ale do rána, po spánku je celkom relaxovaný a nekazí sa fixne. To isté vraj platí pre prácu s počítačom. Takže ide len o dočasnú únavu, nie však trvalé znehodnotenie videnia, oka. No i tieto veci sú sporné a iste každý z nás má na ne svoj individuálny empirický názor. Na zlepšenie zraku existujú rôzne odporúčania, vychádzajú aj metodické knihy očných cvičení, joga a podobne. Osobne som mal s očiarmi svoje skúsenosti už od mladosti. Inak celkovo dobré zdravie, ale s očami je to horšie. Vraví sa, že nik nemá stopercentné zdravie a každý má na sebe nejakú – tú chybičku. U mňa sú to oči. Ako zdravé a živé dieťa som utrpel úraz pravého oka už v tretej triede základnej školy. Dovtedy som videl ako jastrab. Dokonca až tak, že mi závideli aj lekári pri preventívnych školských prehliadkach. Ale jedného dňa som mal prosto zapichnutú drevenú triesku z boku oka do bielka, ktorú nik nevedel vybrať a oko mi pomaly vytekalo. Navštívili sme žilinskú pohotovosť a tam mi v noci operovali – zachraňovali oko približne hodinu. Ráno, keď som sa zobudil – videl som v kútiku oka na očnom bielku už len dva štichy. Lekári mi vtedy naozaj zachránili oko, bol som hospitalizovaný asi tri týždne – a stretol som tam aj naozaj ťažké prípady. Rozprával som sa zväčša už s dospelými pacientmi, z ktorých jeden bol napríklad pyrotechnik a explodovala mu nálož rovno pred očami… Inému – mládencovi – zas delobuch, s ktorým experimentovali. A takýchto pacientov tam bolo celé oddelenie – každý mal zalepené buď jedno, alebo rovno aj dve oči. To, čo som si tam vypočul, aké životné príbehy – tak to mi stačí ako varovanie naozaj na celý život… Nemocnica je naozaj mesto v meste, so svojím samostatným, zvláštnym filozofickým životom, náladou, ľuďmi. Tu najviac pocítite, ako pracuje napríklad aj placebo efekt – a ako málo stačí, niekedy stačí aj krátka návšteva a jeden malý kompót…
Každopádne – moje oči sa začali počas mladosti celkovo postupne zhoršovať. Najskôr som ihneď pociťoval na ono pravé oko len akési pásiky hmloviny, ktoré dodnes voľne lietajú predo mnou ako duchovia v akváriu a komplikujú mi videnie – ale postupne som si na ne zvykol tak, že ich v priebehu dňa ani nevnímam. Ak si však na ne spomeniem – áno, uvidím ich, sú tam. No a takto – vplyvom úrazu sa ten zrak prosto zhoršoval a zhoršoval. Celkovo, lebo oči sú skutočne spojenými nádobami ovpôyvňujúcimi sa navzájom. Navyše – za mlada – veľký frajeri – no kto by len pravidelne nosil okuliare? Svoje priniesla aj žurnalistika, sústavné čítanie a komponovanie článkov – o televízií, sedení v strižni oproti 10-tim obrazovkám – vyžarovanie – ani nehovorím. Pri bežnom čítaní nie – ale v strižni jasne cítite, že je to veľa a že strácate. K tomu štúdium popri zamestnaní, čítanie skrípt aj do rána… Potom poklusom do roboty. Ten zrak sa zhoršoval a zhoršoval, boli tam nejaké vyššie a vyššie dioptrie, postupne -5 cylinder a 145 stupňov zakrivenie rohovky, astigmatizmus – na čom mi prišiel pred 20tími rokmi ešte primár MUDr. František Veselý v Žiline. Potom som nosil okuliare so špeciálne vybrúsenými sklami, neskôr pán primár odišiel do Bratislavy, a tak som začal chodiť do žilinskej polikliniky Vlčince k MUDr. Tatiane Zelníkovej, ale aj na tunajšie špecializované očné pracovisko. Lekári mi celkovo veľmi pomohli, lekárska veda je dnes na úrovni, že vám prosto v mnohých odvetviach vedia nielen rady, ale aj pomoci. Postupne som začal nosiť tvrdé kontaktné šošovky.
Čo to znamená? Pomerný diskomfort, ale na druhej strane, nielen, že to pomáha, ale aj zachráni váš zrak. Mne sa už oči nezhoršujú. Hoci – nie sú to tie pomyselné a vychýrené mäkké šošovky, aké sa nosia ako alternatíva okuliarov. Skladujú a čistia sa v nelacných roztokoch a dávate si ich len pri absolútnom komforte, doma pri televízií, v práci pri počítači. Pri športe a namáhavých aktivitách – a ani vonku – príliš nie. Môžete ich pomerne ľahko stratiť.
Keratokonus – zakrivenie rohovky býva spôsobené mechanickým i chemickým poškodením rohovky – tá sa postupne vyšpuľuje, strácate ostrosť, prižmurujete, sliepnite sa a mohlo by dôjsť aj k jej prasknutiu! Ak by vám rohovka prskla – musíte si ju dať operovať – transplantovať – vymeniť. Darcom môže byť nejaký zosnulý. Problém je však v tom, že vaše tkanivo môže odmietnuť cudziu rohovku, neprijať ju. Nastáva druhý pokus – ale potom by to by bol už váš očný koniec… Mne sa nič nestalo, oči sú stabilizované, takmer denné dodnes trénujem karate, mám už hnedý pás.
Tvrdá kontaktná šošovka je spočiatku veľmi nepríjemná vec. Musíte si na ňu zvykať. Zatlačí vám rohovku celkom dozadu – a vy zrazu perfektne vidíte, ale je to ako hrsť piesku, kaserom do očí. Páli, štípe, tlačí – slzíte ani paprika. Pridávate ,minúty len postupne. Učili ma ju aplikovať v očnom centre – jedinom pracovisku svojho druhu na Slovensku, v Bratislave na Molecovej ulici, Líščie údolie v Poliklinike Karlova Ves – Angelika De Rossi – Lens optik. Chodievam tam každoročne – je to vlastne vždy aj moja spomienka na Katedru žurnalistiky FF UK, ako aj na študentské roky v tomto meste vôbec. Šošovka vydrží približne rok. Zmerajú mi zrak a dajú nové šošovky. Vec nelacná, ale niektoré zdravotné poisťovne, napríklad tá klasická – čiastočne preplácajú. Sú ľudia, ktorí takúto kontaktnú šošovku neznesú v oku ani minútu – ani si na ňu nezvyknú. Ostávajú im len okuliare – to však nie je ono. Oko musí za určitých okolností už

