Založ si blog

Premena havlovských „králikáren“ na prezidentské apartmány

Na konci socializmu robili už len jednoduché paneláky, bez balkónov, ba i bez okien - zboku - a tam treba dať balkóny. foto:autor

Na konci socializmu robili už len jednoduché paneláky, bez balkónov, ba i bez okien – zboku – a tam teraz treba dať balkóny. foto:autor

OBYTNÉ PANELÁKOVE DOMY A ICH BYTY – ako v nich zvýšiť úroveň bývania z bežných až na PREZIDENTSKÉ APARTMÁNY? Nie je to možné? Musel by som byť čarodej? Tak sa ale teraz moc dobre pozerajte!
………………………………………………………………………………………..
Nedávno nám robili v paneláku zatepľovacie práce – fasády. Pristavili vysoké lešenia, po ktorých behali chlapi a nazízali do bytov. Aj ja som sa vyklonil z okna a nazízal von. Zbadal som niečo veľkolepé. Pozrel som na to prizmou kanárikov, ktoré chovám celý život. Teda, tu by bolo klietok na rozmiestnenie… Bývali sme dlho na prízemí a tak som si veľmi dobre uvedomil v živote, čo je to vlastne balkón. /No nebude ma nikto učiť žiť v meste./ Ale veď takto isto, ako toto lešenie – dala by sa namontovať aj sústava nových vonkajších balkónov tak, ako je to od začiatku budovania namontované na bytovkách dlhých domov na Hlinách VI, V, na Vlčinciach aj inde. Ale veď sú to tie najžiadanejšie, najlepšie, najväčšie a najkomfortnejšie byty v Žiline a z bežných typizovaných aj na Slovensku vôbec… Každý sa po nich zháňa, sú najdrahšie a majú aj najvyššiu bonitu v realitkach – a to len vďaka týmto balkónom. Predstavte si, že by vám takto namontovali balkóny, alebo aj trojmetrové balkónové terasy na šírku na celý panelák, kde máte len malú kuchynku. Tá by sa zväčšila o súdobý balkón. Tie nové balkóny by šli pozdĺž celej panelákovej steny, vstupovalo by sa cez ten kuchynský balkón, ktorý už máte – len tam urobiť výrez do jeho zábradlia. A svojou dĺžkou by presahovali až do vašej obývačky, pod jej okno, bol by to vlastne spojený balkón na dĺžku vašej izby aj kuchyne. A toto by sa dalo urobiť aj z druhej strany – kde máte ďalšie dve izby… Získali by ste toľko miesta… Posedenia, úložný priestor, priestor.
Staticky sa to musí dať, lebo nožičky zakotvené len tak na voľno na zemi udržali celé takéto lešenie – čo potom riadne základové pätky? Balkóny by sa dali aj presklievať a tým by ste mali vlastne aj zimné záhrady s možnosťou zrolovania okien, alebo ich jednoduchého zvesenia cez leto. Vaše kuchynky s malým prestorom a malým balkónikom súčasnosti – opakujem – by sa automaticky mohli zväčšiť práve o túto balkónterasu – veď by tam bola už nová a na dĺžku kuchyne aj obývačky. Tak & byt plochou zväčšeý o 3 x 12, rovná sa 36 metrov štvorcových – len z jednej strany.
ĎAĽŠIE ZLEPŠENIE – iste ste si všimli, že novšie paneláky na sídliskách majú z bokov len hluché panelové steny – bez okien tak ako to vidíte na mojej fotke/. Boli postavené len na rýchlo, čo najrýchlejšie, lebo socializmus už kríval na jednu nohu – ale toto všetky paneláky na starých sídliskách – nemajú. Všade sú z boku okná do izieb, alebo balkóny a statika budovy, ani izolácia týmto netrpí. Ako vieme – bočné byty sú teraz takto znevýhodnené – z boku je vraj chladnejšie. No a teraz si predstavte, že by sa tam vyrezali vstupné dvere – a ty by si išiel priamo z obývačky, detskej izby či priamo z kúpeľne – na prirobenú balkónovú terasu so šírkou tri aj viac metrov a s dĺžkou celého vášho bytu, či boku takéhoto slepého paneláku – 12 aj viac metrov… Znevýhodnenie by sa okamžite stalo obrovskou výhodou, získali by ste neraz aj slnečnú terasu s plochou aspoň – 36 metrov – aj viac. Veď je to trištvrtina výmeru celého vášho bytu! Semiradine vysunuté záhrady by sa mohli schovať. Dalo by sa to zase zaskliť – a tým by boli aj byty dokonca teplejšie… Azda by ani nebolo treba moc zatepľovať a neskôr draho údržbovať zateplenie – zateplili by to tieto balkóny samé. Možno by statici namietali – ale určite aspoň na niektorých bytoch, poschodiach by sa do