Založ si blog

Psíčkari sú najlepšia domobrana

Včera večer po zotmení – keď som bol trénovať za domom na školskom ihrisku kata – cvičievam ich za tmy a na čerstvom a chladnom vzduchu s dobrou vlhkosťou, napadli mi dve myšlienky. Pri cvičení ťa napadnú rôzne veci, lebo mozog je prekrvený a šťastný, môže pracovať, voľne kreovať, prosto rozmýšľať. Spomenul som si, že pred 25 rokmi, keď som robil v Cieli redaktora – chodieval som aj na letučku – každý pondelok na políciu v Žiline. Tam nám čiastočne odhalili niektoré veci zo zvodky – ak viete, čo to je – také, ktoré mohli ísť do novín. Vtedy bol ešte šéf pplk. Kĺbik – chodievali sme priamo k nemu! Jeden zo skupiny novinárov pomerne neobratne konštatoval, že by mala polícia viacej makať na odhaľovaní trestných činov. On sa natvrdo opýtal, čo také by sme navrhovali na zlepšenie ich práce – okrem kritiky. Každý tupo mlčal – a keďže som sa hanbil, povedal som, že musím niečo navrhnúť. Napadlo mi, že by mali spolupracovať s vrátnikmi – vidia všeličo aj v noci nielen v objekte, ale aj na ulici… On sa iba pousmial a tak mi bolo jasné, že toto možno už dávno majú… Dnes – po 25 rokoch mi pri to

Pes a jeho láska – ako ho charakterizovali na výstave psíkov z útulku v žilinskom obchodnom dome. snímka autor článku.

m cvičení kata napadlo, že by mali skôr spolupracovať s psíčkármi. Prečo – lebo na tom ihrisku večer po tme ma nik nevidí – vidím a cítim to. Ale ak ide okolo psíčkár so psom – ten pes na mňa občas zareaguje a zabrechá – začuje ma ako dýc

ham… A potom ma zbadá už aj ten psíčkar, ktorý tade chodí dvakrát denne a tak večerné ihrisko považuje za osirelé… A skutočne – psíčkári vidia všeličo. Psíčkári sú tí najbystrejší ľudia na svete. Majú štyri oči, šesť nôh, dva nosy a štyri ušaté uši 🙂 Uvedomil som si, že pes ťa vytiahne von ráno, v noci, kedykoľvek to na neho príde. Nemám ho dlho, ale viem, že psíčári sú všade prví a vlastne aj zobúdzajú sídlisko… Majú svoj stabilný revír prechádzok – obhliadok. Ak sa tam niečo zmení, alebo pohne, zbadajú ako prví zmenu stereotypu. Pes už ako šteniatko – najednou – nájde v tráve hrdzavé kľúče od auta, ktoré nik nenašiel ani keď zliezli lonské snehy, roztrhanú kórejskú bankovku, striekačku. Môžeš len detekovať – v akom prostredí sa nachádzaš a čo sa tu v noci dialo. Najlepšia kontrarozviedka, domobrana… Psíčkárov nielen pokutovať – viac len dohovárať a popri tom sa aj pýtať, či nevideli niečo nezvyčajné, podozrivé… V záujme bezpečnosti. Aj môj pes, ak ideme von aj o druhej ráno – zjastrí každého, kto páchne či hýbe sa – Pacha – hybského hryzeja, čiže pachhryzeja s mikinou na hlave aj na pol kilometra a začne natvrdo brechať, zbalácha o pol noci štvrť sídliska. Ale, čo ti je, vravím si – je tam mačička? Ale, kdeže, – pozriem lepšie – mihne sa tam vzadu medzi panelákmi cudzí pachhryzej. Úplne jak Mihula riečna, presnejšie paneláková. A to vlastne znamená Koniec agenta V4C prostředníctvím psy pána Bouřky. Každý vraví, že pes toho moc nevidí – ale to nie je pravda – ak ťa aj nevidí – zavetrí a začuje ťa a aj podľa rytmu a dupotu krokov hneď vie, čo si zač a aký máš úmysel… Odhalí ťa. Nejde o žiadne bonzovanie, ale ak niekto už moc narúša, alebo ohrozuje iných – je normálnou povinnosťou každého postaviť sa na stranu ostatných normálnych spoluobčanov. U psíčkarov môže polícia toho zistiť najviac – a tiež – ak sa už nebodaj niekde niečo stane. Psíčkari vidia a vedia najviac. Jednoducho – so psíčkarmi by som si to moc n

Takýto podobný domček pre hmyz na záhradu kúpite v záhradníctve za 14 eur. snímka autor

erozhadzoval. Zlý podnet – nápad? Ani nie. 

