Založ si blog

Čo zavlažuje mimozemŠŤAN a čo pozemŠŤAN?

Tak sa len občas pozerám na telku – senzácia sem – senzácia tam. Stále len upútať diváka, aby mali sledovanosť. Sem UFO – tam MIMOZEMŠŤAN. Kedysi sme sedeli na prednáške z rozhlasovej žurnalistiky a docent Sánd z KŽ FF UK Bratislava začal ju nasledovne /chcel poukázať na silu rozhlasu/:
„Čítal niekto z vás knihu Vojna svetov?“
Nastalo trápne mlčanie – a bolo nás tam asi 30. Ale odrazu som si spomenul na jednu epizódu zo svojej mladosti ZDŠ. Vtedy – syn vedeckého pracovníka ZVL – Závodu valivých ložísk, niekoľkonásobného patentomana a môj kamarát, spolužiak – matematicky fanatik Laco Černianský mi presne túto knihu, cestou do jazykovej školy, – požičal. A vtedy – bola to bužoázno-pavedecká literatúra zaváňajúca tmárstvom. Spomenul som si bleskom na to a takmer skríkol na celú prednáškovú miestnosť:
„Áno, ja!!! – bolo to od Wellsa a týkalo sa to invázie Marťanov na Zem,“ pokračoval som víťazoslávne, aby som ho nenechal na pochybách – že si nevymýšľam.
„Dobre, odvetil docent, premeral si ma a pokračoval o tom, ako bola táto téma kedysi v Amerike zneužitá a odvysielaná do éteru – moderátori sa tvárili, že ich v štúdiu napadli Mimozemšťania. Vznikla panika, akú ani big Amerika ešte nezažila – boli za to aj odsúdení…
Chcel som ale povedať – Áno, okrem toho, že som jedinečne zahviezdil na prednáške pred docentom aj žurnalistami /no lebo oni by predsa takéto hovädziny, bujačiny, kraviny, voloviny a capiny o UFO nikdy, ale nikdy v živote nečítali/ – chcel som len povedať, že ten Laco ma vtedy prosto prekvapil. Nie tou knihou, ale myšlienkou, že reálne predpokladá, že UFONAUTI, MOMOZEMŠŤANIA by podľa neho v podstate aj mohli existovať – byť. Jéémine. Chápete? Syn patentového inžiniera a k tomu veriaci kresťan – luterán… /No ale asi nebol spiatočník keď dnes toto pripúšťajú už aj mnohí vedci./
A ešte – chcel som ale povedať viacej len toto: Zamyslel sa niekedy niekto z vás nad tým slovom MIMOZEMŠŤAN? Och, aké zvláštne slovo. A POZEMŠŤAN na Marse by bol z pohľadu obyvateľa Marťana aký? MIMOMARSŠŤAN? Ešte to nevidíte? A MARŤAN na Venuši by bol MIMOVENUŠŠTIAN? Už to vidíte? Ako hrozne to znie. Zvláštna lingvistika, zvláštna morfológia a lexika. Zhrozil by sa i Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra. Veď si len predstavte, že tu pristane nejaká nová delegácia UFO, ktorá sa bude na lúke pýtať osirelého pastiera, že kde je tu sídlo OSN – že by radi predniesli uvítací pristávací príhovor blízkeho stretnutia tretieho druhu civilizácii… No a on im povie, že sú u neho obyčajní MIMOZEMŠŤANIA – teda tí, ktorí štia mimo našej matičky Zeme, ktorí neoštiavajú zem, jej povrch, ale trebárs, že zvláčňujú Mars, Merkúr či Saturn… No a potom, už v OSN sa im prihovorí nejaký ten politik a začne svoj prejav takto: MILÍ MIMOZEMŠŤANIA… My ako POZEMŠŤANIA si veľmi vážime toho, že Vy ako Mimozemšťania ste prišli na našu Zem aby sme tu spoločne…
Trapas jak noha – a k tomu – na medzinárodnej úrovni. No ale čo si len o nás pomyslia tí MIMOZEMŠŤANIA? O našej kultúrnej úrovni? No môže sa syn Zeme – Adam – volať prosto PO ZEMI ŠTIAN? Ozaj akoby nepochádzal z Biblie, ale skôr z darwinovskej opice. A čo ak nás za takéto niečo tí MIMOZEMOVIA zažalujú na Ultragalaktickom súde pre slnečné sústavy? Do kelu. Veď na to nik nepomyslel. A tuším ani big európska únia.

Vyhlasujem nový žáner starého tmárstva, presnejšie nového vinárstva

30.05.2018

Prisvojujem si autorstvo - nový žáner v novinárstve ako jej obohatenie. Všimol som si, že starí vinári, presnejšie noví novinári píšuci do internetových periodík - digitálnych - nikdy nepoužívajú viac »

S euromenou špekulujú jak Beta. . . nechcem tu povedať, že s čím

24.05.2018

Oni furt len zahusťujú tú menu - až tak, že napokon stráca reálnu svoju kúpnu silu, hodnotu. Išiel som si kúpiť na chodbu do automatu dobožku. Vypadol mi vydávok - 50 centi. Vyletel až von viac »

Zamkli ich sťa bicykle – a vôbec každý tu všetko len zamyká

22.05.2018

Moja dnešná kompozičná téma fotovernisáže mesta - sudiaky. Všade kam len z okna pozriem - rančrovery - autiaky. Aj mne dolu parkujú dva - kontajnery, sudiaky.... A začali ich zamykať. Prečo? viac »

pocasie, ochladenie, vietor, dazd, dazdnik

Západné Slovensko môžu večer zasiahnuť búrky s krúpami, varujú meteorológovia

21.07.2018 13:06

Varuje pred nimi Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý upozorňuje pred výskytom búrok na celom Slovensku aj v nedeľu.

Proactiva Open Arms, loď, migranti

Na Malorke zakotvila záchranná loď s mŕtvymi telami dvoch migrantov

21.07.2018 12:54

Španielska záchranná loď na palube s mŕtvymi telami dvoch migrantov a jednej preživšej utečenkyne z potopeného člna zakotvila v sobotu v prístave na Malorke.

Benzín, nafta

Ceny ropy majú za sebou tretí týždňový pokles po sebe

21.07.2018 12:23

Ubezpečenie Saudskej Arábie, že nezaplaví ropný trh dodávkami, totiž nestačilo na to, aby vykompenzovalo 4,2-% pád ceny zo začiatku týždňa.

Roberto Saviano

Salvini žaluje novinára, ktorý píše o mafii

21.07.2018 12:00

Talianskemu ministrovi vnútra už dlho leží v žalúdku. Novinár Roberto Saviano, ktorý sa zaoberá mafiou a od vydania knihy Gomora musí žiť v utajení.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 94
Celková čítanosť: 106361x
Priemerná čítanosť článkov: 1132x

Autor blogu

Kategórie