Založ si blog

Môj nový projekt zazelenania miest SR – Alegorické vozy – pojazdné skalky

Aby som dokonalejšie vysvetlil svoj zámer, ktorý sa mi zasníval, musel som stiahnuť zopár zátiší z netu a takto sprístupniť svoj projekt. Ide o totálne nóvum – dovoľujem si tvrdiť – aj na svete, nielen na Slovensku. Dávam to tu preto, aby mi nepovedali zase o dva roky, že: No jo, ale v Praze to už máme léta… Už od Husitov a bratra Žišku 🙂 spanilé jazdy. 🙂 A podobne. Tak o čo vlastne ide? Vysvetlím. Dnes nie je čas už ani na to, aby ľudia chodili za rastlinami a ich krásou. A preto – rstliny musia začať chodiť za nimi… Nik nevymyslel pre ľudí nič lepšie – než je rajská záhrada, ktorú vymyslela príroda, zvaná niekedy aj Boh.
MOJ PROJEKT: MINIARBORÉTA – ALEGORICKÉ VOZY
Tak ako vznikli historické Semiradine vysunuté záhrady – niečo sa mi nedávno prisnilo:
V súvislosti s environmentálym povedomím – napadlo mi – a čo takto zriadiť v meste niekoľko vysutých alegorických vozov s krásnymi rastlinami? Prípadne aj jazierkami, rybkami, fontánkou, voliérkou, lavičkami? Niečo na spôsob bonsajoázy, alebo jej zátiší – skaliek, mohli by to byť aj upravené lodné kontajnéry na vlečke – tak by sa dali dotiahnúť traktorom. Alebo hoc aj staršie, nepoužívané autá – väčšie plošiny, ale možno by stačila aj multikára. Okrasné vozy – mohli by ich s parádou ťahať aj kone. Počas vegetačného kľudu by alegor-vozy-3mohli parkovať na väčších priestranstvách –
v parkoch, zámockých záhradách, dokonca v oplotených a strážených areáloch, napríklad na školských pozemkoch, vo firmách, kasárňach. Mohli by mať aj snímateľné skleníkové nástavby. Na jar by sa dotiahli opäť na betónové námestia či ulice bez flóry, najmä tam, kde priveľmi chýbajú. Mohli by byť ako krásna živá dekorácia vonkajších terás reštaurácií a mohli by sa dať aj prenajať. Mohli by to byť kopčeky – skalky so skalničkani, skeníky s cudzokraj. rastlinami, trválkami, miniostrovčeky bežných či sklalných ruží, jazierka, vodopády, vodotrysky, osviežovače letného mestského vzduchu, makety mlynov, miniarboréta, trpaslíčky pre deti, studničky na kľuku, kaskádičky s tečúcou vodou. Ďalej zátišia – malé rajské záhrady, návršia, sanktuáriá, arobréta, rozáriá, popínavé rastlinné steny, meditačné oázy, pokojná hudbička slovom spievajúce kvetiny, rajské záhrady, minimitácie.
A tieto celé kvetinové záhony flower-bad by sa mohli dať v prípade potreby aj vkusne poskladať a tvorili by celú výstavu. Zaplnili by námestia, ulice – absolútne by konkurovali kvetináčom a súdobým kamenným válovcom. Vylučené nie sú ani voliérky s nenáročnejšími vtáčikmi, motýlie sanktuáriám a podobne. Modifikácií je mnoho, iniciatíve sa medze nekladú. Mohli by tvoriť súčasť letných terás reštaurácii… A ešte pre lepšiu predstavu – niečo na spôsob zimných či balkónovách záhrádok. Moje sny nič nepredčí. Márne som hľadal na celom www – svete – nete. Nikde som nič podobné nezhliadol, mohla by byť aj jedna dve malé lavičky pre deti sedeli by tam ani králi na tróne uprostred krásy – aj s babkou. Je jasné, že do projektu by sa mohli zapojiť záhradkári, nadšenci i profesionáli a robiť to pod patronáciou mesta či župy, prípadne pod gesciou EÚ. Využitie by bolo možné aj pri slávnostiach – bolo by ich možné previesť v prípade potreby kdekoľvek. Uvediem príklad: zavíta čínska delegácia – zašleme oproti alegorické vozy pred radnicu 🙂 alebo pustíme ich už aj priamo pred stanicu 🙂 , pôjdu aj hore Dolným valom priamo a v ústrety po ceste, akoby už aj spievali: Sláva ti, sláva ti, vévodo náš… 🙂 Alebo – sú práve staromeské slávnosti – alegorické vozy na námestie ku stánkom… Je tu Dielňojaša – alegorické vozy – obkľúčiť 🙂 No prosto všade sa dajú použiť. Keď pôjdu po ceste – bude to vznešenejšie ako keď big Cézar na svojom kolovom voze zdravil ľudí ani tribún.  🙂 S veľkým a radostným úspechom. 🙂alebor-vozy-2alegor-vozy-1alegor-vozy-4
Všade – aj v robote o nich stále len nadšene hovorím, som nimi posadnutý – ani Buba o krevetách vo filme Forest Gump. Každému to zatiaľ vykúzlilo čarovný úsmev. Podobný projekt – tvorba ovocného sadu priamo na sídlisku som už zaviedol https://www.facebook.com/1004354129659707/videos/1186509601444158/ – len tým, že som ho kedysi spomenul na internete a začal aj realizovať, link: pričom sa pridali aj oficiálne kruhy,
link https://www.facebook.com/alojz.mintal/videos/vb.100000292938724/1215539415132478/?type=3 Sú to milé projekty odkukané od Boha. No vymyslel už niekedy niekto niečo lepšie pre človeka, než je Rajská záhrada – Eden?

