Založ si blog

Albín – dilema jedinečných

Staré lipy uprostred poľa zahalil kŕdeľ vrán. Prvú obsadili čierne, druhú popolavé. A keď už v jesennej večernej idylke utíchali ich večné zvady, z tmavých mrakov sa voľačo znášalo k zemi. Bolo to veľké ako ony, len celé snehobiele. Vrany zmĺkli. O chvíľu už krúžil nad korunami legendárny albín, biela vrana – samotár. I chcel si najskôr sadnúť medzi čierne. Tie ho však poslali vedľa, a tak to skúsil medzi popolavými. Ani tam však nepochodil. Naostatok mu starý vypŕchnutý, 120-ročný havran, sediaci na samom vrcholci, vykázal miesto pod lipami. A ako tam tak sedel na vykrivenom krucifixe – chlad na tele, chlad na duši – vrany sa začali hádať, kam vlastne albín patrí. Popolavé kričali, že medzi čierne a čierne zas, že medzi popolavé.
Odrazu sa na tmavej oblohe voľačo mihlo. Vrany stíchli ako uťaté a v zlomku sekundy sa rozpŕchli po okolí. Bol to obrovský dravý výr, ktorý sa podujal na nočnú poľovačku. Vrany chaoticky manévrovali okolím v zúfalom boji o holý život. Odrazu každá z nich pocítila, ako dobre je v kŕdli, aké ťažké je byť sám. Až keď zjastrili na nočnej oblohe biele krídla albína, zaraz vedeli, ako sa opäť dostať k sebe. O chvíľu boli oba kŕdle v jednom šíku. Vpredu manévroval albín, vzadu zas starý vypŕchnutý, 120-ročný havran a len o niekoľko metrov ďalej výr, ktorý svojimi smrtonosnými očami, navzdory nočnej tme, videl oba kŕdle ako jeden – všetky vrany biele – až na tú jednu čiernu, tam, celkom vpredu.
Albín vyviedol kŕdeľ z poľa ponad hory, až do hmlistého údolia a v momente, keď starý vypŕchnutý, 120-ročný havran len o vlások unikal ostrým pazúrom dravca, prudko sa oddelil od kŕdľa. Vedel, že výr sa rozhodne práve pre neho. A keď sa naposledy obrátil, zjastril zmenšujúci sa kŕdeľ, bezpečne letiaci v ústrety lune. Výr však bol bližšie a bližšie…
Vrany s ranným rozbreskom posadali na svoje lipy. Kríž však ostal prázdny. I začali sa hádať, kam vlastne albín patrí. Popolavé kričali, že medzi popolavé a čierne zas, že medzi čierne. Márne však až do večera čakali, kedy na chmúrnej oblohe zakrúži voľačo biele a ladne sa znesie k zemi. Len snehové páperie, akoby symbolicky, začalo sa sypať z neba i zahalilo krajinu. A starý vypŕchnutý, 120-ročný havran povedal, že by mu uvoľnil i vlastné miesto na vrcholci. Dobre však tušil, že albín sa len tak skoro nevráti. Možno o 120 rokov.

Umlčali Arabov. Ale z Múru nárekov sa včera vyvalil mohutný balvan. . .

24.07.2018

... a to s obrovským rachotom. Som všímavý na znamenia. Raz som verejne povedal - že ak nemôžem robiť žurnalistiku práve ja - ak musím verejne mlčať, potom nech kričia za mňa tieto balvany. viac »

Farár Kuffa a horolezec Fiala – duchovné veci súvisia, lenže treba mať videnie

22.07.2018

[caption id="attachment_1501" align="alignright" width="300"] Ilustračná snímka autor článku - je to jedna z vitráží kaplnky v žilinskom lesoparku.[/caption] Chcel by som vám sprístupniť túto viac »

Vyhlasujem nový žáner starého tmárstva, presnejšie nového vinárstva

30.05.2018

Prisvojujem si autorstvo - nový žáner v novinárstve ako jej obohatenie. Všimol som si, že starí vinári, presnejšie noví novinári píšuci do internetových periodík - digitálnych - nikdy nepoužívajú viac »

nákup, supermarket, potraviny

Regulácia cien na pultoch?

20.11.2018 06:00

Päť percentný rast cien potravín začína čoraz viac zaujímať politikov. Po tom, čo koaličná SNS prišla s návrhom odvodu pre reťazce, predkladá svoju predstavu do parlamentu aj Most-Híd.

policia, usa, policajna zatarasa, paska, strelba

Po streľbe v nemocnici v Chicagu štyria mŕtvi

20.11.2018 00:03, aktualizované: 06:19

Streľba sa začala na parkovisku pri nemocnici "ostrým slovným sporom".

kňaz, farár, modlitba, kňazi, cirkev, kostol

Španielska katolícka cirkev priznala zneužívanie mladistvých kňazmi

19.11.2018 23:23

Zneužívanie zo strany cirkevných zamestnancov je v prevažne katolíckej krajine systematicky zatajované.

Česko Andrej Babiš

Babiš po stretnutí so Zemanom: Poveril by ma zostavením vlády znova

19.11.2018 22:23

Babiš a Zeman sa stretli na zámku v Lánoch. Po prvý raz od vypuknutia kauzy Čapí hnízdo.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 96
Celková čítanosť: 132980x
Priemerná čítanosť článkov: 1385x

Autor blogu

Kategórie