Založ si blog

Dušičky – Náhoda je spravodlivá, má oči a dobro nás ochraňuje – A vy – akú ju máte?

Dušičky, sviatok všechsvätých

Žilinský starý cintorín

Sú dušičky, všechsvatých – poďme sa ešte porozprávať o tom, čo neexistuje  – o Bohu, alebo aspoň o náhode.
Keď som bol na vojenčine v rokoch 1986 – 88 v Čechách – stalo sa mi toto:
Približne po roku ma pustili na dovolenku – bol som tak cieľavedomý, že som si odkladal žoldy a nemíňal ich v kantýne. Nekúpil som si ani len Tatranku ani kofolu. Kto bol na vojne – vie o čom hovorím a aké sebazapretie mám v sebe. Zároveň empatiu. Prečo?
Išiel som domov aj s tými peniazmi v obálke. Bolo to asi päťsto korún. Vtedy bol bežný nástupný plat asi 1000 Kčs.
– A ako som tak čakal na metro na stanici Florenc v Prahe, pristúpil ku mne z boku chlapík, silný hypnotizér – a začal rozprávať po slovensky. Starší odo mňa asi o päť rokov. Rozprával o svojich časoch na vojenčine, bol plný uznania. Po chvíli ma poprosil, aby som mu požičal 300 korún na vlak, lebo ho vraj okradli vo vlaku, keď zaspal – aj s dokladmi – je hladný a vraj sa potrebuje dostať domov – na Slovensko – veď sme krajania – od Považskej Bystrice. No nie? Bol som tak rozcítený, že idem domov, po tak dlhej dobe – až som mu na to naletel. Vravel, že sa mi hneď ozve, akonáhle dorazí domov a peniaze mi príde osobne vrátiť, príde do Žiliny autom – aj s úrokom.
No ále, kdeže, čakám deň, dva, tri – celú dovolenku 12 dní – kdeže… Chcel som si za tie peniaze kúpiť nejaký super civil, sníval som, ako pôjdem domov v nových rifličkách a v bunde. No, kdeže, vojde ti do cesty takýto chuj… Pripadal som si však ešte ako dvojnásobný od neho … – tak toto máš za svoje dobro – vravel som si. Na celú túto trápnu vec som sa snažil zabudnúť a aj sa mi to podarilo. Ale, teraz sa pozerajte.

Po ďalšom roku – už tesne pred tým ako ma mali pustiť do civilu – dali mi za dobré správanie opušťák na tri dni. Celý šťastný – prišiel som zase z Doupova – Karlových Varov až do Prahy.
– A ako som tak čakal na metro na stanici Florenc v Prahe, pristúpil ku mne z boku chlapík – silný hypnotizér – a začal rozprávať po slovensky. Starší odo mňa asi o päť rokov. Rozprával o svojich časoch na vojenčine, bol plný uznania. Po chvíli ma poprosil, aby som mu požičal 300 korún na vlak, lebo ho vraj okradli vo vlaku, keď zaspal – aj s dokladmi – je hladný a vraj sa potrebuje dostať domov – na Slovensko – veď sme krajania – od Považskej Bystrice. No nie?
Nespoznal ma – ale z tejto náhody sa mi v prvej chvíli zakrútila hlava. Znelo mi to všetko ako ozvena de javu. Nemohol som tomu ani uveriť. Myslel som, že snívam. Mal som pocit, že ak nesnívam – potom som ale VYVOLENÝ, Hombre a že jenom já mám jízvu na boku a mé jméno je Šejn. Začul som vo vnútornom sluchu tiahlu harmoniku z filmi Vtedy na Západe https://www.youtube.com/watch?v=lyuwBW9lNa8 Tento kretén tam obťažoval a klamal rozľútených a vyhúkaných vojáčikov, ktorí sa dostali po dlhom čase medzi bežných ľudí – minimálne už rok. Ten istý scenár, ten istý hlas, ten istý chlapík, vôbec sa nezmenil. Len ja som sa už zmenil – bol som už mazák, mal som aj dlhšie vlasy, bol som aj inak upravený – nie už ako zobák – a on – zrejme už takto odrbal toľko ľudí, že už aj zabudol – KOHO. I do mňa „vešli jedy“, ale pustiť som sa do neho nemohol, za to by som dostal ihneď vojenského prokurátora a tú najťažšiu basu v republike – vojenskú – v Plzni na Borech. Ale v hlave mi v zlomku sekundy vzkrsol takýto rozvědčícky, kruciférsky antiplán: Nikdy som nebonzoval – ale tu som musel urobiť výnimku.
„No nemám drobné, poď so mnou ku pokladni, tam to rozmeníme – to vieš, že ti požičiam, no, nenechám ťa tu predsa takto utrápeného ponevierať sa po studenej – večernej Prahe…“
A keď sme boli už pri tej pokladni – kúpil som si lístok na vlak – a pokladníčke nenápadne tíško cez pery povedal, aby zavolala políciu, že ten za mnou je „krípl“ a že ho zdržím na nástupišti č. 15. Tá, keď som povedal „krípl“, hneď poňala, o čo ide, ktorá bije… Lebo takto sme si navzájom nadávali v kasárňach – buď len do mantákov a v horšom prípade aj do kríplov. Z anglického to creep – teda – plaziť sa – metafora – byť ako had.
A tak som ho zobral so sebou, že mi napíše to jeho meno a adresu na nástupišti – aj minule mi to takto spravodlivo navrhol – a tam mu potom aj požičiam tie peniaze… Som asi dobrý herec, lebo aj režisér Roháček sa na tomto zrehlil v krčme pri káve – naletel na to ani zhladovaná vrana z Doupova. Takýto bleskový a jednoduchý plán… Čakali sme tam 5 – 10 minút – už sa to nedalo viacej ani zdržovať – a najednou sa vynoril spoza davu lidí takovej vysokej polda s rudejma výložkama a přišel rovnou k nám i začal nás legitimovať. Jeho hneď na základe „vobčanky“ zatkol a začal odvádzať na okrsok – mňa nechal tak. Ešte stále som váhal… Pozrel sa mi do očí – a zrazu, akoby v nich niečo zbadal. „Tak pojeď i ty, koukám – něco nám také řekneš…“ Bol bystrejší než Hercule Poirot.
Na polícii som vypovedal a tamten – keď to počul – až vtedy ma spoznal a od strachu, tej irónie – pochopil, že jsem VŠUDEBÍLEK, big newspaper a dítě NÁHODY –
doznal to.
Tak toto je môj príbeh z vojenčiny. Nikdy som ho nikomu nepovedal až na výnimky. Žilinčan Dodo Budzák, ktorý bol na tom útvare tiež, sa veľmi zasmial. a najmä kámoš Honza Kohoutek – vekslák z Teplíc mi řekl:
„Tak ten ti tedy múže hezky podekovat, žes ho dostal do lochu, ty vole…“
A čo??? Náhoda ma na to priam nabádala. V živote som nebonzoval – ale toto mi nedalo – nechať si újsť – takúto poviedku nedotiahnúť do oficiálneho konca. Však by mi to ani nikdy nik neuveril – ak by to nebolo spísané českými žandármi. Chcel som tiež pomstiť všetkých tých vojáčikov, ktorých tento vožrala odrbal. A tento príbeh, priatelia, sa rozšíril po celej Praze, vykríkali ho aj kameloti Večerní Prahy na Václaváku. Přijelo i hlášení na útvar vo tom, jako Lojza vodrbal mistrného podvodníka – a tendlenc ten příběh si vosobně nechal vode mně vyprávět ve své big kanceláři aj náš útvarovej vojenskej kontráš, jelikož se mu to zdálo bejt poněkud lepčí, než-li Třicet případu majora Zemana… No jo, hele, Franta. Tak tos mně tedy dovopravdy ale udivil, no jo, hele, Lojzíku…
Do prdele, bacha na TVOU NÁHODU https://www.facebook.com/alojz.mintal/videos/vb.100000292938724/1049060108447077/?type=3

