Založ si blog

Môj nový projekt zazelenania miest SR – Alegorické vozy – pojazdné skalky

Aby som dokonalejšie vysvetlil svoj zámer, ktorý sa mi zasníval, musel som stiahnuť zopár zátiší z netu a takto sprístupniť svoj projekt. Ide o totálne nóvum – dovoľujem si tvrdiť – aj na svete, nielen na Slovensku. Dávam to tu preto, aby mi nepovedali zase o dva roky, že: No jo, ale v Praze to už máme léta… Už od Husitov a bratra Žišku 🙂 spanilé jazdy. 🙂 A podobne. Tak o čo vlastne ide? Vysvetlím. Dnes nie je čas už ani na to, aby ľudia chodili za rastlinami a ich krásou. A preto – rstliny musia začať chodiť za nimi… Nik nevymyslel pre ľudí nič lepšie – než je rajská záhrada, ktorú vymyslela príroda, zvaná niekedy aj Boh.
MOJ PROJEKT: MINIARBORÉTA – ALEGORICKÉ VOZY
Tak ako vznikli historické Semiradine vysunuté záhrady – niečo sa mi nedávno prisnilo:
V súvislosti s environmentálym povedomím – napadlo mi – a čo takto zriadiť v meste niekoľko vysutých alegorických vozov s krásnymi rastlinami? Prípadne aj jazierkami, rybkami, fontánkou, voliérkou, lavičkami? Niečo na spôsob bonsajoázy, alebo jej zátiší – skaliek, mohli by to byť aj upravené lodné kontajnéry na vlečke – tak by sa dali dotiahnúť traktorom. Alebo hoc aj staršie, nepoužívané autá – väčšie plošiny, ale možno by stačila aj multikára. Okrasné vozy – mohli by ich s parádou ťahať aj kone. Počas vegetačného kľudu by alegor-vozy-3mohli parkovať na väčších priestranstvách –
v parkoch, zámockých záhradách, dokonca v oplotených a strážených areáloch, napríklad na školských pozemkoch, vo firmách, kasárňach. Mohli by mať aj snímateľné skleníkové nástavby. Na jar by sa dotiahli opäť na betónové námestia či ulice bez flóry, najmä tam, kde priveľmi chýbajú. Mohli by byť ako krásna živá dekorácia vonkajších terás reštaurácií a mohli by sa dať aj prenajať. Mohli by to byť kopčeky – skalky so skalničkani, skeníky s cudzokraj. rastlinami, trválkami, miniostrovčeky bežných či sklalných ruží, jazierka, vodopády, vodotrysky, osviežovače letného mestského vzduchu, makety mlynov, miniarboréta, trpaslíčky pre deti, studničky na kľuku, kaskádičky s tečúcou vodou. Ďalej zátišia – malé rajské záhrady, návršia, sanktuáriá, arobréta, rozáriá, popínavé rastlinné steny, meditačné oázy, pokojná hudbička slovom spievajúce kvetiny, rajské záhrady, minimitácie.
A tieto celé kvetinové záhony flower-bad by sa mohli dať v prípade potreby aj vkusne poskladať a tvorili by celú výstavu. Zaplnili by námestia, ulice – absolútne by konkurovali kvetináčom a súdobým kamenným válovcom. Vylučené nie sú ani voliérky s nenáročnejšími vtáčikmi, motýlie sanktuáriám a podobne. Modifikácií je mnoho, iniciatíve sa medze nekladú. Mohli by tvoriť súčasť letných terás reštaurácii… A ešte pre lepšiu predstavu – niečo na spôsob zimných či balkónovách záhrádok. Moje sny nič nepredčí. Márne som hľadal na celom www – svete – nete. Nikde som nič podobné nezhliadol, mohla by byť aj jedna dve malé lavičky pre deti sedeli by tam ani králi na tróne uprostred krásy – aj s babkou. Je jasné, že do projektu by sa mohli zapojiť záhradkári, nadšenci i profesionáli a robiť to pod patronáciou mesta či župy, prípadne pod gesciou EÚ. Využitie by bolo možné aj pri slávnostiach – bolo by ich možné previesť v prípade potreby kdekoľvek. Uvediem príklad: zavíta čínska delegácia – zašleme oproti alegorické vozy pred radnicu 🙂 alebo pustíme ich už aj priamo pred stanicu 🙂 , pôjdu aj hore Dolným valom priamo a v ústrety po ceste, akoby už aj spievali: Sláva ti, sláva ti, vévodo náš… 🙂 Alebo – sú práve staromeské slávnosti – alegorické vozy na námestie ku stánkom… Je tu Dielňojaša – alegorické vozy – obkľúčiť 🙂 No prosto všade sa dajú použiť. Keď pôjdu po ceste – bude to vznešenejšie ako keď big Cézar na svojom kolovom voze zdravil ľudí ani tribún.  🙂 S veľkým a radostným úspechom. 🙂alebor-vozy-2alegor-vozy-1alegor-vozy-4
Všade – aj v robote o nich stále len nadšene hovorím, som nimi posadnutý – ani Buba o krevetách vo filme Forest Gump. Každému to zatiaľ vykúzlilo čarovný úsmev. Podobný projekt – tvorba ovocného sadu priamo na sídlisku som už zaviedol https://www.facebook.com/1004354129659707/videos/1186509601444158/ – len tým, že som ho kedysi spomenul na internete a začal aj realizovať, link: pričom sa pridali aj oficiálne kruhy,
link https://www.facebook.com/alojz.mintal/videos/vb.100000292938724/1215539415132478/?type=3 Sú to milé projekty odkukané od Boha. No vymyslel už niekedy niekto niečo lepšie pre človeka, než je Rajská záhrada – Eden?

