Založ si blog

Môj nový projekt zazelenania miest SR – Alegorické vozy – pojazdné skalky

Aby som dokonalejšie vysvetlil svoj zámer, ktorý sa mi zasníval, musel som stiahnuť zopár zátiší z netu a takto sprístupniť svoj projekt. Ide o totálne nóvum – dovoľujem si tvrdiť – aj na svete, nielen na Slovensku. Dávam to tu preto, aby mi nepovedali zase o dva roky, že: No jo, ale v Praze to už máme léta… Už od Husitov a bratra Žišku 🙂 spanilé jazdy. 🙂 A podobne. Tak o čo vlastne ide? Vysvetlím. Dnes nie je čas už ani na to, aby ľudia chodili za rastlinami a ich krásou. A preto – rstliny musia začať chodiť za nimi… Nik nevymyslel pre ľudí nič lepšie – než je rajská záhrada, ktorú vymyslela príroda, zvaná niekedy aj Boh.
MOJ PROJEKT: MINIARBORÉTA – ALEGORICKÉ VOZY
Tak ako vznikli historické Semiradine vysunuté záhrady – niečo sa mi nedávno prisnilo:
V súvislosti s environmentálym povedomím – napadlo mi – a čo takto zriadiť v meste niekoľko vysutých alegorických vozov s krásnymi rastlinami? Prípadne aj jazierkami, rybkami, fontánkou, voliérkou, lavičkami? Niečo na spôsob bonsajoázy, alebo jej zátiší – skaliek, mohli by to byť aj upravené lodné kontajnéry na vlečke – tak by sa dali dotiahnúť traktorom. Alebo hoc aj staršie, nepoužívané autá – väčšie plošiny, ale možno by stačila aj multikára. Okrasné vozy – mohli by ich s parádou ťahať aj kone. Počas vegetačného kľudu by alegor-vozy-3mohli parkovať na väčších priestranstvách –
v parkoch, zámockých záhradách, dokonca v oplotených a strážených areáloch, napríklad na školských pozemkoch, vo firmách, kasárňach. Mohli by mať aj snímateľné skleníkové nástavby. Na jar by sa dotiahli opäť na betónové námestia či ulice bez flóry, najmä tam, kde priveľmi chýbajú. Mohli by byť ako krásna živá dekorácia vonkajších terás reštaurácií a mohli by sa dať aj prenajať. Mohli by to byť kopčeky – skalky so skalničkani, skeníky s cudzokraj. rastlinami, trválkami, miniostrovčeky bežných či sklalných ruží, jazierka, vodopády, vodotrysky, osviežovače letného mestského vzduchu, makety mlynov, miniarboréta, trpaslíčky pre deti, studničky na kľuku, kaskádičky s tečúcou vodou. Ďalej zátišia – malé rajské záhrady, návršia, sanktuáriá, arobréta, rozáriá, popínavé rastlinné steny, meditačné oázy, pokojná hudbička slovom spievajúce kvetiny, rajské záhrady, minimitácie.
A tieto celé kvetinové záhony flower-bad by sa mohli dať v prípade potreby aj vkusne poskladať a tvorili by celú výstavu. Zaplnili by námestia, ulice – absolútne by konkurovali kvetináčom a súdobým kamenným válovcom. Vylučené nie sú ani voliérky s nenáročnejšími vtáčikmi, motýlie sanktuáriám a podobne. Modifikácií je mnoho, iniciatíve sa medze nekladú. Mohli by tvoriť súčasť letných terás reštaurácii… A ešte pre lepšiu predstavu – niečo na spôsob zimných či balkónovách záhrádok. Moje sny nič nepredčí. Márne som hľadal na celom www – svete – nete. Nikde som nič podobné nezhliadol, mohla by byť aj jedna dve malé lavičky pre deti sedeli by tam ani králi na tróne uprostred krásy – aj s babkou. Je jasné, že do projektu by sa mohli zapojiť záhradkári, nadšenci i profesionáli a robiť to pod patronáciou mesta či župy, prípadne pod gesciou EÚ. Využitie by bolo možné aj pri slávnostiach – bolo by ich možné previesť v prípade potreby kdekoľvek. Uvediem príklad: zavíta čínska delegácia – zašleme oproti alegorické vozy pred radnicu 🙂 alebo pustíme ich už aj priamo pred stanicu 🙂 , pôjdu aj hore Dolným valom priamo a v ústrety po ceste, akoby už aj spievali: Sláva ti, sláva ti, vévodo náš… 🙂 Alebo – sú práve staromeské slávnosti – alegorické vozy na námestie ku stánkom… Je tu Dielňojaša – alegorické vozy – obkľúčiť 🙂 No prosto všade sa dajú použiť. Keď pôjdu po ceste – bude to vznešenejšie ako keď big Cézar na svojom kolovom voze zdravil ľudí ani tribún.  🙂 S veľkým a radostným úspechom. 🙂alebor-vozy-2alegor-vozy-1alegor-vozy-4
Všade – aj v robote o nich stále len nadšene hovorím, som nimi posadnutý – ani Buba o krevetách vo filme Forest Gump. Každému to zatiaľ vykúzlilo čarovný úsmev. Podobný projekt – tvorba ovocného sadu priamo na sídlisku som už zaviedol https://www.facebook.com/1004354129659707/videos/1186509601444158/ – len tým, že som ho kedysi spomenul na internete a začal aj realizovať, link: pričom sa pridali aj oficiálne kruhy,
link https://www.facebook.com/alojz.mintal/videos/vb.100000292938724/1215539415132478/?type=3 Sú to milé projekty odkukané od Boha. No vymyslel už niekedy niekto niečo lepšie pre človeka, než je Rajská záhrada – Eden?

