Založ si blog

Albín – dilema jedinečných

Staré lipy uprostred poľa zahalil kŕdeľ vrán. Prvú obsadili čierne, druhú popolavé. A keď už v jesennej večernej idylke utíchali ich večné zvady, z tmavých mrakov sa voľačo znášalo k zemi. Bolo to veľké ako ony, len celé snehobiele. Vrany zmĺkli. O chvíľu už krúžil nad korunami legendárny albín, biela vrana – samotár. I chcel si najskôr sadnúť medzi čierne. Tie ho však poslali vedľa, a tak to skúsil medzi popolavými. Ani tam však nepochodil. Naostatok mu starý vypŕchnutý, 120-ročný havran, sediaci na samom vrcholci, vykázal miesto pod lipami. A ako tam tak sedel na vykrivenom krucifixe – chlad na tele, chlad na duši – vrany sa začali hádať, kam vlastne albín patrí. Popolavé kričali, že medzi čierne a čierne zas, že medzi popolavé.
Odrazu sa na tmavej oblohe voľačo mihlo. Vrany stíchli ako uťaté a v zlomku sekundy sa rozpŕchli po okolí. Bol to obrovský dravý výr, ktorý sa podujal na nočnú poľovačku. Vrany chaoticky manévrovali okolím v zúfalom boji o holý život. Odrazu každá z nich pocítila, ako dobre je v kŕdli, aké ťažké je byť sám. Až keď zjastrili na nočnej oblohe biele krídla albína, zaraz vedeli, ako sa opäť dostať k sebe. O chvíľu boli oba kŕdle v jednom šíku. Vpredu manévroval albín, vzadu zas starý vypŕchnutý, 120-ročný havran a len o niekoľko metrov ďalej výr, ktorý svojimi smrtonosnými očami, navzdory nočnej tme, videl oba kŕdle ako jeden – všetky vrany biele – až na tú jednu čiernu, tam, celkom vpredu.
Albín vyviedol kŕdeľ z poľa ponad hory, až do hmlistého údolia a v momente, keď starý vypŕchnutý, 120-ročný havran len o vlások unikal ostrým pazúrom dravca, prudko sa oddelil od kŕdľa. Vedel, že výr sa rozhodne práve pre neho. A keď sa naposledy obrátil, zjastril zmenšujúci sa kŕdeľ, bezpečne letiaci v ústrety lune. Výr však bol bližšie a bližšie…
Vrany s ranným rozbreskom posadali na svoje lipy. Kríž však ostal prázdny. I začali sa hádať, kam vlastne albín patrí. Popolavé kričali, že medzi popolavé a čierne zas, že medzi čierne. Márne však až do večera čakali, kedy na chmúrnej oblohe zakrúži voľačo biele a ladne sa znesie k zemi. Len snehové páperie, akoby symbolicky, začalo sa sypať z neba i zahalilo krajinu. A starý vypŕchnutý, 120-ročný havran povedal, že by mu uvoľnil i vlastné miesto na vrcholci. Dobre však tušil, že albín sa len tak skoro nevráti. Možno o 120 rokov.

Aj takto sa žilo na Slovensku

18.05.2018

Reálna povesť života storočnej drevenice z Terchovej. Aktuálna snímka môjho brata Ing. Mariána Mintala - ajhľa - dodnes Poľana Hodoňova - je to tesne pred Terchovou, odbočka na Lutiše a potom viac »

Našiel som za sídliskom tajný poklad . . .

13.05.2018

[caption id="attachment_1452" align="alignleft" width="210"] Boh vravel Mojžišovi: Som všade, VŠADEPRÍTOMÝ, SOM ten, ktorý SOM. Nájdeš ma pod kameňom, v rozťatom polene - aj tam ma nájdeš... viac »

Nová iniciatíva za bicykel? Ale prečo až teraz?

09.05.2018

Mohla prísť už skôr. Mohol som nenápadne zakryť svoj niekdajší handycap, ktorý som mal ani starý cap.... A nielen ja. Totiž, veľmi často mi v poslednej dobre prenikne zo spravodajstva akási viac »

Turci

V maďarskej Tate na hradných hrách strelili historickou zbraňou Čecha do hlavy

21.05.2018 20:16

V historickej puške zabudol 30-ročný účastník hier nabíjaciu tyč, ktorou Čecha zasiahol do hlavy.

Graf, euro, lupa

India, Rusko a štyri ďalšie štáty chystajú zónu voľného obchodu

21.05.2018 20:10

India plánuje vytvoriť zónu voľného obchodu s Eurázijskou ekonomickou úniou, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Mária Patakyová

Ombudsmanka: Tretina porušení ľudských práv sa týka zbytočných prieťahov

21.05.2018 19:54

Podľa verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej je právo na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov najčastejšie porušovaným právom.

Giuseppe Conte

Talianske Hnutie piatich hviezd a Liga severu navrhli za premiéra Giuseppeho Conteho

21.05.2018 19:31

Conte je univerzitný profesor a nováčik na politickej scéne.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 91
Celková čítanosť: 97915x
Priemerná čítanosť článkov: 1076x

Autor blogu

Kategórie