Založ si blog

Trhový – KTOSIPFUPFUOVSKÝ mechanizmus – To je ono – utvorte koridor – na slobodu!

Cintorín padlých sovietskych vojakov v Žiline na Bôriku - vojenský cintorín. Nedávno ho oplotili a zamkli... Kde sa ísť pomodliť za padlých vojakov? foto autor:

Cintorín padlých sovietskych vojakov v Žiline na Bôriku – vojenský cintorín. Nedávno ho oplotili a zamkli… Kde sa ísť pomodliť za padlých vojakov? Našťastie, modlitba letí ako vták aj ponad oplotenie. Ďakujeme vám, že ste nás bránili. foto: autor

/FEJTÓN/

Ach, ten trhový mechanizmus, ten mi ale dal! Odkedy je v platnosti, nie a nie čokoľvek naplánovať. Akoby sa ešte stále KTOSI na mňa hneval, že som kričal: TO je ONO! A keď sme stáli v zmätku odkázaní na chodbách ustanovizní (bieli, čierni, hnedí, žltí) sťa v starovekom Bábeli, smiali sa nám priamo do očí, vraj, či je TOTO TO ONO.

NO a ten opasok, bože môj, už od čias Václava Klausa – rok čo rok nová diera! Plánujem si už zakúpiť traky.
Iste, čert to zober, v záujme zmeny, demokracie – vydržím to aj s týmto rešetom – bez obžerstva – lenže duša: nepritiahneš – bolí. Viete, mal som také nádherné kanáriky. Párili sa i kultivovane spievali. A rok čo rok vyviedli v klietke mladé. Keď som ich však predal v podmienkach trhového mechanizmu, hneď som bol v dvestopercentnej strate. A aby som eliminoval schodok (a príslušné nadávky mojej ženy), musel som predať ešte aj tie staré – vychované za socializmu. No to bol ale biedny bussiness! I zišli na mňa akési náhle mrákoty a zaliala ma zimnica. Videl som v mdlobách, ako sa mi smeje z bezprostrednej blízkosti priamo do tváre akýsi vznešený Pfu-Pfu zahalený dymovou clonou z hrubej cigary medzi prstami. Našťastie, chrípka priniesla i racionálnejšie halucinácie, ba spomienky. Zjastril som sa ako chlapec prikrčený v tujach vojenského cintorína v Žiline, asi tak v roku 1968 – s nebohým ujcom, poľským odbojárom Rzeszulkom, s lepom na čížiky a malou klietkou pre vábca…

Zvláštne, kam ma to len okolnosti prinavrátili. Kedysi od stredoveku sa tomu hovorilo čižba – lov malých vtákov pre potešenie. Odhliadnuc od bohatých možností pinkovitých letúňov vo voľnej prírode SR i ČR, treba konštatovať, že toto má i ďalšie výhody. Poľné vtáky sa v zajatí za žiadnych okolností nerozmnožujú a navyše, v prípade platobnej neschopnosti – čiže hromadného prepúšťania – otváram vrátka a okamžite ich vypúšťam: „NA SLOBODU!“ No, ale či ja mám neustále schizofrenicky draho nakupovať v Chovoprodukte a vzápätí sa lacno zbavovať toho, čo mám najradšej (kanáriky), presne podľa vrtochov, ako si v tejto republike kdesi-ktosi hore zmyslí rušiť podniky? Nie. Veď by si všelijakí polovznešení Pfu-Pfuovia, považujúc vlastnú zlobu za múdrosť, mohli pomýliť moju lásku s hlúposťou.

Neplačte, deti moje, nachytám nové – keď bude opäť na proso.

Umlčali Arabov. Ale z Múru nárekov sa včera vyvalil mohutný balvan. . .

24.07.2018

... a to s obrovským rachotom. Som všímavý na znamenia. Raz som verejne povedal - že ak nemôžem robiť žurnalistiku práve ja - ak musím verejne mlčať, potom nech kričia za mňa tieto balvany. viac »

Farár Kuffa a horolezec Fiala – duchovné veci súvisia, lenže treba mať videnie

22.07.2018

[caption id="attachment_1501" align="alignright" width="300"] Ilustračná snímka autor článku - je to jedna z vitráží kaplnky v žilinskom lesoparku.[/caption] Chcel by som vám sprístupniť túto viac »

Vyhlasujem nový žáner starého tmárstva, presnejšie nového vinárstva

30.05.2018

Prisvojujem si autorstvo - nový žáner v novinárstve ako jej obohatenie. Všimol som si, že starí vinári, presnejšie noví novinári píšuci do internetových periodík - digitálnych - nikdy nepoužívajú viac »

Maďarsko, protest, Budapešť

Protesty Maďarov proti zákonníku práce i Orbánovi pokračovali

16.12.2018 21:59

Maďarský parlament v stredu prijal kontroverznú novelu zákonníka práce.

sanitka, záchranári, prvá pomoc

Dievčatko z Revúcej privalil televízor, nešťastie neprežilo

16.12.2018 20:52

Maloletá na seba televízor pravdepodobne stiahla.

Belgicko, Brusel, protest, migračný pakt,

V Bruseli protestovali tisíce ľudí proti migračnému paktu

16.12.2018 20:04

Polícia použila proti demonštrantom slzotvorný plyn aj vodné delá.

sucho, pôda, zem

Farmári sa sťažujú, že nedostali odškodné za sucho v roku 2017

16.12.2018 19:00

Napriek sľubom vláda zatiaľ neposkytla stovke najviac postihnutých farmárov suchom v roku 2017 sľúbenú pomoc, tvrdia farmári.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 96
Celková čítanosť: 135938x
Priemerná čítanosť článkov: 1416x

Autor blogu

Kategórie