Založ si blog

Psíčkari sú najlepšia domobrana

Včera večer po zotmení – keď som bol trénovať za domom na školskom ihrisku kata – cvičievam ich za tmy a na čerstvom a chladnom vzduchu s dobrou vlhkosťou, napadli mi dve myšlienky. Pri cvičení ťa napadnú rôzne veci, lebo mozog je prekrvený a šťastný, môže pracovať, voľne kreovať, prosto rozmýšľať. Spomenul som si, že pred 25 rokmi, keď som robil v Cieli redaktora – chodieval som aj na letučku – každý pondelok na políciu v Žiline. Tam nám čiastočne odhalili niektoré veci zo zvodky – ak viete, čo to je – také, ktoré mohli ísť do novín. Vtedy bol ešte šéf pplk. Kĺbik – chodievali sme priamo k nemu! Jeden zo skupiny novinárov pomerne neobratne konštatoval, že by mala polícia viacej makať na odhaľovaní trestných činov. On sa natvrdo opýtal, čo také by sme navrhovali na zlepšenie ich práce – okrem kritiky. Každý tupo mlčal – a keďže som sa hanbil, povedal som, že musím niečo navrhnúť. Napadlo mi, že by mali spolupracovať s vrátnikmi – vidia všeličo aj v noci nielen v objekte, ale aj na ulici… On sa iba pousmial a tak mi bolo jasné, že toto možno už dávno majú… Dnes – po 25 rokoch mi pri to

Pes a jeho láska – ako ho charakterizovali na výstave psíkov z útulku v žilinskom obchodnom dome. snímka autor článku.

m cvičení kata napadlo, že by mali skôr spolupracovať s psíčkármi. Prečo – lebo na tom ihrisku večer po tme ma nik nevidí – vidím a cítim to. Ale ak ide okolo psíčkár so psom – ten pes na mňa občas zareaguje a zabrechá – začuje ma ako dýc

ham… A potom ma zbadá už aj ten psíčkar, ktorý tade chodí dvakrát denne a tak večerné ihrisko považuje za osirelé… A skutočne – psíčkári vidia všeličo. Psíčkári sú tí najbystrejší ľudia na svete. Majú štyri oči, šesť nôh, dva nosy a štyri ušaté uši 🙂 Uvedomil som si, že pes ťa vytiahne von ráno, v noci, kedykoľvek to na neho príde. Nemám ho dlho, ale viem, že psíčári sú všade prví a vlastne aj zobúdzajú sídlisko… Majú svoj stabilný revír prechádzok – obhliadok. Ak sa tam niečo zmení, alebo pohne, zbadajú ako prví zmenu stereotypu. Pes už ako šteniatko – najednou – nájde v tráve hrdzavé kľúče od auta, ktoré nik nenašiel ani keď zliezli lonské snehy, roztrhanú kórejskú bankovku, striekačku. Môžeš len detekovať – v akom prostredí sa nachádzaš a čo sa tu v noci dialo. Najlepšia kontrarozviedka, domobrana… Psíčkárov nielen pokutovať – viac len dohovárať a popri tom sa aj pýtať, či nevideli niečo nezvyčajné, podozrivé… V záujme bezpečnosti. Aj môj pes, ak ideme von aj o druhej ráno – zjastrí každého, kto páchne či hýbe sa – Pacha – hybského hryzeja, čiže pachhryzeja s mikinou na hlave aj na pol kilometra a začne natvrdo brechať, zbalácha o pol noci štvrť sídliska. Ale, čo ti je, vravím si – je tam mačička? Ale, kdeže, – pozriem lepšie – mihne sa tam vzadu medzi panelákmi cudzí pachhryzej. Úplne jak Mihula riečna, presnejšie paneláková. A to vlastne znamená Koniec agenta V4C prostředníctvím psy pána Bouřky. Každý vraví, že pes toho moc nevidí – ale to nie je pravda – ak ťa aj nevidí – zavetrí a začuje ťa a aj podľa rytmu a dupotu krokov hneď vie, čo si zač a aký máš úmysel… Odhalí ťa. Nejde o žiadne bonzovanie, ale ak niekto už moc narúša, alebo ohrozuje iných – je normálnou povinnosťou každého postaviť sa na stranu ostatných normálnych spoluobčanov. U psíčkarov môže polícia toho zistiť najviac – a tiež – ak sa už nebodaj niekde niečo stane. Psíčkari vidia a vedia najviac. Jednoducho – so psíčkarmi by som si to moc n

Takýto podobný domček pre hmyz na záhradu kúpite v záhradníctve za 14 eur. snímka autor

erozhadzoval. Zlý podnet – nápad? Ani nie. 