Tu je ten druhý včerajší večerný môj nápad: Mozog, ktorý cvičí, pracuje – netreba ani rôzne smiešne a povinné firemné brainstormingy, leasingy a iné ingy, kde sa každý tvári pred šéfom, že iba pozabudol niečo urobiť zo svojich povinností a kolegovia vždy vidia a napadnú ich len zlepšenia toho iného kolegu – svoje nikdy nie. Cvičte – aj v robote ako Japonci.! Za ihriskom – našiel som v tráve po silvestrovskej noci plnej zábavy – vystrieľanú muníciu päť krabíc svetlíc kaťušových – ako vidíte na obrázku. Prosto – napadlo mi – taký kvalitný papier – už našúľané… Škoda toho, kto to zrecykluje, kedy a ako bez zisku? Nikto… Toto ale vydrží, aj pekne to vy

 

zerá – reklamne nafarbené, pestré ani kvety – toto hmyz práveže miluje. Má to pevné parametre proti ohňu, vode, tlaku… Aha – a čo takto dať si to na záhradku ako ten hmyzí hotel, čo teraz vymýšľajú – rúrky dať na seba, aby si tam osičky a divé včeličky našli svoj domov – opeľovali vám kvety. A na sídliskách nebude bordel… No hneď som si zobral pri odchode z tréningu dve takéto krabice. Zajtra ich zaveziem na záhradu. 

Umlčali Arabov. Ale z Múru nárekov sa včera vyvalil mohutný balvan. . .

24.07.2018

... a to s obrovským rachotom. Som všímavý na znamenia. Raz som verejne povedal - že ak nemôžem robiť žurnalistiku práve ja - ak musím verejne mlčať, potom nech kričia za mňa tieto balvany. viac »

Farár Kuffa a horolezec Fiala – duchovné veci súvisia, lenže treba mať videnie

22.07.2018

[caption id="attachment_1501" align="alignright" width="300"] Ilustračná snímka autor článku - je to jedna z vitráží kaplnky v žilinskom lesoparku.[/caption] Chcel by som vám sprístupniť túto viac »

Vyhlasujem nový žáner starého tmárstva, presnejšie nového vinárstva

30.05.2018

Prisvojujem si autorstvo - nový žáner v novinárstve ako jej obohatenie. Všimol som si, že starí vinári, presnejšie noví novinári píšuci do internetových periodík - digitálnych - nikdy nepoužívajú viac »

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová používala súkromný e-mail na vládne účely

20.11.2018 06:34

Sám prezident Trump v kampani pred prezidentskými voľbami kritizoval Hillary Clintonovú za používanie súkromného serveru na služobnú e-mailovú poštu.

nákup, supermarket, potraviny

Regulácia cien na pultoch?

20.11.2018 06:00

Päť percentný rast cien potravín začína čoraz viac zaujímať politikov. Po tom, čo koaličná SNS prišla s návrhom odvodu pre reťazce, predkladá svoju predstavu do parlamentu aj Most-Híd.

policia, usa, policajna zatarasa, paska, strelba

Po streľbe v nemocnici v Chicagu štyria mŕtvi

20.11.2018 00:03, aktualizované: 06:19

Streľba sa začala na parkovisku pri nemocnici "ostrým slovným sporom".

kňaz, farár, modlitba, kňazi, cirkev, kostol

Španielska katolícka cirkev priznala zneužívanie mladistvých kňazmi

19.11.2018 23:23

Zneužívanie zo strany cirkevných zamestnancov je v prevažne katolíckej krajine systematicky zatajované.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 96
Celková čítanosť: 132984x
Priemerná čítanosť článkov: 1385x

Autor blogu

Kategórie