Založ si blog

Vodné výklady, okná v štýle aquarius – dažďová záclona, nový slovenský ekoprojekt

Prečo na tomto svete ešte neexistujú výklady s tečúcou, stekajúcou vodou? Videl som film – sedeli v kaviarni za výkladom, pozerali na ulicu, bola búrka, fúkal vietor, švihal bočný dážď a stekala voda po skle. Vyzeralo to úchvatne, a nielen pre deti – impozantne. Priehľad na ulicu aj z ulice dovnútra – zasnené aj bez drôg. Romanticky až kozmicky. Nebolo by treba textílií, závesov, záclon ani klimatizácie, ani umývačov výkladov a v lete by to priam chladilo ulice, aj obchody, zavlažovalo by to chodník, pešiu zónu, zvlhčovalo vzduch zvonku i z vnútra. V čase letného tepla – ktoré forsuje čoraz viacej – by to priam volalo ľudí do vnútra – dať si džús, osviežiť sa. Mohlo by to byť kdekoľvek – na vitrínach reštaurácie, holičstva, kaviarne, potravín, odevov, zmrzlinkárne – všade, kdekoľvek je výklad obchodu či prevádzky v meste. Ale aj v

 

rodinných domoch bytoch – čo takto zaviesť koncepciu okien s tzv. vodnými závesmi? /Môj pracovný názov./ Bolo by slnečno a horúco – zapneš na diaľkové – vaša vilka by skrásnela zvonku aj zvnútra… Dáš si na okná umelý dážď. Chladilo a zvlhčovalo by to nielen fyzicky, ale aj psychicky – pôsobí to ako roztápajúca sa voda na ľade. V horúcom lete by to schladilo celé ulice a mestá, ale aj dych, ústa. Podľa potreby by voda stekala viac alebo menej, robila by akýsi vodný záves – nastavenie – vlnky, kvapky, premienky, striedavé vlnky – tak – ako potrebujete mať práve hustú záclonu, priehľad smerom z prevádzky do mesta a naopak. Ak máte napríkla 

d vináreň – stekala by jemne voda prúdom, ak kaviareň, reštauráciu, diskotéku –  niečo, kde treba nakuknúť dnu i von – len rozstreknutá rosa, alebo pomaly sa tvoriace a stekajúce kvapky…  A nielen vymýšľať vodné fajky… Je to ekoprojekt ako vyšitý. Prišiel som na to tak, že som videl film, kde pršalo – ale veď takýto dážď na sklo by sa dal urobiť aj umelo ako efektná výkladová fontánka, večer aj nasvietiť farebnými svetlami, modrými – červenými – kombinovanými, blikacími… podľa prevádzky, dolaďovať to, no jednoducho by to bola Amerika v noci, ale aj cez deň. V zime – po zapnutí by to vytváralo nádherné – umelé ciagle, hm? Také sa už len tak nevidí pri dnešných odmäkoch… Podobne – všade, kde sú laubne – mohli by tvoriť akési brány s kvapkajúcou vodou a osviežovať okoloidúcich. Bude čoraz teplejšie a na to sa treba pripravovať… Naše pásmo sa pomaly presúva do tropického, akoby sa nakláňala zemeguľa. 

Tak toto nemajú ani v big Bruseli – čo si tu budeme navrávať, priatelia, čo keby začala big Žilina, Slovakia? Náklady na čerpadlo, vodotrysk a zachytávač cirkulovanej vody – nepatrné. Čo takto začať s projektom Vodného ekomesta v štýle hej padá, padá rosenka? More, oceány nemáme a toto by ich duchovne tak trochu aj suplovalo. Tak, čo vy na to ani odborníci?

Aj tvrdohlavé tvory ti vedia narýchlo zmúdrieť

20.02.2018

[caption id="attachment_1080" align="alignright" width="300"] Na bielo zasnená kaplnka pri Váhu v Tepličke nad Váhom - dnes zátočina labutí, kedysi pasienok s vysokými topoľmi na brehu. tá toho viac »

Niekedy je štatistika – platov – hrozne veľká šlamastika

13.02.2018

[caption id="attachment_1063" align="alignright" width="300"] Tak koľko asi tak majú - vyberú?A kde nás tak najviac tlačí topánka? V bankomate! Ilustračná snímka autor článku[/caption] Životná viac »

Mám vzácne ochorenie očí, ktoré riešia až v Bratislave

08.02.2018

[caption id="attachment_1050" align="alignright" width="360"] Poliklinika Karlova Ves - je dnes už jediné miesto, ktoré ma vzácne spája s Bratislavou. Je to aj jediné miesto na Slovensku, kde riešia viac »

Rumunsko, protesty,

Rumunský minister vyzval na odvolanie hlavnej protikorupčnej prokurátorky

22.02.2018 22:24

Rumunský minister spravodlivosti Tudorel Toader vyzval vo štvrtok na odvolanie hlavnej protikorupčnej prokurátorky Laury Codrutovej Kövesiovej z funkcie.

Trump

Trump podporil zvýšenie minimálneho veku pre ďalšie typy zbraní na 21 rokov

22.02.2018 22:20

Trump vo štvrtok skoro ráno na Twitteri napísal, že je tým najdôraznejším zástancom kontroly strelných zbraní.

Amerika, americká zástava, vlajka, USA

Auto naplnené kanistrami narazilo do nemocnice

22.02.2018 22:16

Zranenie utrpel len vodič.

politika vývoj nezamestnanosť TK Richter

Minister Richter ocenil 26 osobností z rezortu práce

22.02.2018 21:54

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer) odovzdal vo štvrtok, počas slávnostného podujatia, rezortné ocenenia 26 osobnostiam z celého Slovenska.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 62152x
Priemerná čítanosť článkov: 928x

Autor blogu

Kategórie