Založ si blog

Trhový – KTOSIPFUPFUOVSKÝ mechanizmus – To je ono – utvorte koridor – na slobodu!

Cintorín padlých sovietskych vojakov v Žiline na Bôriku - vojenský cintorín. Nedávno ho oplotili a zamkli... Kde sa ísť pomodliť za padlých vojakov? foto autor:

Cintorín padlých sovietskych vojakov v Žiline na Bôriku – vojenský cintorín. Nedávno ho oplotili a zamkli… Kde sa ísť pomodliť za padlých vojakov? Našťastie, modlitba letí ako vták aj ponad oplotenie. Ďakujeme vám, že ste nás bránili. foto: autor

/FEJTÓN/

Ach, ten trhový mechanizmus, ten mi ale dal! Odkedy je v platnosti, nie a nie čokoľvek naplánovať. Akoby sa ešte stále KTOSI na mňa hneval, že som kričal: TO je ONO! A keď sme stáli v zmätku odkázaní na chodbách ustanovizní (bieli, čierni, hnedí, žltí) sťa v starovekom Bábeli, smiali sa nám priamo do očí, vraj, či je TOTO TO ONO.

NO a ten opasok, bože môj, už od čias Václava Klausa – rok čo rok nová diera! Plánujem si už zakúpiť traky.
Iste, čert to zober, v záujme zmeny, demokracie – vydržím to aj s týmto rešetom – bez obžerstva – lenže duša: nepritiahneš – bolí. Viete, mal som také nádherné kanáriky. Párili sa i kultivovane spievali. A rok čo rok vyviedli v klietke mladé. Keď som ich však predal v podmienkach trhového mechanizmu, hneď som bol v dvestopercentnej strate. A aby som eliminoval schodok (a príslušné nadávky mojej ženy), musel som predať ešte aj tie staré – vychované za socializmu. No to bol ale biedny bussiness! I zišli na mňa akési náhle mrákoty a zaliala ma zimnica. Videl som v mdlobách, ako sa mi smeje z bezprostrednej blízkosti priamo do tváre akýsi vznešený Pfu-Pfu zahalený dymovou clonou z hrubej cigary medzi prstami. Našťastie, chrípka priniesla i racionálnejšie halucinácie, ba spomienky. Zjastril som sa ako chlapec prikrčený v tujach vojenského cintorína v Žiline, asi tak v roku 1968 – s nebohým ujcom, poľským odbojárom Rzeszulkom, s lepom na čížiky a malou klietkou pre vábca…

Zvláštne, kam ma to len okolnosti prinavrátili. Kedysi od stredoveku sa tomu hovorilo čižba – lov malých vtákov pre potešenie. Odhliadnuc od bohatých možností pinkovitých letúňov vo voľnej prírode SR i ČR, treba konštatovať, že toto má i ďalšie výhody. Poľné vtáky sa v zajatí za žiadnych okolností nerozmnožujú a navyše, v prípade platobnej neschopnosti – čiže hromadného prepúšťania – otváram vrátka a okamžite ich vypúšťam: „NA SLOBODU!“ No, ale či ja mám neustále schizofrenicky draho nakupovať v Chovoprodukte a vzápätí sa lacno zbavovať toho, čo mám najradšej (kanáriky), presne podľa vrtochov, ako si v tejto republike kdesi-ktosi hore zmyslí rušiť podniky? Nie. Veď by si všelijakí polovznešení Pfu-Pfuovia, považujúc vlastnú zlobu za múdrosť, mohli pomýliť moju lásku s hlúposťou.

Neplačte, deti moje, nachytám nové – keď bude opäť na proso.

Vyhlasujem nový žáner starého tmárstva, presnejšie nového vinárstva

30.05.2018

Prisvojujem si autorstvo - nový žáner v novinárstve ako jej obohatenie. Všimol som si, že starí vinári, presnejšie noví novinári píšuci do internetových periodík - digitálnych - nikdy nepoužívajú viac »

S euromenou špekulujú jak Beta. . . nechcem tu povedať, že s čím

24.05.2018

Oni furt len zahusťujú tú menu - až tak, že napokon stráca reálnu svoju kúpnu silu, hodnotu. Išiel som si kúpiť na chodbu do automatu dobožku. Vypadol mi vydávok - 50 centi. Vyletel až von viac »

Zamkli ich sťa bicykle – a vôbec každý tu všetko len zamyká

22.05.2018

Moja dnešná kompozičná téma fotovernisáže mesta - sudiaky. Všade kam len z okna pozriem - rančrovery - autiaky. Aj mne dolu parkujú dva - kontajnery, sudiaky.... A začali ich zamykať. Prečo? viac »

pocasie, ochladenie, vietor, dazd, dazdnik

Západné Slovensko môžu večer zasiahnuť búrky s krúpami, varujú meteorológovia

21.07.2018 13:06

Varuje pred nimi Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý upozorňuje pred výskytom búrok na celom Slovensku aj v nedeľu.

Proactiva Open Arms, loď, migranti

Na Malorke zakotvila záchranná loď s mŕtvymi telami dvoch migrantov

21.07.2018 12:54

Španielska záchranná loď na palube s mŕtvymi telami dvoch migrantov a jednej preživšej utečenkyne z potopeného člna zakotvila v sobotu v prístave na Malorke.

Benzín, nafta

Ceny ropy majú za sebou tretí týždňový pokles po sebe

21.07.2018 12:23

Ubezpečenie Saudskej Arábie, že nezaplaví ropný trh dodávkami, totiž nestačilo na to, aby vykompenzovalo 4,2-% pád ceny zo začiatku týždňa.

Roberto Saviano

Salvini žaluje novinára, ktorý píše o mafii

21.07.2018 12:00

Talianskemu ministrovi vnútra už dlho leží v žalúdku. Novinár Roberto Saviano, ktorý sa zaoberá mafiou a od vydania knihy Gomora musí žiť v utajení.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 94
Celková čítanosť: 106374x
Priemerná čítanosť článkov: 1132x

Autor blogu

Kategórie