Založ si blog

Vodné výklady, okná v štýle aquarius – dažďová záclona, nový slovenský ekoprojekt

Prečo na tomto svete ešte neexistujú výklady s tečúcou, stekajúcou vodou? Videl som film – sedeli v kaviarni za výkladom, pozerali na ulicu, bola búrka, fúkal vietor, švihal bočný dážď a stekala voda po skle. Vyzeralo to úchvatne, a nielen pre deti – impozantne. Priehľad na ulicu aj z ulice dovnútra – zasnené aj bez drôg. Romanticky až kozmicky. Nebolo by treba textílií, závesov, záclon ani klimatizácie, ani umývačov výkladov a v lete by to priam chladilo ulice, aj obchody, zavlažovalo by to chodník, pešiu zónu, zvlhčovalo vzduch zvonku i z vnútra. V čase letného tepla – ktoré forsuje čoraz viacej – by to priam volalo ľudí do vnútra – dať si džús, osviežiť sa. Mohlo by to byť kdekoľvek – na vitrínach reštaurácie, holičstva, kaviarne, potravín, odevov, zmrzlinkárne – všade, kdekoľvek je výklad obchodu či prevádzky v meste. Ale aj v

 

rodinných domoch bytoch – čo takto zaviesť koncepciu okien s tzv. vodnými závesmi? /Môj pracovný názov./ Bolo by slnečno a horúco – zapneš na diaľkové – vaša vilka by skrásnela zvonku aj zvnútra… Dáš si na okná umelý dážď. Chladilo a zvlhčovalo by to nielen fyzicky, ale aj psychicky – pôsobí to ako roztápajúca sa voda na ľade. V horúcom lete by to schladilo celé ulice a mestá, ale aj dych, ústa. Podľa potreby by voda stekala viac alebo menej, robila by akýsi vodný záves – nastavenie – vlnky, kvapky, premienky, striedavé vlnky – tak – ako potrebujete mať práve hustú záclonu, priehľad smerom z prevádzky do mesta a naopak. Ak máte napríkla 

d vináreň – stekala by jemne voda prúdom, ak kaviareň, reštauráciu, diskotéku –  niečo, kde treba nakuknúť dnu i von – len rozstreknutá rosa, alebo pomaly sa tvoriace a stekajúce kvapky…  A nielen vymýšľať vodné fajky… Je to ekoprojekt ako vyšitý. Prišiel som na to tak, že som videl film, kde pršalo – ale veď takýto dážď na sklo by sa dal urobiť aj umelo ako efektná výkladová fontánka, večer aj nasvietiť farebnými svetlami, modrými – červenými – kombinovanými, blikacími… podľa prevádzky, dolaďovať to, no jednoducho by to bola Amerika v noci, ale aj cez deň. V zime – po zapnutí by to vytváralo nádherné – umelé ciagle, hm? Také sa už len tak nevidí pri dnešných odmäkoch… Podobne – všade, kde sú laubne – mohli by tvoriť akési brány s kvapkajúcou vodou a osviežovať okoloidúcich. Bude čoraz teplejšie a na to sa treba pripravovať… Naše pásmo sa pomaly presúva do tropického, akoby sa nakláňala zemeguľa. 

Tak toto nemajú ani v big Bruseli – čo si tu budeme navrávať, priatelia, čo keby začala big Žilina, Slovakia? Náklady na čerpadlo, vodotrysk a zachytávač cirkulovanej vody – nepatrné. Čo takto začať s projektom Vodného ekomesta v štýle hej padá, padá rosenka? More, oceány nemáme a toto by ich duchovne tak trochu aj suplovalo. Tak, čo vy na to ani odborníci?

Umlčali Arabov. Ale z Múru nárekov sa včera vyvalil mohutný balvan. . .

24.07.2018

... a to s obrovským rachotom. Som všímavý na znamenia. Raz som verejne povedal - že ak nemôžem robiť žurnalistiku práve ja - ak musím verejne mlčať, potom nech kričia za mňa tieto balvany. viac »

Farár Kuffa a horolezec Fiala – duchovné veci súvisia, lenže treba mať videnie

22.07.2018

[caption id="attachment_1501" align="alignright" width="300"] Ilustračná snímka autor článku - je to jedna z vitráží kaplnky v žilinskom lesoparku.[/caption] Chcel by som vám sprístupniť túto viac »

Vyhlasujem nový žáner starého tmárstva, presnejšie nového vinárstva

30.05.2018

Prisvojujem si autorstvo - nový žáner v novinárstve ako jej obohatenie. Všimol som si, že starí vinári, presnejšie noví novinári píšuci do internetových periodík - digitálnych - nikdy nepoužívajú viac »

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová používala súkromný e-mail na vládne účely

20.11.2018 06:34

Sám prezident Trump v kampani pred prezidentskými voľbami kritizoval Hillary Clintonovú za používanie súkromného serveru na služobnú e-mailovú poštu.

nákup, supermarket, potraviny

Regulácia cien na pultoch?

20.11.2018 06:00

Päť percentný rast cien potravín začína čoraz viac zaujímať politikov. Po tom, čo koaličná SNS prišla s návrhom odvodu pre reťazce, predkladá svoju predstavu do parlamentu aj Most-Híd.

policia, usa, policajna zatarasa, paska, strelba

Po streľbe v nemocnici v Chicagu štyria mŕtvi

20.11.2018 00:03, aktualizované: 06:19

Streľba sa začala na parkovisku pri nemocnici "ostrým slovným sporom".

kňaz, farár, modlitba, kňazi, cirkev, kostol

Španielska katolícka cirkev priznala zneužívanie mladistvých kňazmi

19.11.2018 23:23

Zneužívanie zo strany cirkevných zamestnancov je v prevažne katolíckej krajine systematicky zatajované.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 96
Celková čítanosť: 132987x
Priemerná čítanosť článkov: 1385x

Autor blogu

Kategórie