Vyhlasujem nový žáner starého tmárstva, presnejšie nového vinárstva

30.05.2018

Prisvojujem si autorstvo - nový žáner v novinárstve ako jej obohatenie. Všimol som si, že starí vinári, presnejšie noví novinári píšuci do internetových periodík - digitálnych - nikdy nepoužívajú viac »

S euromenou špekulujú jak Beta. . . nechcem tu povedať, že s čím

24.05.2018

Oni furt len zahusťujú tú menu - až tak, že napokon stráca reálnu svoju kúpnu silu, hodnotu. Išiel som si kúpiť na chodbu do automatu dobožku. Vypadol mi vydávok - 50 centi. Vyletel až von viac »

Zamkli ich sťa bicykle – a vôbec každý tu všetko len zamyká

22.05.2018

Moja dnešná kompozičná téma fotovernisáže mesta - sudiaky. Všade kam len z okna pozriem - rančrovery - autiaky. Aj mne dolu parkujú dva - kontajnery, sudiaky.... A začali ich zamykať. Prečo? viac »

pocasie, ochladenie, vietor, dazd, dazdnik

Západné Slovensko môžu večer zasiahnuť búrky s krúpami, varujú meteorológovia

21.07.2018 13:06

Varuje pred nimi Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý upozorňuje pred výskytom búrok na celom Slovensku aj v nedeľu.

Proactiva Open Arms, loď, migranti

Na Malorke zakotvila záchranná loď s mŕtvymi telami dvoch migrantov

21.07.2018 12:54

Španielska záchranná loď na palube s mŕtvymi telami dvoch migrantov a jednej preživšej utečenkyne z potopeného člna zakotvila v sobotu v prístave na Malorke.

Benzín, nafta

Ceny ropy majú za sebou tretí týždňový pokles po sebe

21.07.2018 12:23

Ubezpečenie Saudskej Arábie, že nezaplaví ropný trh dodávkami, totiž nestačilo na to, aby vykompenzovalo 4,2-% pád ceny zo začiatku týždňa.

Roberto Saviano

Salvini žaluje novinára, ktorý píše o mafii

21.07.2018 12:00

Talianskemu ministrovi vnútra už dlho leží v žalúdku. Novinár Roberto Saviano, ktorý sa zaoberá mafiou a od vydania knihy Gomora musí žiť v utajení.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 94
Celková čítanosť: 106394x
Priemerná čítanosť článkov: 1132x

Autor blogu

Kategórie