Založ si blog

Albín – dilema jedinečných

Staré lipy uprostred poľa zahalil kŕdeľ vrán. Prvú obsadili čierne, druhú popolavé. A keď už v jesennej večernej idylke utíchali ich večné zvady, z tmavých mrakov sa voľačo znášalo k zemi. Bolo to veľké ako ony, len celé snehobiele. Vrany zmĺkli. O chvíľu už krúžil nad korunami legendárny albín, biela vrana – samotár. I chcel si najskôr sadnúť medzi čierne. Tie ho však poslali vedľa, a tak to skúsil medzi popolavými. Ani tam však nepochodil. Naostatok mu starý vypŕchnutý, 120-ročný havran, sediaci na samom vrcholci, vykázal miesto pod lipami. A ako tam tak sedel na vykrivenom krucifixe – chlad na tele, chlad na duši – vrany sa začali hádať, kam vlastne albín patrí. Popolavé kričali, že medzi čierne a čierne zas, že medzi popolavé.
Odrazu sa na tmavej oblohe voľačo mihlo. Vrany stíchli ako uťaté a v zlomku sekundy sa rozpŕchli po okolí. Bol to obrovský dravý výr, ktorý sa podujal na nočnú poľovačku. Vrany chaoticky manévrovali okolím v zúfalom boji o holý život. Odrazu každá z nich pocítila, ako dobre je v kŕdli, aké ťažké je byť sám. Až keď zjastrili na nočnej oblohe biele krídla albína, zaraz vedeli, ako sa opäť dostať k sebe. O chvíľu boli oba kŕdle v jednom šíku. Vpredu manévroval albín, vzadu zas starý vypŕchnutý, 120-ročný havran a len o niekoľko metrov ďalej výr, ktorý svojimi smrtonosnými očami, navzdory nočnej tme, videl oba kŕdle ako jeden – všetky vrany biele – až na tú jednu čiernu, tam, celkom vpredu.
Albín vyviedol kŕdeľ z poľa ponad hory, až do hmlistého údolia a v momente, keď starý vypŕchnutý, 120-ročný havran len o vlások unikal ostrým pazúrom dravca, prudko sa oddelil od kŕdľa. Vedel, že výr sa rozhodne práve pre neho. A keď sa naposledy obrátil, zjastril zmenšujúci sa kŕdeľ, bezpečne letiaci v ústrety lune. Výr však bol bližšie a bližšie…
Vrany s ranným rozbreskom posadali na svoje lipy. Kríž však ostal prázdny. I začali sa hádať, kam vlastne albín patrí. Popolavé kričali, že medzi popolavé a čierne zas, že medzi čierne. Márne však až do večera čakali, kedy na chmúrnej oblohe zakrúži voľačo biele a ladne sa znesie k zemi. Len snehové páperie, akoby symbolicky, začalo sa sypať z neba i zahalilo krajinu. A starý vypŕchnutý, 120-ročný havran povedal, že by mu uvoľnil i vlastné miesto na vrcholci. Dobre však tušil, že albín sa len tak skoro nevráti. Možno o 120 rokov.

Umlčali Arabov. Ale z Múru nárekov sa včera vyvalil mohutný balvan. . .

24.07.2018

... a to s obrovským rachotom. Som všímavý na znamenia. Raz som verejne povedal - že ak nemôžem robiť žurnalistiku práve ja - ak musím verejne mlčať, potom nech kričia za mňa tieto balvany. viac »

Farár Kuffa a horolezec Fiala – duchovné veci súvisia, lenže treba mať videnie

22.07.2018

[caption id="attachment_1501" align="alignright" width="300"] Ilustračná snímka autor článku - je to jedna z vitráží kaplnky v žilinskom lesoparku.[/caption] Chcel by som vám sprístupniť túto viac »

Vyhlasujem nový žáner starého tmárstva, presnejšie nového vinárstva

30.05.2018

Prisvojujem si autorstvo - nový žáner v novinárstve ako jej obohatenie. Všimol som si, že starí vinári, presnejšie noví novinári píšuci do internetových periodík - digitálnych - nikdy nepoužívajú viac »

vojak, vojskom amráda, Brusel,

Belgicko stiahne vojakov z ulíc, strážiť strategické budovy budú aj naďalej

20.08.2018 18:32

Belgicko od septembra postupne zruší hliadkovanie vojakov v uliciach, ako aj na železničných staniciach a staniciach metra.

Taliansko Sicília loď more migranti záchrana Salvini hrozba

Taliansko ukončilo spor - lodi so 177 migrantmi povolilo zakotviť na Sicílii

20.08.2018 18:30

Rím trvá na tom, že migrantov si budú musieť prerozdeliť ostatné európske štáty.

policajt, grécky policajt,

Mladí migranti ničili ubytovňu v Grécku, nechutilo im jedlo a nefungoval internet

20.08.2018 18:13

Grécka polícia zatkla tínedžerov z Pakistanu, ktorí začali rebelovať proti podmienkam v ubytovni pre migrantov v Solúne.

čečeni

Ozbrojenci zaútočili na policajtov v Čečensku, po prestrelke hlásia viacero mŕtvych

20.08.2018 17:51

Pri viacerých útokoch ozbrojencov, pravdepodobne islamistov, prišiel v Čečensku o život jeden príslušník ruských poriadkových síl a viacerí útočníci.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 96
Celková čítanosť: 118788x
Priemerná čítanosť článkov: 1237x

Autor blogu

Kategórie