Tu je ten druhý včerajší večerný môj nápad: Mozog, ktorý cvičí, pracuje – netreba ani rôzne smiešne a povinné firemné brainstormingy, leasingy a iné ingy, kde sa každý tvári pred šéfom, že iba pozabudol niečo urobiť zo svojich povinností a kolegovia vždy vidia a napadnú ich len zlepšenia toho iného kolegu – svoje nikdy nie. Cvičte – aj v robote ako Japonci.! Za ihriskom – našiel som v tráve po silvestrovskej noci plnej zábavy – vystrieľanú muníciu päť krabíc svetlíc kaťušových – ako vidíte na obrázku. Prosto – napadlo mi – taký kvalitný papier – už našúľané… Škoda toho, kto to zrecykluje, kedy a ako bez zisku? Nikto… Toto ale vydrží, aj pekne to vy

 

zerá – reklamne nafarbené, pestré ani kvety – toto hmyz práveže miluje. Má to pevné parametre proti ohňu, vode, tlaku… Aha – a čo takto dať si to na záhradku ako ten hmyzí hotel, čo teraz vymýšľajú – rúrky dať na seba, aby si tam osičky a divé včeličky našli svoj domov – opeľovali vám kvety. A na sídliskách nebude bordel… No hneď som si zobral pri odchode z tréningu dve takéto krabice. Zajtra ich zaveziem na záhradu. 

Aj takto sa žilo na Slovensku

18.05.2018

Reálna povesť života storočnej drevenice z Terchovej. Aktuálna snímka môjho brata Ing. Mariána Mintala - ajhľa - dodnes Poľana Hodoňova - je to tesne pred Terchovou, odbočka na Lutiše a potom viac »

Našiel som za sídliskom tajný poklad . . .

13.05.2018

[caption id="attachment_1452" align="alignleft" width="210"] Boh vravel Mojžišovi: Som všade, VŠADEPRÍTOMÝ, SOM ten, ktorý SOM. Nájdeš ma pod kameňom, v rozťatom polene - aj tam ma nájdeš... viac »

Nová iniciatíva za bicykel? Ale prečo až teraz?

09.05.2018

Mohla prísť už skôr. Mohol som nenápadne zakryť svoj niekdajší handycap, ktorý som mal ani starý cap.... A nielen ja. Totiž, veľmi často mi v poslednej dobre prenikne zo spravodajstva akási viac »

Turci

V maďarskej Tate na hradných hrách strelili historickou zbraňou Čecha do hlavy

21.05.2018 20:16

V historickej puške zabudol 30-ročný účastník hier nabíjaciu tyč, ktorou Čecha zasiahol do hlavy.

Graf, euro, lupa

India, Rusko a štyri ďalšie štáty chystajú zónu voľného obchodu

21.05.2018 20:10

India plánuje vytvoriť zónu voľného obchodu s Eurázijskou ekonomickou úniou, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Mária Patakyová

Ombudsmanka: Tretina porušení ľudských práv sa týka zbytočných prieťahov

21.05.2018 19:54

Podľa verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej je právo na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov najčastejšie porušovaným právom.

Giuseppe Conte

Talianske Hnutie piatich hviezd a Liga severu navrhli za premiéra Giuseppeho Conteho

21.05.2018 19:31

Conte je univerzitný profesor a nováčik na politickej scéne.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 91
Celková čítanosť: 97924x
Priemerná čítanosť článkov: 1076x

Autor blogu

Kategórie