Umlčali Arabov. Ale z Múru nárekov sa včera vyvalil mohutný balvan. . .

24.07.2018

... a to s obrovským rachotom. Som všímavý na znamenia. Raz som verejne povedal - že ak nemôžem robiť žurnalistiku práve ja - ak musím verejne mlčať, potom nech kričia za mňa tieto balvany. viac »

Farár Kuffa a horolezec Fiala – duchovné veci súvisia, lenže treba mať videnie

22.07.2018

[caption id="attachment_1501" align="alignright" width="300"] Ilustračná snímka autor článku - je to jedna z vitráží kaplnky v žilinskom lesoparku.[/caption] Chcel by som vám sprístupniť túto viac »

Vyhlasujem nový žáner starého tmárstva, presnejšie nového vinárstva

30.05.2018

Prisvojujem si autorstvo - nový žáner v novinárstve ako jej obohatenie. Všimol som si, že starí vinári, presnejšie noví novinári píšuci do internetových periodík - digitálnych - nikdy nepoužívajú viac »

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová používala súkromný e-mail na vládne účely

20.11.2018 06:34

Sám prezident Trump v kampani pred prezidentskými voľbami kritizoval Hillary Clintonovú za používanie súkromného serveru na služobnú e-mailovú poštu.

nákup, supermarket, potraviny

Regulácia cien na pultoch?

20.11.2018 06:00

Päť percentný rast cien potravín začína čoraz viac zaujímať politikov. Po tom, čo koaličná SNS prišla s návrhom odvodu pre reťazce, predkladá svoju predstavu do parlamentu aj Most-Híd.

policia, usa, policajna zatarasa, paska, strelba

Po streľbe v nemocnici v Chicagu štyria mŕtvi

20.11.2018 00:03, aktualizované: 06:19

Streľba sa začala na parkovisku pri nemocnici "ostrým slovným sporom".

kňaz, farár, modlitba, kňazi, cirkev, kostol

Španielska katolícka cirkev priznala zneužívanie mladistvých kňazmi

19.11.2018 23:23

Zneužívanie zo strany cirkevných zamestnancov je v prevažne katolíckej krajine systematicky zatajované.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 96
Celková čítanosť: 132985x
Priemerná čítanosť článkov: 1385x

Autor blogu

Kategórie