Aj takto sa žilo na Slovensku

18.05.2018

Reálna povesť života storočnej drevenice z Terchovej. Aktuálna snímka môjho brata Ing. Mariána Mintala - ajhľa - dodnes Poľana Hodoňova - je to tesne pred Terchovou, odbočka na Lutiše a potom viac »

Našiel som za sídliskom tajný poklad . . .

13.05.2018

[caption id="attachment_1452" align="alignleft" width="210"] Boh vravel Mojžišovi: Som všade, VŠADEPRÍTOMÝ, SOM ten, ktorý SOM. Nájdeš ma pod kameňom, v rozťatom polene - aj tam ma nájdeš... viac »

Nová iniciatíva za bicykel? Ale prečo až teraz?

09.05.2018

Mohla prísť už skôr. Mohol som nenápadne zakryť svoj niekdajší handycap, ktorý som mal ani starý cap.... A nielen ja. Totiž, veľmi často mi v poslednej dobre prenikne zo spravodajstva akási viac »

Turci

V maďarskej Tate na hradných hrách strelili historickou zbraňou Čecha do hlavy

21.05.2018 20:16

V historickej puške zabudol 30-ročný účastník hier nabíjaciu tyč, ktorou Čecha zasiahol do hlavy.

Graf, euro, lupa

India, Rusko a štyri ďalšie štáty chystajú zónu voľného obchodu

21.05.2018 20:10

India plánuje vytvoriť zónu voľného obchodu s Eurázijskou ekonomickou úniou, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Mária Patakyová

Ombudsmanka: Tretina porušení ľudských práv sa týka zbytočných prieťahov

21.05.2018 19:54

Podľa verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej je právo na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov najčastejšie porušovaným právom.

Giuseppe Conte

Talianske Hnutie piatich hviezd a Liga severu navrhli za premiéra Giuseppeho Conteho

21.05.2018 19:31

Conte je univerzitný profesor a nováčik na politickej scéne.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 91
Celková čítanosť: 97925x
Priemerná čítanosť článkov: 1076x

Autor blogu

Kategórie