dalo, ba táto terasa by mohla pokračovať za jeden aj druhý roh – teda objala by celý váš byt zo všetkých strán a jej rozloha by bola väčšia než celý váš byt – 102 metrov štvorcových – lebo ten máva bežne nejakých 65. Dovedna 167 metrov štvorcových. Takáto by bola nová rozloha vášho zdanlivo nevýhodného bytu na kraji paneláku v „odstrčenom“ poslednom vchode. Nuž, takáto je potencionálna „nevýhoda“ bočných bytov na slovenských panelákoch a nezabúdajme, že každý panelák má dve takéto hluché bočné steny bytov. A ešte si predstavte, že ten bočný vrchný byt by mohol urobiť niečo aj so strechou – čítajte ďalej. Kľudne – ak práve máte takýto byt a chcete odísť – dajte si to takto najskôr prerobiť, vezmite si na to aj pôžičku a ja vám garantujem, že toto rozšíri zreničky každému, stále to ešte predáte so ziskom.
POSLEDNÁ VEC – PREZIDENTSKÝ APARTMÁN. Hovorí sa, že prví bývajú poslední a posledí zas prví. Áno – tu som to zbadal. Bývam totiž na samom vrchu – od strechy je horúco v lete – a v zime zas zima. Byt je najhorší – s najhoršou bonitou, kategóriou – je najlacnejší, lacnejší než taký istý podo mnou. Zúfalá situácia. Ale naozaj? Lenže… Ak by vám prirobili takýto vonkajší balkón – mohli by na jeho vrchu urobiť aj poklop, ku ktorému by viedli schodíky. A vy by ste vyliezli kedykoľvek hore a využívali ešte jeden takýto balkón – jeho plafón z druhej strany – podstavu striešky – ale aj celú strechu – podstava vášho bytu – na účely strešnej terasy so zábradlím – slnenie, minibazénik, improvizovaná sprcha, sedenie, obedík, kávička, opekanie, grilovanie, zelená bonsajoáza, jazierko s farebnými kapríkmi, korytnačkou, skalka, chov vtákov – voliérka, ba celý holubník /takto v meste na streche chová v New Yorku holuby aj legendárny boxer Mike Tyson/, – len, teda, nič iné tam už nemá, je tam už len holá strecha https://www.youtube.com/watch?v=0tPpX9l9N20 Ďalej – hvezdársky ďalekohľad, observatórium, rozhľadňa, pergolka, telocvičňa, bodyfitness, solárko, masážne lehátko, parazól, pohovky, letné nočné stanovanie, hojdanie sa v sieti, veterný mlynček, slnečné hodiny, citrusy, mandarínky, skleníček na zeleninku do práve sa dolu variacej polievky, zadržiavanie a využívanie dažďovej atmosférickej vody so zvodom do bytu na pranie, umývanie riadu, splachovanie – zdarma, včelárenie, dokrmovanie vtáctva, atď. Veď, čo by ste neurobili pre vašu polovičku, krásavicu? Využívali by ste ešte jednu plochu celého vášho bytu. Zdvojnásobili by ste svoj životný priestor – priamo pod hviezdami, plus ten obvodový balkón, samozrejme. Rozloha vášho bývania – 232 metrov štvorcových. Aké pekné číslo. Možno – čiastočne aj nadkryť, polotieň… Vznikla by tam pre vás malá súkromná rajská záhrada na relax, premýšľanie, tvorbu i filozofovanie, maľovanie obrazov, čítanie novín, kníh. Vaša big hacienda. Trebárs aj s nafukovacím cestovným vzduchoplavidlom – balónom. Len prispôsobiť strechu na takýto účel a ste za vodou. Vznikla by tam pre vás celá duchovná oáza vášho totálneho vegetu v meste – lepšie než na chalupe, american breakfast, čo si tu budeme navrávať, priatelia? Papaláši na zbojníckom vŕšku či v inom orliom hniezde by sa mohli zblázniť.
No, čo sa tak pozeráte? Chcete si ťukať na čelo? A čo budete robiť, keď si autorstvo tohto môjho nápadu niekto zrazu zadarmo privlastní a zrealizuje ho? Ten bude potom hviezda – potom s tým ťukaním už „najednou“ prestanete? Prezident sa môže schovať so svojím apartmánom… Aj Havel by sa obrátil v hrobe so svojou kritikou „králikáren“. Len vidieť život a svet z vtáčej perspektívy, mať oči kanárika, z nadhľadu. A mať peniaze na prestavbu. Ale veď peniaze na Slovensku má dnes už kde – kto. Alebo sa hádam mýlim?
Nežartujte. Podobné videá, témy? Tu prosím https://www.facebook.com/1004354129659707/videos/1186509601444158/ ale bo možno, že aj tu https://www.facebook.com/alojz.mintal/videos/vb.100000292938724/1784769864876094/?type=3novy-dom-balkony

