Založ si blog

Ako môže Európa obuť aj celý tretí svet?

Tak napríklad tieto moje nové kominárky – ovšimol som si – môžu byť vlastne takmer už pravoľavé. Nie sú najestetickejšie, funkčné však celkom isto. snímka autor

Odkedy sa tak lepšie pozerám pod nohy – všade vidím samé srdcia… Zdá sa mi, že taká obuv by mohla dvojnásobne zlacnieť. Chcel som písať o svojom novom návrhu na výrobu topánok, ktorý som vo svojej reportáži nedávno už naznačil http://bignewspaper.blog.pravda.sk/2018/01/15/ako-vypalit-rybnik-obuvnikom-tejto-doby/
Prosto som si všimol, že old Baťa, Kowalski, Lasocki aj old Deichman – všetci fabrikanti – topankári predávajú za jednotné ceny, zimná obuv od 29,90, potom 39,90 eur a takto to ide hore po desať. Naštval som sa, lebo tie ich topánky sú niekedy v kvalite ako tie do truhly – vydržia ti jednu sezónu. Kúpil som si teda tieto robotnícke kožené a jedny čižmy gumáky na vychádzky so psíkom aj záhradu – a vtedy som si to všimol… Nehovorím, že všetky modely, ale tie jednoduché celkom isto… Prečo oni nepredávajú – nevyrábajú topánky univerzálne, ktoré by sedeli na jednu nohu pravá aj ľavá? Podobné ako biele obrovité gumenné návleky u lekára 🙂 Najmä tie bez ortopedickej vložky… Vložku si aj tak dokupuješ sám – ak chceš – je vyberateľná. No jednoducho urobiť topánku tak, aby sedela rovnako na pravú i ľavú nohu… Ak sa ti jedna zošmochtá, rozdžuraví či odtrhne opätok – žiaden šuster ti to dnes už aj tak za lacný peniaz neopraví. Takto – mojím spôsobom by si nemusel kupovať celý pár… Dokúpiš len jednu – nemusíš vyhodiť hneď obe: zánovnú aj obstaróžnu… No a do tej novej – rezervnej – len vložiť vložku z tej obstaróžnej, alebo aj kúpiť novú vložku – lacnú. Obstaróžnu – džúravú – vyhodiť. Zánovnú ponechať, pripáriť k tej rezervnej – a je to. Topánky by sa mohli potom kupovať ako ponožky. Kúpiš si hneď dva páry, alebo len jeden kus navyše z jednej sorty – a ak sa jedna rozderaví – nahradíš ju tou treťou – pravoľavou a stále máš ešte v rezerve štvrtú – pritom je jedno, či je pravá, alebo ľavá.

Neplýtvajme, šetríme… Všetky modely aj tak nie sú – nemôžu byť moderné, niektoré sú aj tak len účelné a ľudia si ich nekupujú ani tak z prepychu, ako skôr z núdze. Napríklad gumáky, filcáky, galoše, ale aj niektoré poltopánky, sandále, ortopedické či tenisky. Nerozumiem tomu, že taký filantrop a ortopéd ako nebohý Deichmann, ktorý po vojne zmenil svet obuvi, na toto ešte neprišiel… A možno aj prišiel, ale toto – môj zámer – je skôr spotrebiteľská výhoda, menej však už výrobná… Však áno. Európa – prestaň už plytvať a obuj už konečne na tomto princípe svoju chudobu, a popri nej aj celý tretí – bosonohý svet…Mimochodom, prečo niektorí športovci – futbalisti, atléti nosia jednu tretru červenô a druhú modru – z machrovania, z plezíru. Prečo aj my takto nechodíme, ak nám ostane z dvoch druhov obuvi jedna dobrá pravá a druhá dobrá – ľavá. Prečo to hneď vyhodíme? Prečo musíme nosiť na nohách nevyhnutne dvojičky? Ktovie?

Keď som toto v duchu dopísal a vybehol z obchodu s obuvou, začul vo vnútornom sluchu melódiu tanečného muzikálu Horúčka sobotňajšej noci od Bee Gees ako za mlada, keď sa ešte reptalo v prítmí kina na socializmus. Hrozne nerád sa chválim, ale narodil som sa presne v ten deň, ako John Travolta – 18. februára. Ach, kdeže sú tieto časy https://www.youtube.com/watch?v=u1qN6gLbUMw

 

Umlčali Arabov. Ale z Múru nárekov sa včera vyvalil mohutný balvan. . .

24.07.2018

... a to s obrovským rachotom. Som všímavý na znamenia. Raz som verejne povedal - že ak nemôžem robiť žurnalistiku práve ja - ak musím verejne mlčať, potom nech kričia za mňa tieto balvany. viac »

Farár Kuffa a horolezec Fiala – duchovné veci súvisia, lenže treba mať videnie

22.07.2018

[caption id="attachment_1501" align="alignright" width="300"] Ilustračná snímka autor článku - je to jedna z vitráží kaplnky v žilinskom lesoparku.[/caption] Chcel by som vám sprístupniť túto viac »

Vyhlasujem nový žáner starého tmárstva, presnejšie nového vinárstva

30.05.2018

Prisvojujem si autorstvo - nový žáner v novinárstve ako jej obohatenie. Všimol som si, že starí vinári, presnejšie noví novinári píšuci do internetových periodík - digitálnych - nikdy nepoužívajú viac »

nákup, supermarket, potraviny

Regulácia cien na pultoch?

20.11.2018 06:00

Päť percentný rast cien potravín začína čoraz viac zaujímať politikov. Po tom, čo koaličná SNS prišla s návrhom odvodu pre reťazce, predkladá svoju predstavu do parlamentu aj Most-Híd.

policia, usa, policajna zatarasa, paska, strelba

Po streľbe v nemocnici v Chicagu štyria mŕtvi

20.11.2018 00:03, aktualizované: 06:19

Streľba sa začala na parkovisku pri nemocnici "ostrým slovným sporom".

kňaz, farár, modlitba, kňazi, cirkev, kostol

Španielska katolícka cirkev priznala zneužívanie mladistvých kňazmi

19.11.2018 23:23

Zneužívanie zo strany cirkevných zamestnancov je v prevažne katolíckej krajine systematicky zatajované.

Česko Andrej Babiš

Babiš po stretnutí so Zemanom: Poveril by ma zostavením vlády znova

19.11.2018 22:23

Babiš a Zeman sa stretli na zámku v Lánoch. Po prvý raz od vypuknutia kauzy Čapí hnízdo.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 96
Celková čítanosť: 132974x
Priemerná čítanosť článkov: 1385x

Autor blogu

Kategórie