Založ si blog

Vodné výklady, okná v štýle aquarius – dažďová záclona, nový slovenský ekoprojekt

Prečo na tomto svete ešte neexistujú výklady s tečúcou, stekajúcou vodou? Videl som film – sedeli v kaviarni za výkladom, pozerali na ulicu, bola búrka, fúkal vietor, švihal bočný dážď a stekala voda po skle. Vyzeralo to úchvatne, a nielen pre deti – impozantne. Priehľad na ulicu aj z ulice dovnútra – zasnené aj bez drôg. Romanticky až kozmicky. Nebolo by treba textílií, závesov, záclon ani klimatizácie, ani umývačov výkladov a v lete by to priam chladilo ulice, aj obchody, zavlažovalo by to chodník, pešiu zónu, zvlhčovalo vzduch zvonku i z vnútra. V čase letného tepla – ktoré forsuje čoraz viacej – by to priam volalo ľudí do vnútra – dať si džús, osviežiť sa. Mohlo by to byť kdekoľvek – na vitrínach reštaurácie, holičstva, kaviarne, potravín, odevov, zmrzlinkárne – všade, kdekoľvek je výklad obchodu či prevádzky v meste. Ale aj v

 

rodinných domoch bytoch – čo takto zaviesť koncepciu okien s tzv. vodnými závesmi? /Môj pracovný názov./ Bolo by slnečno a horúco – zapneš na diaľkové – vaša vilka by skrásnela zvonku aj zvnútra… Dáš si na okná umelý dážď. Chladilo a zvlhčovalo by to nielen fyzicky, ale aj psychicky – pôsobí to ako roztápajúca sa voda na ľade. V horúcom lete by to schladilo celé ulice a mestá, ale aj dych, ústa. Podľa potreby by voda stekala viac alebo menej, robila by akýsi vodný záves – nastavenie – vlnky, kvapky, premienky, striedavé vlnky – tak – ako potrebujete mať práve hustú záclonu, priehľad smerom z prevádzky do mesta a naopak. Ak máte napríkla 

d vináreň – stekala by jemne voda prúdom, ak kaviareň, reštauráciu, diskotéku –  niečo, kde treba nakuknúť dnu i von – len rozstreknutá rosa, alebo pomaly sa tvoriace a stekajúce kvapky…  A nielen vymýšľať vodné fajky… Je to ekoprojekt ako vyšitý. Prišiel som na to tak, že som videl film, kde pršalo – ale veď takýto dážď na sklo by sa dal urobiť aj umelo ako efektná výkladová fontánka, večer aj nasvietiť farebnými svetlami, modrými – červenými – kombinovanými, blikacími… podľa prevádzky, dolaďovať to, no jednoducho by to bola Amerika v noci, ale aj cez deň. V zime – po zapnutí by to vytváralo nádherné – umelé ciagle, hm? Také sa už len tak nevidí pri dnešných odmäkoch… Podobne – všade, kde sú laubne – mohli by tvoriť akési brány s kvapkajúcou vodou a osviežovať okoloidúcich. Bude čoraz teplejšie a na to sa treba pripravovať… Naše pásmo sa pomaly presúva do tropického, akoby sa nakláňala zemeguľa. 

Tak toto nemajú ani v big Bruseli – čo si tu budeme navrávať, priatelia, čo keby začala big Žilina, Slovakia? Náklady na čerpadlo, vodotrysk a zachytávač cirkulovanej vody – nepatrné. Čo takto začať s projektom Vodného ekomesta v štýle hej padá, padá rosenka? More, oceány nemáme a toto by ich duchovne tak trochu aj suplovalo. Tak, čo vy na to ani odborníci?

Aj takto sa žilo na Slovensku

18.05.2018

Reálna povesť života storočnej drevenice z Terchovej. Aktuálna snímka môjho brata Ing. Mariána Mintala - ajhľa - dodnes Poľana Hodoňova - je to tesne pred Terchovou, odbočka na Lutiše a potom viac »

Našiel som za sídliskom tajný poklad . . .

13.05.2018

[caption id="attachment_1452" align="alignleft" width="210"] Boh vravel Mojžišovi: Som všade, VŠADEPRÍTOMÝ, SOM ten, ktorý SOM. Nájdeš ma pod kameňom, v rozťatom polene - aj tam ma nájdeš... viac »

Nová iniciatíva za bicykel? Ale prečo až teraz?

09.05.2018

Mohla prísť už skôr. Mohol som nenápadne zakryť svoj niekdajší handycap, ktorý som mal ani starý cap.... A nielen ja. Totiž, veľmi často mi v poslednej dobre prenikne zo spravodajstva akási viac »

Turci

V maďarskej Tate na hradných hrách strelili historickou zbraňou Čecha do hlavy

21.05.2018 20:16

V historickej puške zabudol 30-ročný účastník hier nabíjaciu tyč, ktorou Čecha zasiahol do hlavy.

Graf, euro, lupa

India, Rusko a štyri ďalšie štáty chystajú zónu voľného obchodu

21.05.2018 20:10

India plánuje vytvoriť zónu voľného obchodu s Eurázijskou ekonomickou úniou, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Mária Patakyová

Ombudsmanka: Tretina porušení ľudských práv sa týka zbytočných prieťahov

21.05.2018 19:54

Podľa verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej je právo na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov najčastejšie porušovaným právom.

Giuseppe Conte

Talianske Hnutie piatich hviezd a Liga severu navrhli za premiéra Giuseppeho Conteho

21.05.2018 19:31

Conte je univerzitný profesor a nováčik na politickej scéne.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 91
Celková čítanosť: 97923x
Priemerná čítanosť článkov: 1076x

Autor blogu

Kategórie