Premiér Fico: Kapitalizmus áno, ale s ľudskou tvárou. . .

10.12.2017

[caption id="attachment_392" align="alignright" width="383"] Takto som kedysi pred 12-timi rokmi písal do novín o Smere - robil im roztlieskávača. Takto som im pomohol vyhrať voľby. Výsledok poznáme. viac »

Ako ma stará griňa na metle vyvalila aj so psom

09.12.2017

[caption id="attachment_373" align="alignright" width="300"] Lúka na žilinskom sídlisku Solinky, kde mesto nevie, čo postaviť - a tak tam venčíme psov a vadíme sa s chodcami a dôchodcami. foto viac »

Tradičnej primátorskej punč mu poradil nejakej vožrala

01.12.2017

[caption id="attachment_352" align="alignleft" width="300"] Na Mariánskom námestí v Žiline teďkom voní pouze punč, medovina - domovina. Všichni tady již týden nasávají leda čmeláci. Míňaj viac »

Kim Čong-un, sevrná kórea, kim, kldr

Južná Kórea uvalila nové sankcie na KĽDR

11.12.2017 09:16

Reagovala tak na severokórejský raketový test z konca novembra.

internet, počítač, heslo

Čínski špióni používajú falošné účty na LinkedIne, upozorňuje nemecká kontrarozviedka

11.12.2017 08:02

Čínska strana sa má takýmto spôsobom snažiť o verbovanie informátorov.

Maduro

Maduro zakázal opozícii zúčastniť sa prezidentských volieb

11.12.2017 07:37

Socialistický prezident použil argument, že kandidátov na prezidenta môžu postaviť len tie strany, ktoré sa zúčastnili komunálnych volieb.

vlak, rýchlik, rušeň, most Trenčín

Vlaky už môžu jazdiť stošesťdesiatkou, prvý vyrazil v nedeľu

11.12.2017 07:00

Rýchliky Železničnej spoločnosti Slovensko medzi Bratislavou a Púchovom môžu jazdiť od 10. decembra rýchlosťou 160 kilometrov za hodinu.

bignewspaper

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 38
Celková čítanosť: 31501x
Priemerná čítanosť článkov: 829x

Autor blogu

Kategórie