Založ si blog

Kalifornia horí – raz môže aj Slovensko!

Vodopád v Hlbokom. Ilustračná snímka autor

UMELÉ PROTIPOŽIARNE JAZERÁ – KANÁLY, VODOPÁDY, PLESÁ, RYBNÍKY, HRÁDZE A DELTY
V súvislosti s tým, ako teraz horí Kalifornia, mi napadá niečo, čo som nikde nevygooglil – nevidel. Ale – prečo sa nerobia priečne protipožiarne vodné záseky všade tam, kde je teplo, sucho a drevo – najmä v obývaných častiach, exponovaných oblastiach. Ľudia utekajú z miest, stačí len hodiť škodoradostného teroristického špaka… Ale mali by sa do prírody – do miest, na kopce a vyvýšeniny preventívne urbanisticky komponovať PROTIPOŽIARNE KANÁLY – nádrže a vodné zvody, umelé delty, rybníky, plesá, vodopády, ktoré by sa po určitých kilometroch vždy opakovali a dali by sa aj prepojiť na zdroj vody – náhle zaliať. Takto by sa v čase veľkých požiarov zaliali vodou celé úseky krajiny, akousi hranicou a požiar by sa umelo zaizoloval v určitej lokalite. Mať možnosť vyliať, presmerovať – rozliať rieku aj inde, než je jej bežné koryto… Hudba budúcnosti? Možno. Ale nemuseli by kolóny áut ozlomkrky utekať z miest v USA, Španielsku, Austrálii a podobne. Riadne vrty – hĺbkové – voda je všade, dokonca aj na púšti a dnes sa ľudia dovŕtajú už aj do jadra Zeme – ak chcú zdroj tepla, vykurovanie. Podzemné vodné žriedlá a labyrinty v kopcoch, na vrchoch, z ktorých podľa potreby vytryskne voda…Veď keď je rozpočet na zbrane – prečo by nemal byť na toto? Určite lepšie riešenie, než vrtuľník, ktorý tam napľuje nad lesom zhora baner – plachtu vody a tá ani nedopadne, lebo sa vyparí už vo vzduchu. Riadne zabezpečiť krajinu – najmä obývanú – aj takto – preventívne. Chrániť si život aj majetok. A možno – pri tomto námete, nápade, by sa teraz rozkašľali aj bravúrne platení poradcovia Donalda Trumpa – futurológovia… Určite lacnejšie riešenie, než, ak všetko zhorí do tla – všetko už vybudované.
Moje iné nápady a zlepšenia nájdete aj tu https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2281075061912236.1073741860.100000292938724&type=1&l=6cccb8c9e5

 

Vyhlasujem nový žáner starého tmárstva, presnejšie nového vinárstva

30.05.2018

Prisvojujem si autorstvo - nový žáner v novinárstve ako jej obohatenie. Všimol som si, že starí vinári, presnejšie noví novinári píšuci do internetových periodík - digitálnych - nikdy nepoužívajú viac »

S euromenou špekulujú jak Beta. . . nechcem tu povedať, že s čím

24.05.2018

Oni furt len zahusťujú tú menu - až tak, že napokon stráca reálnu svoju kúpnu silu, hodnotu. Išiel som si kúpiť na chodbu do automatu dobožku. Vypadol mi vydávok - 50 centi. Vyletel až von viac »

Zamkli ich sťa bicykle – a vôbec každý tu všetko len zamyká

22.05.2018

Moja dnešná kompozičná téma fotovernisáže mesta - sudiaky. Všade kam len z okna pozriem - rančrovery - autiaky. Aj mne dolu parkujú dva - kontajnery, sudiaky.... A začali ich zamykať. Prečo? viac »

pocasie, ochladenie, vietor, dazd, dazdnik

Západné Slovensko môžu večer zasiahnuť búrky s krúpami, varujú meteorológovia

21.07.2018 13:06

Varuje pred nimi Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý upozorňuje pred výskytom búrok na celom Slovensku aj v nedeľu.

Proactiva Open Arms, loď, migranti

Na Malorke zakotvila záchranná loď s mŕtvymi telami dvoch migrantov

21.07.2018 12:54

Španielska záchranná loď na palube s mŕtvymi telami dvoch migrantov a jednej preživšej utečenkyne z potopeného člna zakotvila v sobotu v prístave na Malorke.

Benzín, nafta

Ceny ropy majú za sebou tretí týždňový pokles po sebe

21.07.2018 12:23

Ubezpečenie Saudskej Arábie, že nezaplaví ropný trh dodávkami, totiž nestačilo na to, aby vykompenzovalo 4,2-% pád ceny zo začiatku týždňa.

Roberto Saviano

Salvini žaluje novinára, ktorý píše o mafii

21.07.2018 12:00

Talianskemu ministrovi vnútra už dlho leží v žalúdku. Novinár Roberto Saviano, ktorý sa zaoberá mafiou a od vydania knihy Gomora musí žiť v utajení.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 94
Celková čítanosť: 106398x
Priemerná čítanosť článkov: 1132x

Autor blogu

Kategórie