Ďakujem za pozornosť. PhDr. Alojz Mintal, autor článku

niečo držať pokope. Dajú sa do rohovky voperovať takzvané podkovičky, alebo urobiť nástrek špeciálnej tekutiny – to však len v ľahšom štádiu. Mnohým už tieto kontaktné šošovky pomohli ubrániť sa aj trvalej invalidite…
Záverom ešte dodám svoju skúsenosť – jak zvláštne je prepojenie nervovej sústavy na hlave či v tvári. Zistil som, že ak si nedám kontaktné šošovky pred zubnou prehliadkou, či zubnými úkonmi u stomatológa – nič necítim, žiadne vŕtanie – celkom nič. Ale ak si nahodím predtým kontaktné šošovky – tie zubné nervy zostanú vplyvom tlaku na oči tak citlivé… Prosto to bolí. Zvláštne sú mystériá ľudského tela, života.
P.S.: Okrem iného – ako bývalý redaktor aj čiernych Zdravotníckych novín v Bratislave – filiálna redakcia Žilinského a Banskobystrického kraja – môžem povedať že sa skutočne dosť opomínajú články o zdraví, pacientoch a lekároch v bežných periodikách. V súčasnej práci mám okolo seba aj kvantum zdravotných sestier, ktoré mi často vytýkajú, že nik, žiaden novinár nič nepíše o zdravotnej prevencii, vždy až keď už je neskoro. Vraj videli v živote toľko strašných vecí. A majú pravdu. Aj preto teda tento článok.

Umlčali Arabov. Ale z Múru nárekov sa včera vyvalil mohutný balvan. . .

24.07.2018

... a to s obrovským rachotom. Som všímavý na znamenia. Raz som verejne povedal - že ak nemôžem robiť žurnalistiku práve ja - ak musím verejne mlčať, potom nech kričia za mňa tieto balvany. viac »

Farár Kuffa a horolezec Fiala – duchovné veci súvisia, lenže treba mať videnie

22.07.2018

[caption id="attachment_1501" align="alignright" width="300"] Ilustračná snímka autor článku - je to jedna z vitráží kaplnky v žilinskom lesoparku.[/caption] Chcel by som vám sprístupniť túto viac »

Vyhlasujem nový žáner starého tmárstva, presnejšie nového vinárstva

30.05.2018

Prisvojujem si autorstvo - nový žáner v novinárstve ako jej obohatenie. Všimol som si, že starí vinári, presnejšie noví novinári píšuci do internetových periodík - digitálnych - nikdy nepoužívajú viac »

Maďarsko, protest, Budapešť

Protesty Maďarov proti zákonníku práce i Orbánovi pokračovali

16.12.2018 21:59

Maďarský parlament v stredu prijal kontroverznú novelu zákonníka práce.

sanitka, záchranári, prvá pomoc

Dievčatko z Revúcej privalil televízor, nešťastie neprežilo

16.12.2018 20:52

Maloletá na seba televízor pravdepodobne stiahla.

Belgicko, Brusel, protest, migračný pakt,

V Bruseli protestovali tisíce ľudí proti migračnému paktu

16.12.2018 20:04

Polícia použila proti demonštrantom slzotvorný plyn aj vodné delá.

sucho, pôda, zem

Farmári sa sťažujú, že nedostali odškodné za sucho v roku 2017

16.12.2018 19:00

Napriek sľubom vláda zatiaľ neposkytla stovke najviac postihnutých farmárov suchom v roku 2017 sľúbenú pomoc, tvrdia farmári.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 96
Celková čítanosť: 135924x
Priemerná čítanosť článkov: 1416x

Autor blogu

Kategórie