Aj takto sa žilo na Slovensku

18.05.2018

Reálna povesť života storočnej drevenice z Terchovej. Aktuálna snímka môjho brata Ing. Mariána Mintala - ajhľa - dodnes Poľana Hodoňova - je to tesne pred Terchovou, odbočka na Lutiše a potom viac »

Našiel som za sídliskom tajný poklad . . .

13.05.2018

[caption id="attachment_1452" align="alignleft" width="210"] Boh vravel Mojžišovi: Som všade, VŠADEPRÍTOMÝ, SOM ten, ktorý SOM. Nájdeš ma pod kameňom, v rozťatom polene - aj tam ma nájdeš... viac »

Nová iniciatíva za bicykel? Ale prečo až teraz?

09.05.2018

Mohla prísť už skôr. Mohol som nenápadne zakryť svoj niekdajší handycap, ktorý som mal ani starý cap.... A nielen ja. Totiž, veľmi často mi v poslednej dobre prenikne zo spravodajstva akási viac »

Turci

V maďarskej Tate na hradných hrách strelili historickou zbraňou Čecha do hlavy

21.05.2018 20:16

V historickej puške zabudol 30-ročný účastník hier nabíjaciu tyč, ktorou Čecha zasiahol do hlavy.

Graf, euro, lupa

India, Rusko a štyri ďalšie štáty chystajú zónu voľného obchodu

21.05.2018 20:10

India plánuje vytvoriť zónu voľného obchodu s Eurázijskou ekonomickou úniou, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Mária Patakyová

Ombudsmanka: Tretina porušení ľudských práv sa týka zbytočných prieťahov

21.05.2018 19:54

Podľa verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej je právo na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov najčastejšie porušovaným právom.

Giuseppe Conte

Talianske Hnutie piatich hviezd a Liga severu navrhli za premiéra Giuseppeho Conteho

21.05.2018 19:31

Conte je univerzitný profesor a nováčik na politickej scéne.

bignewspaper

Neplašte svetu škovránky v cukrovej vate nad obzorom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 91
Celková čítanosť: 97928x
Priemerná čítanosť článkov: 1076x

Autor blogu

Kategórie